A A+ A++

Jeszcze do niedawna punkty karne złapane za wykroczenia drogowe kasowały się po roku od wykroczenia. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, że 17 września w życie weszła zmiana przepisów kodeksu ruchu drogowego, która wydłużyła ten okres aż do dwóch lat. Jak sprawdzić ile mamy punktów karnych, aby uniknąć utraty prawa jazdy?

Jaki jest limit punktów karnych i kiedy traci się prawo jazdy?

Według przepisów kodeksu drogowego maksymalna ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe to 24 punkty. Każdy kolejny punkt oznacza utratę prawa jazdy oraz konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Te zasady dotyczą kierowców powyżej 20 roku życia ze stażem dłuższym niż rok.

Dla kierowców poniżej 20 roku życia oraz posiadających prawo jazdy nie dłużej niż rok, prawo przewiduje limit 20 punktów co oznacza, że uzbieranie przysłowiowego “oczka” – 21 punktów – kończy się dla nich utratą uprawnień. Od 1 stycznia 2022 młodych kierowców obowiązuje również inny limit punktów jakie mogą otrzymać za jedno wykroczenie. W przypadku doświadczonych kierowców maksymalny limit punktów za jedno wykroczenie wynosi 15 punktów, a w przypadku młodych kierowców aż o 5 więcej, czyli 20.

To oznacza, że jeśli młody kierowca popełni jedno poważne wykroczenie, może wyczerpać swój limit punktów, a każde kolejne przewinienie będzie skutkowało utratą prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy – co dalej?

Dzięki wprowadzeniu systemu CEPiK nie ma już obowiązku wożenia ze sobą fizycznego dokumentu prawa jazdy. Co się dzieje w takim razie, jeśli przekroczymy dozwolony limit punktów za wykroczenia i policja będzie chciała zatrzymać nasze prawo jazdy? Nie musimy oddawać im fizycznego dokumentu, ale jeśli przekroczymy limit punktów, lub utracimy prawo jazdy za inne przewinienie, ta informacja trafi do systemu, gdzie zostanie dodany wpis o zatrzymaniu uprawnień. Policja sprawdzi tę informację przy każdej następnej kontroli, a wtedy poniesiemy znacznie poważniejsze konsekwencje za jazdę bez uprawnień.

Warto zaznaczyć, że utrata prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych oznacza, że jeśli zechcemy odzyskać uprawnienia będziesz musiał przystąpić do egzaminu na prawo jazdy i zdać zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Na szczęście nie oznacza to, że musimy od początku przechodzić całego kursu na prawo jazdy, wystarczą same egzaminy.

Czy da się zmniejszyć ilość punktów karnych?

Jeszcze do niedawna istniała możliwość zredukowania ilości punktów karnych. Aby to zrobić wystarczyło wziąć udział w specjalnym, płatnym 6-godzinnym kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po odbyciu takiego kursu z konta kierowcy znikało 6 punktów. Kurs można było odbyć nie częściej niż raz na pół roku, jednak po wejściu w życie nowych przepisów z 17 września, możliwość odbycia kursu zmniejszającego ilość punktów została zniesiona.

Jak długo ważne są punkty karne?

Zmiana w przepisach, która weszła 17 września 2022 roku określiła na nowo również termin ważności punktów. Do tej pory punkty karne za wykroczenia drogowe były ważne przez 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia. Po upływie roku punkty kasowały się, jednak od wejścia w życie nowych przepisów okres ważności punktów karnych wydłużył się z 12 do 24 miesięcy. Na dodatek termin ważności punktów karnych liczy się teraz nie od daty popełnienia wykroczenia, a od daty uregulowania płatności za mandat.

Co z punktami karnymi sprzed zmiany przepisów?

Ważne: przepisy o wydłużeniu terminu ważności punktów karnych obowiązują od 17 września, więc wszystkie punkty karne, które uzbieraliśmy po tym terminie przedawnią się dopiero po upływie dwóch lat. Jeśli przed 17 września mieliśmy na koncie jakieś punkty karne, te w imię zasady “prawo nie działa wstecz” powinny przedawnić się po upływie 12 miesięcy.

Gdzie sprawdzić ile mamy punktów karnych?

Dzięki wprowadzeniu systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) możemy znacznie łatwiej i wygodniej sprawdzić ilość punktów karnych na naszym koncie nie wychodząc z domu. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia punktów karnych jest skorzystanie z aplikacji mobilnej mObywatel, w której znajdziemy interesujące nas informacje.

Aby sprawdzić ilość punktów karnych można też wejść na www.obywatel.gov.pl i wybrać zakładkę “Kierowcy i pojazdy”, kliknąć opcję “Sprawdź punkty karne” i zalogować się do systemu CEPiK za pomocą profilu zaufanego – na przykład za pośrednictwem bankowości internetowej. W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły pr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПредставители оборонных ведомств Китая и Австралии провели первую официальную встречу с 2019 года
Następny artykułNiewybuch z czasów II Wojny Światowej znaleziony w gminie Szadek