Czy może na dawny Jarmark Jagielloński? Nim przyzwyczaimy się do zmiany nazwy wydarzenia minie sporo czasu. Pewnie prędzej zaakceptują to młodsi, dla których organizatorzy przygotowali mnóstwo wydarzeń. Czekają na nich spektakle, gry tradycyjne, dawne zabawki ludowe. To wszystko już w dniach 19-21 sierpnia na Starym Mieście i błoniach pod Zamkiem. Wstęp wolny.
Z myślą o dzieciach będzie przygotowane Podwórko Re:tradycji, czyli przestrzeń dla całych rodzin, która odkrywa bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. W godz. 11-18 na błoniach pod Zamkiem dorośli powrócą pamięcią do czasów dzieciństwa, a dzieci dadzą się oderwać od swego smartfonu czy tabletu. W ruch pójdą drewniane zabawki jarmarczne: kolorowe koniki, strojne kurki dziobiące na pochylni oraz wesołe karuzelki. Pochodzą z miejscowości Stryszawa czy Pewla Wielka, które od lat słyną ze swoich wyrobów – a ich autor to m.in. Jan Puk. Znajdziemy tam specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle i hacele, miejsca do zabaw w gumę a nawet tzw. błotną kuchnię. Chętni pozwolą się wciągnąć w układanie klockowych puzzli zawierających obrazy Stanisława Koguciuka, znanego malarza z naszego regionu. Dzieci uzdolnione muzycznie wezmą w swe ręce, bębenki, burczybasy i diabelskie skrzypce, które wykonał Tadeusz Makowski z Kaszub oraz inne instrumenty muzyczne przygotowane przez ludowych twórców.
Zresztą, Podwórko Re:tradycji to projekt stworzony z myślą o całych rodzinach – poprzez zabawę i działania edukacyjne mogą razem spędzić tu czas, wzmacniać tym samym więzi i ukazywać najmłodszym, czym jest kultura ludowa. Na Podwórku będzie można spotkać Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Orel” z Kijowa, który zaprosi do wspólnych zabaw i tańców ze swojską muzyką graną na tradycyjnych instrumentach. W kontaktach będzie pomocna animatorka posługująca się językiem ukraińskim.
Spektakle Festiwalu Re:tradycja
Będą to kameralne przedstawienia dla dzieci i całych rodzin z muzyką na żywo. W ich trakcie organizatorzy przybliżają słuchaczom dawne zabawki, instrumenty muzyczne i melodie. W interesujący i zabawny sposób prezentują drewniane zabawki ręcznie wykonane, wyrzeźbione przez Piotra Rogalińskiego według archaicznych wzorów. Sięgając do polskiego dziedzictwa kulturowego, pragną pokazać piękno i wartość twórczości ludowej w dawnej Polsce. Przedstawienie wypełnia muzyka na żywo w prastarym wydaniu: z harmonią i barabanem oraz skrzypcami, wiejskimi basami i bębenkiem obręczowym. Będzie to muzyka do tańca w wykonaniu Kapeli Odloty. Zabrzmią polki, oberki, wiwaty, marsze i inne melodie grane niegdyś na polskich wsiach, z przewagą regionu Wielkopolski.
Gdzie i kiedy te spektakle dla dzieci? 19 sierpnia (piątek) g. 18-19 w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, 20 sierpnia (sobota) g. 11 w VIVO! Lublin – poziom 0, al. Unii Lubelskiej 2.
Z kolei spektakl „Igraszki z Dropsem” przedstawi Wędrowny Teatr Lalek ‘Małe Mi’. Będzie to opowieść o obieżyświatach, powsinogach, trampach, włóczęgach, wagabundach, trubadurach – jednym słowem o wędrownych grajkach. To inspiracja do zabawy w teatr i pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia z muzyką Bartosza Gulaja. Zapewnią to piękne lalki, marionetki autorstwa Katarzyny Samosiej i jej zabytkowy kufer podróżny zamieniony w teatralną scenę. Autorzy zapraszają w wędrowny i magiczny świat. Gdzie i kiedy? Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio, 20 sierpnia (sobota) godz. 18.
W tymże miejscu 21 sierpnia (niedziela) godz. 16 spektakl „O Kogutku, co umiał działać do skutku” przedstawi Teatr Echa. To stara polska baśń ludowa, której bohaterem jest rozśpiewany i uparty Kogutek – ptak nie byle jaki, bo od pradawnych czasów mający moc przywoływania światła pośród ciemności. Bohater bajki bywa niepokorny, czasem wręcz zadziorny. Nie pozwala na niesprawiedliwość, a jego upór i hart ducha sprawiają, że wrogowie zaczynają traktować go z szacunkiem. Jednak piejąc „Ku ku ryku!” ten mały bohater będzie potrzebować pomocy dzieci…
To nie wszystko
Najmłodszych czekają również liczne, wyjątkowe warsztaty. Dla tych, którzy chcą nie tylko obserwować i słuchać, lecz także aktywnie doświadczać tradycji ludowej przygotowaliśmy warsztaty rzemieślnicze, śpiewacze i instrumentalne – twierdzą organizatorzy. Jednak tu obowiązują zapisy (informacje o szczegółach na stronie www.retradycja.eu). Dzieci będą mieć okazję kreatywnie popracować: m.in. tworząc biżuterię z wikliny, ozdoby z koralików i słomy, plotąc oryginalny wianek z kwiatów, będzie można też pomalować po swojemu drewniane zabawki czy wykonać oryginalne dekoracje z bibuły, poznać podstawy tworzenia koronki frywolitkowej. Zapisy na warsztaty trwają. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem formularzy online dostępnych na wymienionej witrynie. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zmienił nazwę lecz jego idea pozostaje. To łączenie czasów, światów i funkcji – reakcja na dziedzictwo kultury, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja i budowanie własnych dróg i środków wyrazu. Odwiedzający festiwal mają możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami, animatorami, którzy z odpowiedzialnością i wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji.
W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty – m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze, seanse kinowe, spektakle oraz Podwórko gier i zabaw tradycyjnych. Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów – zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta, przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej: w jej formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, z inspiracji folklorem – zachęcają organizatorzy festiwalu z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Przypomnijmy, że w warstwie muzycznej Festiwalu na scenie opodal Zamku publiczność będzie mieć okazję wysłuchać zespoły ludowe: Zawierucha, Pauanne, Ævestaden. Główne wydarzenie imprezy, 19 sierpnia o godz. 20 to koncert pt. re:tradycja, a w nim m.in. Ukraińska Silska Orchestra. Na zakończenie festiwalu, 21 sierpnia o 19.30 scena na błoniach gości koncert finałowy: w nim zespoły Light in Babylon i Fanfara Station. Po koncercie odbędzie się potańcówka przy tradycyjnej muzyce tanecznej (szczegóły występów na stronie internetowej).
Marek Rybołowicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS