A A+ A++

W Zakładzie Karnym w bydgoskim Fordonie otwarta została izba pamięci. Ma przypominać o przebywających tu kobietach walczących o wolność po II wojnie światowej. Wśród nich znalazło się wspomnienie słynnej Rity Gorgonowej skazanej za morderstwo. Dlaczego?

Projekt „Jedno Miastom, Trzy Kultury” zainicjowany został przez społeczników ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu w 2016 roku. W jego ramach odbywają się wydarzenia pomagające poznać historię i dziedzictwo kulturowe Fordonu, niegdyś osobnego miasta, łączącego różne narodowości i wyznania, obecnie odradzającej się bydgoskiej dzielnicy.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona została kobietom z Podziemia Niepodległościowego, które odbywały karę pozbawienia wolności w fordońskim więzieniu w latach 1945-1956. Wycieczka wokół więzienia i na cmentarz, gdzie w bezimiennych grobach chowane były zmarłe więźniarki, koncerty, prelekcje i filmy w starej Synagodze, poświęcone kobietom odsiadującym nieraz wieloletnie wyroki w sprawach zarówno karnych, jak i politycznych – w Starym Fordonie wiele się działo w niedzielne popołudnie i wieczór. – Jak na porę roku i dosyć trudne warunki, impreza była bardzo udana. Wszystkie zamierzone plany zostały zrealizowane, w wydarzeniach uczestniczyło wiele osób. Warto było organizować – mówi Damian Amon Rączka wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. –  Odbył się spacer z przewodnikiem, a w fordońskiej Synagodze odbyły się trzy prelekcje, pierwsza poświęcona historii więzienia i osadzonych kobiet w latach 1945-1956, druga generał Elżbiecie Zawackiej, a trzecia kryminalistkom i komunistkom z lat 1920-1939. Na Rynku była też wystawa zdjęć z lat 30. To wszystko razem było jedną historią w różnych odsłonach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFaktopedia – Między prawdą a legendą o Janosiku
Następny artykułCiechanów kontynuuje szczepienia dzieci przeciw HPV