A A+ A++

Jen, oto internet. Możesz go pokazać w trakcie swojej prezentacji – mówi kudłaty informatyk Maurice, przekazując pieczołowicie swojej szefowej plastikowe czarne pudełko z czerwoną lampką. – Cały? – pyta Jen. – Caluteńki – kpi Maurice z kamienną twarzą. To fragment jednego z odcinków brytyjskiego serialu komediowego „Technicy-magicy” („IT crowd”) sprzed 10 lat. Większość gagów polega w nim na tym, że Maurice i Roy – dwaj nieokrzesani informatycy z korporacji – nabijają się ze swojej nowej szefowej, która nie ma bladego pojęcia o komputerach.

Takie dowcipy 40-50 lat wcześniej uznano by za absurdalne – stereotyp kobiety ignorantki w sprawach komputerowych nie istniał. Ba, to właśnie kobiety pchały informatykę do przodu. To im zawdzięczamy rozwój branży programowania i powstanie pierwszych języków, w których można było wydawać komputerom polecenia (np. COBOL). To one sprawiły, że Amerykanie mogli polecieć w kosmos i postawić stopę na Księżycu. W 1967 roku magazyn „Cosmopolitan” zachwalał studia komputerowe jako doskonałą alternatywę dla dziewcząt zamiast pracy sekretarki, pielęgniarki czy nauczycielki. I choć od tamtego czasu komputery trafiły pod strzechy, to – paradoksalnie – dla kobiet stały się mniej dostępne. „Powszechna opinia ciągle mówi, że »komputery to męska sprawa«, a »cyfrowe kompetencje dziewcząt nie obchodzą« – pisała już osiem lat temu dr Elżbieta Gajek, inżynierka po Politechnice Warszawskiej i lingwistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Siła tego przekazu jest ogromna. Okazuje się, że w dziewczętach nie tylko wyrabiana jest niechęć do TIK oraz przekonanie o jej oczywistości, ale także, że dostęp dziewcząt do sprzętu komputerowego jest mniejszy niż chłopców”. Historia spłatała kobietom paskudnego psikusa.

Córka Byrona i pierwszy algorytm

George Byron, jeden z najsłynniejszych angielskich poetów, nie poprzestawał na romantycznych zrywach wyłącznie na papierze. W 1824 roku zginął, walcząc w powstaniu Greków przeciw tureckiej okupacji. Zostawił jednak po sobie córkę Adę. Lady Byron nie chciała, by córka wdała się w ojca poetę, dlatego już od młodości starała się uczyć dziewczynę matematyki. Plan się powiódł, bo córka Byrona stała się jego przeciwieństwem: w matematyce zasmakowała i w przeciwieństwie do ojca luddysty fascynowała się technologią. Podczas wizyty w zakładach przemysłowych w środkowej Anglii z zainteresowaniem oglądała automatyczne maszyny tkackie produkujące tkaniny we wzory na podstawie kart perforowanych. Prawdziwie dogłębną znajomość matematyki Ada Byron zawdzięczała brytyjskiej matematyczce Mary Somerville, a potem Augustusowi De Morganowi, pionierowi równań algebraicznych.

Ada Byron (później po mężu hrabina Lovelace) dzięki Mary Somerville poznała też Charlesa Babbage’a, naukowca i konstruktora maszyn obliczeniowych. Jego pierwsze automaty do wykonywania działań matematycznych składały się z licznych bębnów, wałków i zębatek, ale miały ograniczone zastosowanie: potrafiły liczyć równania różniczkowe i funkcje wielomianowe. W 1834 roku Babbage zapragnął stworzyć uniwersalną maszynę analityczną, do której można by wprowadzać zadania na kartach perforowanych, tak jak w krosnach żakardowych. Ada Lovelace w 1843 roku opublikowała w czasopiśmie „Scientific Memoirs” swoje uwagi na temat owej maszyny. W artykule znalazł się też pierwszy w historii zapis komputerowego algorytmu do obliczania liczb Bernoulliego. I choć w swoim tekście córka Byrona praktycznie opisała zasady działania uniwersalnych komputerów, to ludzkość musiała poczekać na nie blisko sto lat. Babbage nie zdołał zbudować swojej maszyny analitycznej i zmarł w biedzie.

Kontradmirał od COBOL

Choć sam Babbage tego nie doczekał, w 1944 r. po drugiej stronie Atlantyku stanął prototyp maszyny analitycznej zbudowanej na bazie jego szkiców. Twórcą mechanicznego komputera Mark I był naukowiec z Harvardu Howard Aiken. Jak wszystkie osiągnięcia technologii, także Mark I szybko stał się częścią machiny wojennej. Instrukcję obsługi i programowania napisała do niego Grace Hopper, doktor matematyki z Yale, która po ataku Japończyków na Pearl Harbor postanowiła wstąpić do marynarki wojennej. To ona rozkładała złożone problemy na proste działania matematyczne, które dało się wprowadzić do topornego jeszcze komputera.

