rozwiń ›
Izera dostanie platformę Geely, jak elektryczny Smart czy przyszły SUV Volvo EX30. Dziś spółka ElectroMobility Poland (EMP) pokonała najostrzejszy zakręt w drodze do seryjnej produkcji w Jaworznie i podpisała umowę licencyjną z największą prywatną chińską grupą motoryzacyjną Zhejiang Geely Holding z założonego około 2200 lat temu miasta Hangzhou. Licencja zapewnia technologię na przynajmniej dwie generacje samochodów Izera.
Polski samochód elektryczny będzie oparty o architekturę SEA, czyli Sustainable Experience Architecture. Obecnie ta konstrukcja jest zaliczana do najbardziej zawansowanych na rynku. Czego powinni spodziewać się kierowcy?
Izera i platforma Geely, chiński właściciel Volvo wchodzi do gry w Polsce i koniec żartów
Platforma SEA, na której powstanie Izera, została stworzona we współpracy z inżynierami Volvo w centrach Geely w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Chinach. Na rynek wprowadzono ją w wrześniu 2020 roku.
– Renoma naszego partnera oraz dostarczona przez niego architektura rozwiewają wątpliwości, co do przyszłej konkurencyjności Izery na rynku – powiedział dziennik.pl Paweł Tomaszek z ElectroMobility Poland. – Szczególnie, że to konstrukcja już wykorzystywana w autach jeżdżących po drogach i umożliwiająca jej dalszy rozwój techniczny na potrzeby przyszłych modeli samochodów elektrycznych – podkreślił.
Produkcja samochodów elektrycznych platformę sea
/
ElectroMobility Poland
Platforma SEA, na której powstanie Izera, została stworzona we współpracy z inżynierami Volvo w centrach Geely w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Chinach
/
Tomasz Sewastianowicz
Platforma Izery zamyka usta niedowiarkom
Obecnie na platformie SEA bazuje należąca do chińskiego koncernu marka Zeekr oraz SUV Smart #1. Przypominamy, że Smart w połowie jest własnością Geely Holding, a w połowie Mercedesa. W 2023 roku zadebiutuje miejski SUV Volvo EX30 zbudowany na tej architekturze (4,2 m długości). Polska spółka EMP staje się pierwszą firmą spoza azjatyckiej grupy motoryzacyjnej, która będzie wykorzystywać tę technologię.
– Możliwości techniczne jakie daje wybra … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS