A A+ A++

23 i 24 stycznia odbyły się obrady Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Łodzi. Drugiego dnia obrad mec.  Sylwester Redeł, doktor nauk prawnych, adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym, został wybrany na nowego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. 

Nowy dziekan ORA w Łodzi 

Redeł od 2013 roku nieprzerwanie jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Od 2013 do 2016 roku pełnił funkcję  przewodniczącego komisji ds. doskonalenia zawodowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, a od  2014 do 2017 jest  członkiem komisji ds. przeprowadzania egzaminu adwokackiego w Łodzi z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej. Przez wiele lat był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego ORA w Łodzi.

Jego poprzednik – adw. Jarosław Zdzisław Szymański – funkcję dziekana pełnił przez dwie kadencje i zdecydował, że teraz będzie kandydował w wyborach na  prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Tego samego dnia na prezesa Sądu Dyscyplinarnego wybrany został adw. Andrzej Śmigielski. Na rzecznika dyscyplinarnego wybrano adw. Edmunda Prycę, a na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej adw. Marka Ciupińskiego.

Uchwała w obronie praworządności

W zgromadzeniu udział brało blisko tysiąc adwokatów z regionu łódzkiego. Pierwszego dnia podjęli oni uchwałę w obronie polskiej praworządności. To wyraz sprzeciwu wobec różnych elementów reformy sądownictwa, która zaczęła się wraz z objęciem rządów przez Prawo i Sprawiedliwość. 

Treść uchwały jest krótki i dość ogólny, ale odnosi się do najważniejszych wydarzeń ostatnich lat. 

“Podstawowym zadaniem Adwokatury jest stanie na straży praw i wolności obywatelskich. Warunkiem ich przestrzegania jest działanie władzy publicznej w granicach prawa, niezależne sądy i niezawisłość sędziów” – czytamy na wstępie uchwały. Dalej czytamy, że właśnie dlatego zgromadzenie Izby Adwokackiej w Łodzi sprzeciwia się procesowi naruszania praworządności, który w Polsce ma – według autorów – trwać od lat. Dokument przypomina też, że NRA i rady poszczególnych Izb od lat podejmują uchwały odnoszące się do konkretnych przypadków łamania praworządności, w tym  niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów.

Łódzcy adwokaci o wolnych sądach

W ostatniej uchwale zgromadzenie w szczególności wyraża sprzeciw wobec “postępującemu podporządkowaniu wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej”. W uchwale czytamy, że proces ten “wyraża się między innymi w powołaniu w sposób sprzeczny z Konstytucją RP nowej Krajowej Rady Sądownictwa, powoływaniu sędziów, w tym sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, i utworzeniu oraz działalności tak zwanej Izby Dyscyplinarnej SN”. 

Uchwała zwraca też uwagę na represje wobec sędziów, które stosowane są przez “władzę wykonawczą i podległą jej Prokuraturę za działalność orzeczniczą tych sędziów. W praworządnym państwie jedynym sposobem weryfikacji prawidłowości wyroków sądowych może być tylko sąd wyższej instancji. Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Łodzi wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich zjawisk”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArgentyna. Kobieta uratowała swoją matkę na kilka chwil przed kremacją
Następny artykułTK: Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju