A A+ A++

Instalacje OZE o mocy 400 MW w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro-Park Stalowa Wola

17.03.2023

Konsekwentnie, z dobrą energią Miasto Stalowa Wola buduje najnowocześniejszy park przemysłowy w Europie. Zielony system energii słonecznej i wiatrowej o łącznej mocy ponad 400 MW będzie zasilał przedsiębiorców inwestujących w Strategicznym Parku Przemysłowym Euro-Park Stalowa Wola. Oprócz wielkiej elektrowni słonecznej oraz 7 turbin wiatrowych, powstaną magazyny energii oraz centrum serwisowe OZE dla całego regionu. 16 marca 2023 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Grupa PGE, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Miastem Stalowa Wola. Dzięki inwestycji PGE Energia Odnawialna o wartości blisko 1,5 miliarda zł w Stalowej Woli oraz w gminach Grębów i Bojanów powstaną elektrownie słoneczne i wiatrowe o łącznej mocy ponad 400 MW. Dla porównania moc bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni w Stalowej Woli wynosi 450 MW. Strategiczny Park Inwestycyjny Euro-Park Stalowa Wola będzie posiadał najwyższy standard ekologiczny, który realizuje się w tak ambitnym projekcie zasilania strefy z odnawialnych źródeł energii.  

– Zainicjowaliśmy dzisiaj z naszym strategicznym partnerem, którym jest Polska Grupa Energetyczna budowę systemu „zielonej energii”, energii odnawialnej, który będzie stanowił źródło zasilania dla nowoczesnych gałęzi przemysłu, które w Stalowej Woli już dzisiaj rozpoczynają proces inwestycyjny. Te wszystkie firmy, które realizują swoje cele biznesowe, przemysłowe, w najwyższym standardzie ekologicznym, z wykorzystaniem nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii mają otwartą ścieżkę rozwoju w naszym mieście dzięki zainicjowaniu tego strategicznego EKO projektu. Stalowa Wola ma dzisiaj zupełnie unikalną ofertę inwestycyjną na skalę europejską, gwarantującą olbrzymie powierzchnie inwestycyjne, uzbrojone w nowoczesne sieci, system dróg oraz dostęp do zielonej energii elektrycznej o dużej mocy. Dostęp do ekologicznych źródeł energii jest jednym z kluczowych oczekiwań nowych inwestorów. Chcielibyśmy, żeby Stalowa Wola była Miastem zrównoważonym, które z jednej strony posiada duży, innowacyjny przemysł, a z drugiej strony wielkie walory przyrodnicze i ekologiczne – powiedział tytułem wstępu Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, dziękując także za zaangażowanie w realizację tego projektu Janinie Sagatowskiej Senator RP oraz Stanisławowi Sobierajowi Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Stalowej Woli. 

– To na nas w głównej mierze spoczywa obowiązek transformacji polskiej energetyki, wprowadzania jej w nowoczesność poprzez produkcję energii przez źródła odnawialne lub niskoemisyjne. Inwestycje w produkcję ekologicznej energii są dzisiaj niezbędne do realizacji celów klimatycznych, ale także aby sprostać wymaganiom naszych klientów. Produkcja „zielonej energii” na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola jest niezbędna, aby odbiorcy mogli wykazać się korzystaniem z tego typu energii. Traktujemy naszą działalność na terenie Stalowej Woli jako dobrą i przyszłościową inwestycję. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla inwestorów, doskonale skomunikowane, z przyjaznymi władzami lokalnymi – powiedział Wojciech Dąbrowski Prezes Zarządu PGE S.A.  

– Dzisiaj dokonuje się bardzo ważny krok w realizacji odnawialnych źródeł energii w Stalowej Woli i regionie. Sama inwestycja jest ciekawa, różnorodna i kompatybilna. W jednym miejscu powstaną elektrownie słoneczne, wiatrowe oraz magazyny energii. Chcemy także w Stalowej Woli ulokować nasze centrum serwisowe. Jest to modelowy projekt w tym zakresie. Dzisiejszy przemysł wymaga „zielonej energii”. Projekt, który będziemy realizować w Stalowej Woli i regionie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie obecnych firm i wielką zachętą dla nowych inwestorów – powiedział Marcin Karlikowski Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A.. 

– Aby dany teren był atrakcyjny dla inwestorów musi spełniać kilka przesłanek. Po pierwsze aktywność władzy samorządowej, która jest widoczna i doceniana w naszym Mieście. Po drugie sprawny układ komunikacyjny. Stalowa Wola jest w tej chwili bardzo dobrze skomunikowana, Stalowowolska Strefa Ekonomiczna posiada sprawny układ komunikacyjny, a dzięki środkom rządowym zostanie jeszcze udoskonalony. Trzeci element, to media. To wszystko, co jest potrzebne, aby wielki biznes mógł być tu prowadzony. Wspólny projekt „zielonej energii” pokazuje, że chcemy realnie zmieniać polską energetykę, dywersyfikować źródła zasilania oraz inwestować w „zieloną moc”. Jestem przekonany, że porozumienie, które zostanie za chwilę podpisane zostanie sprawnie zrealizowane i przedsiębiorcy już niedługo będą mieli dostęp do energii odnawialnej – powiedział Rafał Weber Poseł RP 

– Te wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii będą miały realne przełożenie na rozwój ekonomiczny Stalowej Woli i regionu oraz powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Życzę udanego projektu i zrealizowania zadań w zakładanym terminie – zaznaczyła Jolanta Sawicka Wicewojewoda Podkarpacki.  

Zgodnie ze wstępnymi założeniami budowa pierwszych instalacji może ruszyć już za rok. Grupa PGE będzie mieć do dyspozycji ponad 70 ha gruntów, na których można uruchomić elektrownie słoneczne o łącznej mocy 70 MW, postawić 5-7 turbin wiatrowych o mocy 4 MW każda oraz wybudować centrum serwisowe OZE. Dodatkowo, w celu stabilizowania sieci, rozważana jest budowa magazynów energii o pojemności do 30 MWh. 

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFałków: Byk stratował kobietę?
Następny artykułDziś działania 'Bezpieczny Pieszy'