Grace Hopper sprawiła, że programowanie Mark I było – jak na owe czasy – proste i łatwe: instrukcje wprowadzało się do maszyny na taśmie perforowanej. Tak jak przewidział Babbage. Hopper dosłużyła się w marynarce stopnia kontradmirała. Po wojnie była pionierką w tworzeniu języków programowania: w latach 50. stworzyła pierwszy kompilator, czyli program tłumaczący ciąg instrukcji w zwykłym języku na język maszynowy komputera. Miała też wkład w powstanie pierwszego języka programowania z prawdziwego zdarzenia o nazwie COBOL.

Sześć dam i kable ENIAC

Mark I, na którym Grace Hopper zdobywała pierwsze szlify jako programistka, błyskawicznie się zestarzał za sprawą elektroniki. Na Uniwersytecie Pensylwanii równolegle powstawał inny komputer: ENIAC, zaprojektowany przez Johna W. Mauchly’ego i Johna P. Eckerta. Już nie mechaniczny, lecz na lampach próżniowych rozmieszczonych w szafach zajmujących kilka pomieszczeń.

Dzięki elektronice ENIAC był prawie 200 razy szybszy od Marka I. Ale jego programowanie było drogą przez mękę. Zamiast eleganckiego wprowadzania taśmy perforowanej trzeba było ręcznie przekładać kable i wpinać rozmaite elementy komputera. Na przykład aby „zaprogramować” ENIAC do obliczeń trajektorii lotu pocisku artyleryjskiego, trzeba było fizycznie przestawiać ok. 3 tys. przełączników i przekładać odpowiednie kable. I w tej dziedzinie mistrzyniami okazały się kobiety. Szczególnie wyróżniło się sześć z nich: Jean Jennings, Marlyn Wescoff, Ruth Lichterman, Betty Snyder, Frances Bilas i Kay McNulty. Jak pisze Walter Isaacson w książce „Innowatorzy”, programistki ENIAC poznały komputer tak dokładnie, że były w stanie diagnozować jego usterki do poziomu pojedynczych przepalonych lamp. A ENIAC miał ich… 18 tysięcy!

Podobnie jak Grace Hopper na Mark I, sześć programistek ENIAC wpadło m.in. na pomysł podziału głównego algorytmu na powtarzające się moduły – czyli podprogramy. „Mimo że wyrosłyśmy w epoce, w której kobiety miały zasadniczo dość ograniczone możliwości kariery, pomogłyśmy zainicjować erę komputeryzacji” – wspominała w 2011 r. Jean Jennings.

Programistki z NASA

Jeszcze większe trudności w zrobieniu kariery miały wówczas kobiety ciemnoskóre. Oprócz braku równouprawnienia płci musiały się zmagać jeszcze z segregacją rasową, usankcjonowaną przepisami federalnymi aż do 1964 r. Narodowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki (NACA), przemianowany później na Narodową Agencję Kosmiczną (NASA), zatrudniał w latach 50. tzw. ludzkie komputery, czyli błyskotliwych matematyków, do prowadzenia skomplikowanych obliczeń, niezbędnych do opracowania torów lotu statków powietrznych, a później kosmicznych. Historię grupy takich ciemnoskórych matematyczek świetnie opowiedziano w filmie „Ukryte działania” z 2016 roku. Główna bohaterka, Katherine Johnson, liczyła w 1961 r. m.in. trajektorię lotu Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie, czy Johna Glenna, pierwszego Amerykanina, który okrążył Ziemię. Nawet kiedy NASA dorobiła się już komputerów, Johnson ostatecznie weryfikowała ich obliczenia podczas misji Glenna (prosił o to sam astronauta). Johnson pracowała w NASA aż do emerytury w 1986 r. Oczywiście posługując się później biegle komputerami.

Szefowa Johnson, Dorothy Vaughan, wykonała spektakularny skok w erę komputerowych maszyn, kiedy w 1961 r. NACA dorobiła się pierwszego komputera. Vaughan sama nauczyła się języka FORTRAN, a potem wyszkoliła w nim wszystkie swoje podopieczne z działu „ludzkich komputerów”, by nie straciły pracy. Vaughan pracowała później m.in. przy programie rakiet Scout, które wynosiły satelity na orbitę okołoziemską.

