We wtorek dyrektorzy obu instytucji tj. Instytutu Północnego i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie podpisali w tej sprawie umowę.
Zakłada ona, że pracownicy Instytutu zdigitalizują około 85 tys. negatywów, które obecnie opisują tylko sporządzone do nich karty adresowe oraz księgi inwentarzowe.
Materiały zgromadzone w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Olsztynie są nieocenionym źródłem do badań nad dziejami zabytków, zmianami zachodzącymi w krajobrazie kulturowym oraz szeroko rozumianym dziedzictwem regionu. Niezwykle cenna dokumentacja fotograficzna przedstawia stan zachowana obiektów zabytkowych oraz zmiany związane z ich rewitalizacją lub konserwacją. Jest ona nie tylko dziedzictwem fotograficznym, ale także nieocenionym źródłem do prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad dziejami zabytków – poinformowała PAP Anna Bujko z Instytutu Pólnocnego. Dodała, że w związku z ilością materiału jego digitalizacja potrwa dłuższy czas i będzie prowadzona według opracowywanego harmonogramu.
Po zdigitalizowaniu zbiory będą udostępnione publicznie w Cyfrowym Archiwum Pamięci Warmii i Mazur w formie Open Access, z wyłączeniem obiektów, których udostępnienie zostanie ograniczone przez WUOZ.
Digitalizacja i udostępnienie kolekcji w formie cyfrowej będzie miało ogromne znaczenie również dla mieszkańców Warmii i Mazur. Zaznajomienie lokalnej społeczności z przemianami w krajobrazie kulturowym pozwoli jej w większym stopniu zrozumieć kontekst kulturowo-historyczny regionu, co wpłynie na silniejsze utożsamienie się z otaczającymi zabytkami oraz kształtowanie postawy szacunku dla lokalnego dziedzictwa – podkreśliła Bujko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS