A A+ A++

Wersja z dnia

Uznanie wyroku rozwodowego orzeczonego po 1 maja 2004 r. w państwach należących do unii europejskiej

Miejsce załatwienia
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mrągowie  w stosunku do  małżeństw zawartych w okręgu rejestracji stanu cywilnego dla USC w Mrągowie.

Wymagane dokumenty
1.    Wniosek o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego – poniżej
2.    Oryginał orzeczenia rozwodowego ze stwierdzeniem prawomocności (sentencja wyroku) wraz 
z  tłumaczeniem na język polski.
3.    Oryginał zaświadczenia do art. 39 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27.11.2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz
w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej wydane przez sąd, który wydał orzeczenie o rozwodzie wraz z tłumaczeniem na język polski.
4.    W przypadku, gdy orzeczenie zostało wydane w postępowaniu zaocznym, strona, która ubiega się o uznanie orzeczenia  i stwierdzenie jego wykonalności w kraju zobowiązana jest ponadto do przedstawienia:
a)     oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dokumentu, z którego wynika, że dokument wszczynający postepowanie lub dokument równorzędny został doręczony stronie, która nie wdała się w spór wraz z tłumaczeniem;
b)    dokumentu, z którego wynika, że strona przeciwna jednoznacznie zgadza się
z orzeczeniem wraz z tłumaczeniem na język polski.
 5. Uwierzytelnione przekłady orzeczenia rozwodowego i zaświadczenia z sądu orzekającego na język polski winny być sporządzone przez tłumacza przysięgłego w Polsce (wykonane za granicą podlegają akceptacji konsula).
6. Dowód osobisty lub paszport do wglądu, jeżeli wniosek jest składany osobiście.

Termin
Niezwłocznie, do 30 dni.

Opłaty
11,00 zł opłata skarbowa.

Tryb odwoławczy
Nie przysługuje.

Uwagi:
1.    Wniosek o uznanie orzeczenia o rozwodzie składa się osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika zamieszkałego w Polsce do prowadzenia sprawy.
2.    Osoba działająca z upoważnienia – spoza pierwszej linii pokrewieństwa winna posiadać pisemne upoważnienie ze podaniem jej danych osobowych: imię i nazwisko, nr dokumentu tożsamości i za udzielone pełnomocnictwo będzie pobrana opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27.11.2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie Informacje.: [POLECAMY KSIĄŻKĘ] Przeżyj weekend pełen wzruszeń. Sprawdź co dziś polecamy.
Następny artykułKaleta: Nowelizacja ustawy o SN wprowadziłaby chaos na masową skalę