A A+ A++

Jak podała agencja “Reuters”, dział produkcji chipów Intela odnotował w zeszłym roku straty operacyjne w wysokości aż 7 miliardów dolarów. Rok wcześniej straty wyniosły zawrotne 5,2 miliarda dolarów.

Intel jednak mimo to radzi sobie całkiem nieźle, bo w 2023 roku odnotował 18,9 miliarda przychodów. Chociaż to nadal znacznie gorszy wynik niż w 2022, gdzie ta liczba wyniosła aż 27,49 miliarda dolarów. Dyrektor generalny, Pat Gelsinger uważa jednak, że takie wyniki nie są dużym zaskoczeniem. Tłumaczy, że to ponoć efekt błędów popełnionych przez firmę w ostatnich latach, za które teraz muszą odpokutować. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Okazuje się, że w momencie dużego popytu aż 30% całej produkcji chipów Intel przekierował do fabryk największego konkurenta, czyli TSMC. Dopiero niedawno firma zainwestowała w specjalne maszyny holenderskiej firmy ASML, pracujące z wykorzystaniem ultrafioletu. Ponoć zyski z tej inwestycji pojawią się dopiero w 2027 roku, a maszyny pozwolą na znaczne zwiększenie dynamiki produkcji. 

Firma otrzyma aż 8,5 miliarda dolarów dofinansowania od rządu USA w ramach nowej ustawy CHIPS, planując jednocześnie wydatek rzędu 100 miliardów dolarów na rozbudowę swoich fabryk na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Intel szuka teraz partnerów do współpracy, bo dopiero w takiej sytuacji będzie w stanie zrobić dobry użytek ze świeżo zakupionych narzędzi. Wiemy już, że jednym z pierwszych usługobiorców będzie Microsoft, ale to zdecydowanie za mało, by inwestycja przyniosła duże zyski. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie autorskie z Alicją Filipowską
Następny artykułPrzełom w kontaktach księżnej Kate i księcia Williama z Meghan Markle? Chodzi o dzieci