A A+ A++

Gdy debiutowały mobilne procesory Intel Core 10. generacji (Ice Lake-U), wraz z nimi producent zaprezentował nowy program “Athena”, w którym certyfikowane urządzenia miały odznaczać się m.in. szybkim działaniem, wsparciem dla Thunderbolt oraz odpowiednio długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Wraz z premierą 11. generacji Tiger Lake – wprowadzono drugą generację programu, zmieniając jego nazwę na Intel EVO oraz wprowadzając szereg dodatkowych wymogów. Wraz z premierą nadchodzącej, 12. generacji Alder Lake-P oraz Alder Lake-M, spodziewamy się także odświeżonego programu EVO 3.0, który może mieć dodatkowe wymagania dla nadchodzących ultrabooków. Tymczasem portal Notebookcheck dotarł do informacji dotyczących programu Intel EVO 4.0, który zostanie wprowadzony wraz z procesorami 13. generacji Raptor Lake dla laptopów.

Portal Notebookcheck dotarł do informacji o nowej wersji certyfikatu Intel EVO 4.0, który przygotowywany jest z myślą o procesorach Raptor Lake w notebookach. Oprócz dotychczasowych wymagań, dojdzie także nowość w postaci wymogu instalacji kamer do rozmów o rozdzielczości 8 MP.

Intel EVO 4.0 zadebiutuje wraz z mobilnymi procesorami Raptor Lake. Wśród wymagań znajdzie się m.in. lepsza kamera do rozmów [1]

Test Acer Swift 3 – Multimedialny laptop z systemem Windows 11 oraz z pełnym wsparciem dla platformy Intel EVO

Wśród obecnych wymogów dla platformy Intel EVO jest m.in. wykorzystanie interfejsu PCIe 4.0, oferowanie wsparcia dla Thunderbolt 4 oraz szybkiego modułu WiFi 6E, a także odpowiednio zaprojektowany układ chłodzenia, błyskawiczne wybudzanie czy długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Wraz z debiutem 13. generacji Intel Raptor Lake dla laptopów, wprowadzony zostanie udoskonalony certyfikat EVO 4.0. Jednym z dodatkowych kryteriów, wpływających na przyznanie certyfikatu, będzie element, dotychczas mocno zaniedbywany w laptopach. Chodzi o… jakość kamery do prowadzenia wideorozmów.

Intel EVO 4.0 zadebiutuje wraz z mobilnymi procesorami Raptor Lake. Wśród wymagań znajdzie się m.in. lepsza kamera do rozmów [2]

Intel Digital Linear Voltage Regulator (DLVR) może zauważalnie zredukować pobór energii procesorów Raptor Lake

Platforma Intel EVO 4.0 będzie wymagać umieszczenia w notebooku kamery spełniającej kilka kryteriów tożsamych ze stowarzyszeniem VCX Forum (Valued Camera eXperience). Jednym z podstawowych warunków będzie umieszczenie kamery w miejscu, z którego bez problemu da się zobaczyć twarz patrząc na wprost ekranu. Mówiąc prościej – laptopy z kamerą nad ekranem otrzymają większą szansę na otrzymanie certyfikatu EVO 4.0, z kolei modele z kamerami umieszczonymi w dziwnych miejscach (pod ekranem, pomiędzy klawiszami klawiatury), otrzymają punkty ujemne w tym zakresie. Punkty odejmowane będą także za wykorzystanie kamer o przeciętnej jakości m.in. z maksymalną rozdzielczością 720p lub możliwością pracy w co najwyżej 30 klatkach na sekundę.

Intel EVO 4.0 zadebiutuje wraz z mobilnymi procesorami Raptor Lake. Wśród wymagań znajdzie się m.in. lepsza kamera do rozmów [3]

Kolejnym wymogiem będzie implementacja kamer o rozdzielczości przynajmniej 8 MP oraz z 80 stopniowym polem widzenia. Przy wykorzystaniu kamery z sensorem Full HD, rozmiar pojedynczego piksela ma być nie mniejszy niż 1.4 μm. Do tego dochodzi fizyczny przycisk umożliwiający schowanie kamery oraz obecność diody LED, sygnalizującej pracę kamery do wideorozmów. Wraz z tymi wymaganiami powinniśmy oczekiwać, że laptopy z procesorami Intel Raptor Lake (oraz być może Alder Lake, wszak część z tych wymagań może zostać wprowadzona wraz z EVO 3.0 dla 12. generacji), wprowadzone zostaną w końcu kamery o adekwatnej jakości.

Źródło: Notebookcheck

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa zdjęcie z kartą lub wymyślenie hasła promocyjnego dla niej rozdają tablety
Następny artykułMIĘDZYRZECZ: 5 innowacyjnych pomysłów na ratowanie zdrowia i życia pieszych. Co za kreatywność!