Sałatka jarzynowa, nazywana czasem sałatką- śmietnik czy sałatką warzywną lub – na Śląsku – szałotem, to bodaj najpopularniejsza sałatka w Polsce. Dowodzi tego prosty fakt: na rzucone hasło “sałatka” każdy Polak odruchowo myśli właśnie o tej konkretnej, jarzynowej, sałatce.
Rzadko wykonujemy jedną porcję – na święta Bożego Narodzenia skwapliwie kroimy kopę jaj i co najmniej kilogram ziemniaków, wchodzących w skład tego przysmaku. Nie zawsze jest taka sama, receptura sałatki jarzynowej zależy od regionu czy upodobań autora dania: dodaje się do niej groszek konserwowy, pora, gotowanego selera korzeniowego, czasem kukurydzę z puszki.
I choć uwielbiamy jej smak, to po świętach rodzi się pytanie: co zrobić z sałatką jarzynową? Ile może stać w lodówce? Z majonezem czy bez? Tego typu frazy przewijają się przez fora internetowe i grupy w social mediach.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
Sałatka jarzynowa należy, w przeciwieństwie do śledzi, do grupy potraw z krótkim terminem przydatności. Mając w składzie jajka, cebulę czy majonez w lodówce powinna spędzić 2-3 dni. Później nie tylko staje się potencjalnym źródłem zatrucia czy przynajmniej rewolucji żołądkowych, ale po prostu przestaje być smaczna.
Co ciekawe można przedłużyć żywotność sałatki jarzynowej. Jak? Jest na to kilka patentów.
1. Sałatka bez majonezu. W tej postaci spędzi w lodówce co najmniej tydzień, oczywiście w szczelnie zamykanym, najlepiej szklanym, pojemniku czy słoiku. Majonez dodajmy więc przed samym podaniem sałatki – dokładnie w takiej ilości, jaka wystarczy do zrobienia sałatki “na raz”.
2. Sałatka w zamrażalniku. Tak, to prawda – sałatka jarzynowa może spędzić nawet kilka tygodni w zamrażalniku. Oczywiście bez majonezu. Po rozmrożeniu wystarczy dodać brakujące składniki i cieszyć się smakiem kultowej sałatki na nowo.
3. Bez cebuli i jajek. To są produkty, które zmieniają smak sałatki. Cebula z biegiem czasu staje się gorzka, a jej zapach – nieprzyjemny, jajka zaś mogą się zepsuć. Jeżeli zrezygnujemy z tych produktów, sałatka w lodówce wytrzyma co najmniej 1 dzień dłużej, zarówno w przypadku wersji z majonezem, jak i bez niego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS