A A+ A++

W ostatnim czasie odbyły się kolejne spacery „Wspólnego Lasu” w lasach uzdrowiskowych pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem. Uczestnicy spacerów kolejny raz podjęli temat zniszczeń, jakich ma dokonywać Nadleśnictwo Rymanów.

W pierwszy jesienny weekend miał miejsce kolejny spacer Inicjatywy Społecznej „Wspólny Las”. Tym razem uczestnicy wybrali się na Mogiłę (606 m n.p.m.) – piękną i nieco tajemniczą górę zaliczaną do tzw. Wzgórz Rymanowskich i wchodzącą w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 (Rymanów PLH 180016).

Chodziliśmy po jej zachodnim i północno-zachodnim stoku, ponieważ dostaliśmy ostatnio kilka sygnałów, że pojawiły się kolejne żółte tablice informujące o ścince drzew i pozyskaniu drewna. Niestety te sygnały potwierdziły się w terenie – tablice informują o zakazie wstępu do lasu od 4 sierpnia do 31 grudnia 2022 roku. Tym razem Nadleśnictwo dobrało się do wydzielenia leśnego 187-A. Czego jednak można spodziewać się po Nadleśnictwie Rymanów, które nie przejawia dobrej woli w odstąpieniu od wycinek lasów uzdrowiskowych, tylko ciągle wycina unikalne uzdrowiskowe starodrzewia oraz demoluje teren, i oczywiście jak zwykle ma na to swoje standardowe wyjaśnienia, nie uwzględniające specyfiki terenu. Dodajmy, że wycinany las to las wodochronny, co jasno jest zapisane w tzw. opisie taksacyjnym, który znajduje się – notabene – na stronie Banku Danych o Lasach – Lasów Państwowych. Jak widać ładnie to wygląda na papierze i w internecie, a w terenie – dramat!

 

Wierzcie nam, nasi Drodzy Czytelnicy, ale smutek, żal, bezsilność i złość na taki stan rzeczy potrafią dołować gdy widzimy jak kolejne fragmenty lasów uzdrowiskowych są bezpowrotnie niszczone i wycinane przez leśników. Już nawet pomarańczowa kropka na drzewie oznaczająca wydany na nie wyrok budzi nasze oburzenie i smutek, a takich kropek jest dużo i każdego roku pojawiają się kolejne. Wiemy jednak, że nie możemy odpuszczać i nie odpuścimy! Smutek, oburzenie i złość potrafią również świetnie motywować do działania! Przypominamy, i zawsze będziemy przypominać, że las należy do społeczeństwa – do Obywatelek i Obywateli, a leśnicy jedynie zarządzają nim w naszym imieniu. Nie ma naszej zgody na demolowanie przez Nadleśnictwo Rymanów rymanowskich i iwonickich lasów oraz terenów uzdrowiskowych.

Zajmijmy się jeszcze wydzieleniem 187-A, do którego z wycinką weszło Nadleśnictwo Rymanów. To las naturalny (najwyższy stopień w 8-stopniowej skali), przylegający do doliny Świętokrzyskiego Potoku (Kościółkowej Wody). Ma ono powierzchnię 8,16 ha. Rośnie na nim aż 9 gatunków drzew, co jest ogromnym atutem tego wydzielenia. Nie jest to jakaś monokultura leśna tylko piękny, różnowiekowy, wielogatunkowy las karpacki, chroniący mikroklimat Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju.

 

60% tego fragmentu lasu stanowią jodły w wieku: 33, 53, 93 i 113 lat (z czego tych najstarszych 113-letnich jest 20% całego drzewostanu). Przypominamy, że jodły odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu i zachowaniu mikroklimatu pobliskich uzdrowisk. Poza tym 30% stanowią buki w wieku: 53, 93 i 113 lat (z czego tych najstarszych 113-letnich jest 10% całego drzewostanu), a buki to bardzo ważni producenci tlenu. Pozostałe 10% całego drzewostanu wydzielenia 187-A stanowią okazałe 138-letnie modrzewie. Poza tym na uwagę zasługują: rosnące miejscami buki w wieku 138 lat oraz lipy w wieku 103 lat, a także pojedyncze: 63-letnie czereśnie, jawory, sosny i jesiony w wieku 73 lat oraz 83-letnie brzozy i lipy. W taki właśnie las weszli pilarze z piłami motorowymi i wjechał ciężki sprzęt. W artykule oczywiście fotorelacja z wydzielenia 187-A.

