A A+ A++

Rolą dawców nasienia jest pomoc mężczyznom, którzy samo nie mogą być ojcami. Dzięki temu razem z partnerkami mogą cieszyć się upragnionym potomstwem. Jednak sprawa zostania dawcą nasienia wcale nie jest taka prosta, jak można początkowo myśleć. Należy przestrzegać kilku ważnych zasad i spełnić sporo potrzebnych wymagań.

Każda klinika bezpłodności oferuje własny próg wymagań do dawców nasienia. Niektóre wymogi się powtarzają, ale bywają i takie, które występują tylko w niektórych placówkach. Dawca nasienia musi mieścić się w wieku od 20 do 39 lat, musi wykazywać się zdrowiem – parametry nasienia muszą być w normie, a najlepiej powyżej, nie może być obciążony genetycznie ani wirusologicznie oraz nie może mieć żadnych nałogów. Potencjalny dawca nasienia wypytywany jest także o wykształcenie oraz o sytuację rodzinną.

Kandydaci na dawców nasienia muszą też przejść skomplikowaną procedurę medyczną i związaną z formalnościami. Zawsze wykonuje się kompletne badania nasienia, a gdy ten już je przejdzie, wykonuje się również posiew spermy. Potencjalni dawcy nasienia mają również badania na obecność HIV, HCV, HBs Ag oraz kiły, mutacji CFTR, sprawdza się również, czy nie są zakażeni chlamydią. Najdokładniej “prześwietlane” jest nasienie. Jego normy są wyśrubowane bardziej niż w przypadku biologicznych ojców – w jednym milimetrze musi znajdować się 70-80 milionów plemników. Dla porównania średni wynik przeciętnego mężczyzny to tylko 20 mln. Dawca podpisuje także specjalną zgodę na świadome i anonimowe oddanie nasienia

Wiele banków nasienia szuka dawcy według kryteriów narzuconych przez parę starającą się o dziecko. Często dopasowuje się go do wyglądu męża kobiety, która zostanie sztucznie zapłodniona. Pod uwagę brany jest wówczas wzrost, waga, kolor włosów i oczu czy karnacja skóry. Gdy kandydat na dawcę przebrnie przez surowe kwalifikacje, może liczyć na niezły zarobek. Polskie kliniki płacą od 400 do 1000 złotych, natomiast niemieckie podobno nawet 3 tysiące. Nasienie można jednak oddawać tylko raz w tygodniu i spełnić jeszcze jeden warunek, trzeba powstrzymać się wtedy od wszelkich działań seksualnych.

W Polsce oddawanie nasienia przeprowadza się całkowicie anonimowo. W niektórych jednak państwach przyjmuje się inną politykę, co może w przyszłości skutkować różnymi konsekwencjami. Dawstwo nasienia w nielicznych państwach nie jest anonimowe, więc dzieci po ukończeniu 18. roku życia mogą poznać nazwisko dawcy. Co to oznacza? Z jednej strony matka dziecka może domagać się od niego alimentów, a z drugiej – dziecko może domagać się prawa do dziedziczenia. Absurd? To jeszcze nie koniec! Również i biologiczny ojciec może domagać się alimentów od dziecka.

Jak widać, przed dawcą nasienia stoi wiele wyzwań, ale nie wszystkie są takie proste, a przy okazji zarobki nie wszystkich kuszą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPasta jajeczna z cukinią. Prosty przepis na śniadanie
Następny artykułZmiana trenera w Uniwersytecie Radom!