A A+ A++

Podczas telekonferencji dyplomaci obu stron ustalili, że doprowadzą do “szybkiego i pełnego” wycofania oddziałów, by odbudować wzajemne relacje i przywrócić spokój w regionie — podało indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

15 czerwca doszło do potyczki w dolinie rzeki Galwan; nie było wymiany ognia, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęli indyjscy żołnierze. Indyjskie media mówiły o co najmniej 40 zabitych Chińczykach. Pekin nie potwierdził tych informacji o stratach.

Starcie było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od ponad 50 lat. Obie strony oskarżały się wzajemnie o sprowokowanie agresji i naruszenie ustalonej linii podziału, którą określono w 1962 roku. Jest ona jednak — jak pisze Reuters — niedokładnie wyznaczona.

Po incydencie w dolinie Galwanu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Tybecie, na wysokości ponad 4,7 tys. metrów n.p.m. 23 czerwca źródła rządowe w Delhi podały, że strony konfliktu uzgodniły zakończenie konfrontacji na spornym odcinku granicy.

Spór terytorialny pomiędzy Chinami a Indiami toczy się od dziesięcioleci. Do mniejszych potyczek dochodziło w tym roku kilkakrotnie. Indie oskarżyły Chiny o wysłanie tysięcy żołnierzy do doliny Galwanu. Według komentatorów Pekin mogła rozgniewać budowa przez Delhi infrastruktury drogowej w pobliżu granicy. 

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBernard Ładysz nie żyje. Śpiewak światowej sławy zmarł dzień po swoich 98. urodzinach
Następny artykułBernard Ładysz nie żyje. Legendarny śpiewak operowy zmarł dzień po 98. urodzinach