Gdyby nie Margaret Hamilton, być może Amerykanie nie postawiliby stopy na Księżycu. To ona przygotowała oprogramowanie pokładowe dla statku Apollo 11. 20 lipca 1969 r. Neil Armstrong i Buzz Aldrin jako pierwsi ludzie w historii dolecieli nim na powierzchnię Księżyca. Od kilku lat po sieci krąży zdjęcie Hamilton: 33-letnia wówczas szatynka w okularach stoi obok stosu skoroszytów z zapisem komputerowych instrukcji. To właśnie ok. 3 MB kodu, który kontrolował najważniejsze systemy misji Apollo 11. Za swoje osiągnięcia na stanowisku głównego programisty Apollo Hamilton otrzymała w 2016 r. m.in. najwyższe cywilne odznaczenie w USA – prezydencki Medal Wolności.

Czytaj także: Ekonomistki, prawniczki i humanistki szturmują branżę IT. Pracę oferują im nawet służby specjalne

Dama IT

Ale nie tylko za Atlantykiem kobiety realizowały się w dziedzinie informatyki. W brytyjskim kompleksie Bletchley Park, gdzie odszyfrowano kod niemieckiej Enigmy, pracowało wiele kobiet, m.in. Mavis Batey, Jane Fawcett czy Joan Clarke, bliska przyjaciółka Alana Turinga, naczelnego analityka i kryptologa w Bletchley oraz głównego twórcy teorii nauk komputerowych.

W Bletchley Park pracowano także nad innymi kodami, nie tylko Enigmą. W łamaniu tzw. szyfru Lorenza pomagał naukowcom pierwszy brytyjski komputer o nazwie Colossus zbudowany przez jednostkę o nazwie Post Office Research Station w północno-zachodnim Londynie. Po wojnie powstawały tam kolejne komputery i systemy komputerowe, także do użytku cywilnego. W latach 50. w Post Office Research Station pracowała m.in. Stephanie Shirley, niezwykle uzdolniona matematyczka, która do Wielkiej Brytanii przybyła w lipcu 1939 r. jako Vera Buchtal, nieletnia żydowska imigrantka z Niemiec. Pod koniec lat 50. Shirley wyszła za mąż i postanowiła przejść na swoje. Z kapitałem w wysokości sześciu funtów założyła w domu firmę Freelance Programmers, później FI. Pomysł był tyleż prosty, co szalony: zatrudniać wyłącznie kobiety do korespondencyjnego pisania programów. Aby lepiej przebić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu Shirley przybrała męskie imię Steve zamiast Stephanie. Pomysł na firmę sprawdził się doskonale.

– Dziewczyny pracowały nad kodem w przerwach między prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi. Pisałyśmy systemy dla NATO, a nawet oprogramowanie czarnej skrzynki Concorde’a – wspominała trzy lata temu Shirley podczas przemówienia w Londynie. – Doszło wręcz do tego, że zarzucono mi łamanie ustawy antydyskryminacyjnej. Bo pracowały u mnie same kobiety i tylko garstka mężczyzn.

FI rozrosła się tak bardzo, że w szczytowym momencie była warta na giełdzie 3 mld dolarów. W 1993 r. Shirley przeszła na emeryturę i zajęła się działalnością dobroczynną. W 2000 r. za swoje zasługi dla branży informatycznej otrzymała tytuł szlachecki i Order Imperium Brytyjskiego.

Pani profesor od wyszukiwarek

Gdyby nie Karen Sparck Jones, specjalistka od komputerów i lingwistyka z Cambridge, nie moglibyśmy korzystać z rzeczy tak oczywistych jak wyszukiwarki internetowe. To dzięki jej badaniom prowadzonym od połowy lat 60. komputery rozumieją dziś zawiłości ludzkiego języka. Sparck Jones zastanawiała się m.in. nad tym, jak nauczyć maszyny rozróżniania synonimów. Słowo „zamek” może oznaczać przecież ufortyfikowaną budowlę, mechanizm w drzwiach, a nawet formację drużyny hokejowej. Jak je rozróżnić? Wszystko zależy od kontekstu, a także od statystyki. Sparck Jones zaczęła mozolnie budować specjalny słownik synonimów dla komputerów, który zawierał także dane o częstotliwości występowania odmian danego słowa. Praktycznie każda wyszukiwarka internetowa korzysta dziś z odkryć brytyjskiej uczonej opublikowanych w 1972 r. Później Sparck Jones pracowała także nad metodami przetwarzania języka naturalnego i rozpoznawaniem mowy. Mimo tych niezwykłych osiągnięć uczelnia w Cambridge przyznała jej tytuł profesorski dopiero w 1999 r. – Pod wieloma względami Cambridge nie było przyjazne kobietom – komentowała.

