A A+ A++

Powodem zmian – jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl – jest nowa strategia Telewizji Polskiej, polegająca na wzmocnieniu kanału TVP HD. Irena Pręcikowska będzie odpowiedzialna za przygotowanie w ciągu najbliższych kilku tygodni nową strategię rozwoju tego kanału.

Nowa redaktor naczelna poprzednio, od czerwca 2019 roku, była dyrektorką agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych. Wcześniej pracowała w biurze programowym Telewizji Polskiej. Jest dziennikarzem i reporterem z wieloletnim stażem (głównie w TVP), absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełniącym obowiązki szefa agencji agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych został Jerzy Kopański – dziennikarz TVP3, pracujący także w biurze programowym Telewizji Polskiej.

Agencję kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych powołano w TVP w maju 2018 roku w ramach szerszej reformy strukturalnej. Do zadań agencji należy m.in. m.in. nadzór nad programami publicystycznymi i społecznymi w ramówkach anten głównych, a także kreowanie filmów i cykli dokumentalnych. Od początku jednostką kierował Krzysztof Karwowski.

TVP z zyskiem dzięki rekompensacie abonamentowej

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej – na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio – 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe – 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułKlasy 1-3 szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej
Następny artykułKomu zlecić okresowe pomiary elektryczne?