Podczas spaceru znaleźliśmy dwa piękne i okazałe buki o wymiarach pomnikowych wyznaczone do wycinki (!), co wywołało w nas oburzenie i złość. Jeden z nich to 3-pniowy buk mający 354,5 cm obwodu na wysokości pierśnicy czyli 130 cm od powierzchni gruntu, stojąc od strony szczytu. Ten 3-pniowy buk składa się z trwale połączonych na wysokości pierśnicy dwóch pni i trzeciego rosnącego osobno. W tym przypadku obwód liczymy w ten sposób, że stanowi on sumę obwodów tych dwóch trwale połączonych pni oraz 50 procent obwodu pnia trzeciego. W naszych obliczeniach to: 265 cm + 50%x179 cm czyli wspomniane 354,5 cm. Warto zwrócić uwagę na jego częściowo odsłonięty, przepiękny i imponujący system korzeniowy, któremu dodatkowego uroku dodaje trwale związany z nim fragment skały. Przypominamy, że wymiar pomnikowy dla buka to 300 cm na wysokości pierśnicy. Drugie z drzew o wymiarach pomnikowych wyznaczonych do wycinki to ogromny dwupniowy buk o obwodzie 349 cm w pierśnicy. Już nawet tak piękne i okazałe drzewa nie są bezpieczne. Oba buki w fotorelacji.

 

Wybierzcie się, Drodzy Czytelnicy, na wycieczkę do Kościółka Krzyża Świętego w Klimkówce. Przy okazji zobaczycie stosy drewna znajdujące się zaraz za Kościółkiem i figurą św. Jana Nepomucena. Chcemy podkreślić, że drewno zwożone jest na ten skład niemal od początku bieżącego roku, i cały czas było i jest wywożone. Nie polecamy Wam natomiast przejścia czarną ścieżką łącznikową do Głównego Czerwonego Szlaku Beskidzkiego, bo jeszcze nigdy wcześniej nie była ona tak rozwalona i zdemolowana przez ciężki sprzęt ściągający drewno. Jest to ścieżka turystyczna uzdrowiskowej Gminy Rymanów; lubimy komentować rzeczywistość ale w tym momencie przemilczymy…

Patrząc na skalę wycinek ochronnych lasów uzdrowiskowych na obszarze Natura 2000, realizowanych przez Nadleśnictwo Rymanów, zastanawiamy się nad dwoma kwestiami. Po pierwsze – co dzieje się z drewnem wycinanym w lasach uzdrowiskowych w tak ogromnych ilościach oraz po drugie – jaka jest kondycja finansowa Nadleśnictwa Rymanów, skoro decyduje się na wycinanie lasów uzdrowiskowych chroniących lokalny mikroklimat uzdrowisk i pełniących funkcję wodochronną, oraz chroniących przecież również nas – mieszkańców.

W nawiązaniu do naszej wcześniejszej informacji z 22 lipca br. o nieodległym wydzieleniu jodłowym 194-G, informujemy Was, że jeszcze wrócimy do tego tematu. Przy okazji polecamy stronę internetową Inicjatywy Lasy i Obywatele – https://lasyiobywatele.pl oraz następujące facebooki: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Więcej zdjęć poniżej

Źródło informacji i zdjęcia: Wspólny Las https://wspolnylas.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBC Polkowice z Superpucharem Polski. Po raz drugi w historii
Następny artykułKlopp: – Musimy iść razem i budować