Badania zmarłej w 2007 r. Sparck Jones zyskują na popularności, bo coraz chętniej wykorzystują je m.in. twórcy systemów sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Jak nowe pokolenia będą patrzyć na rynek pracy? 8-godzinny dzień pracy przejdzie do historii

Technoseksizm

Lato 2017 roku. 28-letni inżynier Google James Damore na wewnętrznym forum firmy publikuje długi tekst, z którego wynika tyle: kobiety z przyczyn biologicznych mniej nadają się do pracy w technologiach, bo przeciętnie bliższe są im uczucia i estetyka, a nie idee; bo bardziej interesują ich ludzie, a nie rzeczy. Na dodatek brak im asertywności, za to są neurotyczne i mniej odporne na stres. Dlatego wszelkie programy wyrównywania szans to pic na wodę fotomontaż. Kiedy ów manifest wycieka do mediów, wybucha afera i prezes Google zwalnia Damore’a. Przez parę tygodni 28-latek staje się chwilową gwiazdą skrajnej prawicy w USA. „Jestem centrystą, a oni nazywają mnie nazistą” – skarży się w rozmowie z CNN. I dodaje, że opanowana przez lewicę Dolina Krzemowa to kiepskie miejsce dla kogoś o bardziej konserwatywnych poglądach.

Tyle że ten lewicowy raj to tylko mit. Na fali ruchu #meetoo wyszła na jaw skala seksizmu nie tylko w Hollywood, lecz także w Dolinie Krzemowej. W 2017 r. Susan J. Fowler, była programistka z Ubera, zamieściła na swoim blogu post, w którym opisała próby molestowania ze strony przełożonego. Choć Fowler zgłosiła sprawę w kadrach, to próbowano ją zamieść pod dywan. Wybuchła afera, która skończyła się komisją śledczą z udziałem byłego prokuratora generalnego Erica Holdera i przymusowym odejściem założyciela Ubera Travisa Kalanicka.

Seksizm w Dolinie Krzemowej opisywała też na swoim blogu Erica Baker, czarnoskóra programistka z firmy Slack. „Żeby nie odstawać od grupy, śmiałam się z ich okropnie rasistowskich i seksistowskich dowcipów, zaczęłam się ubierać jak oni”. Grała w strzelanki, choć tego nie znosiła, nauczyła się rockowych piosenek, by grać z kumplami w „Guitar Hero”. Chodziła z nimi nawet na piwo, którego nie znosi. „W tej branży dominuje stereotyp białego nerda po MIT czy Harvardzie, którego firmy kuszą np. stołem do ping-ponga w pracy” – opowiadała w serwisie TechCrunch.

Po wybuchu afery w Uberze „Financial Times” przeanalizował, ile kobiet pracuje w 500 start-upach z Doliny Krzemowej. Wyszło, że stanowią one 23 proc. zatrudnionych. W 10 największych firmach technologicznych, takich jak Apple, Amazon, Oracle czy Twitter, udział kobiet sięga 36 proc.

A jak to wygląda w Polsce? Według danych Eurostatu z 2017 roku kobiety stanowią u nas 35,3 proc. pracowników branży IT. To przyzwoita średnia, gdzieś między 38-40 proc. na Litwie, Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii a 24,5 proc. w Holandii. Według raportu Fundacji Perspektywy, organizatora konferencji „Women in Tech Summit”, Polska wyróżnia się pozytywnie wśród krajów OECD, jeśli chodzi o odsetek absolwentek kierunków informatycznych. Stanowią one 14,3 proc. (unijna średnia to 13 proc.). Jeszcze lepiej wygląda to porównanie, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kierunki ścisłe i techniczne: w Polsce kobiety stanowią 44 proc. absolwentów, podczas gdy średnia w krajach OECD to 33 proc.

I choć te dane mogą napawać optymizmem, to mniej pocieszający jest fakt, że tylko jedna czwarta absolwentek informatyki trafia potem na rynek IT. W wypadku mężczyzn – aż połowa.

Wzrost liczby studentek na kierunkach informatycznych w Polsce jest dwukrotnie większy niż studentów. To nie przypadek, bo od lat te właśnie studia promują kobiety skupione m.in. w Fundacji Perspektywy czy organizacji Geek Girls Carrots.

Jak mawiała profesor Karen Sparck Jones: – Komputery to zbyt poważna sprawa, żeby zostawić ją mężczyznom.

Czytaj także: Olga Malinkiewicz buduje fabrykę pod Wrocławiem i ma pomysł na energię słoneczną

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrexit na twardo, funt na miękko
Następny artykułIkigai, czyli jak nadać sens pracy