A A+ A++

Jest jasna rekomendacja radnych z komisji inwestycji i gospodarki miejskiej w sprawie lokalizacji pomnika Biało-Czerwone Iskry w Otwocku. Nie jest to jednak wcześniej wskazywane miejsce u zbiegu ulic Hożej i Andriollego, tylko „górka saneczkowa” przy ul. Armii Krajowej

źródło: UM Otwocka

Posiedzenie komisji inwestycji i gospodarki miejskiej, które odbyło się w poniedziałek, 20 czerwca w znaczącej większości było poświęcone jednemu tematowi – lokalizacji od dawna zapowiadanego pomnika Biało-Czerwonej Iskry. Samolot, którego właścicielem jest obecnie miasto, zbiera ostatnie szlify w Wojskowych Zakładach Lotniczych, zanim stanie na postumencie w Otwocku. Jak dotychczas nie została jednak podjęta ostateczna decyzja, gdzie zlokalizowany zostanie monument. Wskazywano dwie główne lokalizacje –  miejsce dawnego samolotu LiM, który stał przed blokami obok skrzyżowania ulicy Hożej z ulicą Andriollego, oraz górkę przy ul. Armii Krajowej nieopodal odnowionego pensjonatu Gurewicza.

Teraz nadszedł czas na kierunkowe decyzje. W tej sprawie wydział inwestycji zwrócił się do radnych, ponieważ został już przygotowany program funkcjonalno-użytkowy dla nowego pomnika, a urząd jest gotowy do przeprowadzenia przetargu na projekt i budowę. Ten, kto go wygra, zaprojektuje i wykona fundament, wzmocnienia i ramę dla samolotu. Wtedy będzie można postawić tam specjalnie przygotowaną maszynę, przygotować podświetlenie oraz zagospodarowanie terenu, m.in. ławeczki.

Rekomendacja zarówno naczelnika wydziału inwestycji Krzysztofa Gościckiego, jak i obecnego na posiedzeniu komisji Filipa Idzikowskiego, inicjatora i orędownika budowy pomnika, dotyczyła lokalizacji przy ul. Armii Krajowej. W tym miejscu samolot ma być lepiej widoczny m.in. z okien przejeżdżających pociągów. W tej lokalizacji będzie więcej przestrzeni, by organizować tam uroczystości i rocznice.

Nie wszyscy radni są do tego pomysłu przekonani. Radny Marcin Michalczyk podkreślił, że bardziej odpowiednia byłaby albo lokalizacja pierwszego samolotu, bo sam pomysł wziął się m.in. z tego, że mieszkańcy mieli po prostu do niego sentyment, albo w miejscu katastrofy w Soplicowie – jeśli faktycznie mieliby być upamiętnieni konkretni piloci. Ostatecznie większość radnych, czyli 11 z 16 osób biorących udział głosowaniu, opowiedziała się za lokalizacją przy ul. Armii Krajowej.

Przypomnijmy: 8 maja 2021 r. Wojsko Polskie przekazało mieszkańcom Otwocka wycofany z eksploatacji odrzutowiec szkolno- -bojowy TS-11 Iskra nr boczny 1629. Po przemalowaniu na barwy Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry samolot trafi na pomnik upamiętniający majorów pilotów Tomasza Pajórka i Mariusza Oliwę. Piloci zginęli 11 listopada 1998 r. w katastrofie w Soplicowie w locie rozpoznania pogodowego przed defiladą w Święto Niepodległości w Warszawie w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych. Iskra będzie jedynym w swoim rodzaju biało-czerwonym i lotniczym „pomnikiem Niepodległości” upamiętniającym bohaterskich pilotów oraz niejako powrotem samolotu, który przez wiele lat był jednym z symboli miasta.

SW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZniszczone rosyjskie czołgi w Warszawie. Spektakularna wystawa otwarta
Następny artykułOko w oko z medyczną rzeczywistością