A A+ A++

Jest to absolutnie dobry kierunek. Wielokrotnie dochodziło bowiem do tego, że wnioski o wyłączenie rozpatrywali neosędziowie, osoby, które były dokładnie w takiej samej sytuacji jak ci, których dotyczył wniosek. W konsekwencji można powiedzieć, że rozstrzygali we własnych sprawach. To nie tylko słusznie bulwersowało strony, ale też budziło śmiech wśród prawników. Dlatego ta zmiana regulaminu była bardzo potrzebna.

Minister Bodnar zapowiadał też zmianę w regulaminie sądów powszechnych, która nakazywałaby sędziom, żeby przy wydawaniu orzeczeń uwzględniali prawo międzynarodowe. Ostatecznie nie doszło do tej zmiany. Znalazł się jedynie apel o stosowanie prawa unijnego. Czy to dobre rozwiązanie?

Idea ministra jest słuszna. Dobrze jednak, że zmiany ograniczyły się do apelu. Gdyby przybrało to bardziej uregulowaną formę, to można byłoby temu słusznie zarzucić, że minister próbuje ingerować w orzecznictwo sądów. Stanowisko ministra pokazuje też, w jakiej kondycji jest korpus sędziowski w Polsce. Wydaje się oczywiste, że prawnicy bez jakichkolwiek apelów powinni stosować orzecznictwo europejskich trybunałów. Niestety sytuacja jest taka, że trzeba o tym przypominać.

Na stole pojawiła się ostatnio pierwsza propozycja reformy w wymiarze sprawiedliwości. Co sądzi pan o ministerialnym projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który zakłada m.in. że sędziowie-członkowie KRS nie będą wybierani przez Sejm, ale przez sędziów w wyborach organizowanych przez Państwową Komisję Wyborczą?

Ten projekt ma wiele wspólnego z projektem przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, który poparła duża część środowiska prawniczego i wiele organizacji obywatelskich. Uważam, że Krajowa Rada Sądownictwa powinna mieć skład zgodny z konstytucją, a zasiadający w niej sędziowie powinni być wybierani w sposób demokratyczny przez sędziów. Mam wr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ России растет число конфликтов между военными, – ЦНС
Następny artykułЗа минулу добу ворог 26 разів обстріляв Сумщину