A A+ A++

Wystartował cykl bezpłatnych webinariów „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Spotkania online potrwają do grudnia 2021 r. „Chcemy przybliżyć przedsiębiorcom przygotowany przez rząd pakiet rozwiązań osłonowych, które wspierają polskie MŚP w prowadzeniu działalności gospodarczej” – podkreśla Mikołaj Różycki, p.o. prezesa PARP.

Do udziału w webinariach zaproszeni zostali eksperci z 19 instytucji kluczowych w krajowym systemie gospodarczym, m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, KUKE, Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Cykl wystartował 15 września. W spotkaniach, które potrwają do grudnia 2021 r., eksperci będą dzielić się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

„Nowe czasy potrzebują nowego spojrzenia na gospodarkę i reformy społeczno-gospodarcze. Polski Ład to nie tylko historyczne podwyższenie kwoty wolnej od podatków do wysokości 30 tys. zł, ale także kilkanaście korzystnych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorstw” – mówi Olga Semeniuk, wiceminister Rozwoju i Technologii.

W opinii Olgi Semeniuk rozszerzone opcje ryczałtu w PIT (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) i w CIT (estoński CIT), nowe ulgi na innowacje – w tym ulga na prototyp, na robotyzację, na zatrudnienie kluczowych w dziedzinie innowacji pracowników, a także ulgi na rozwój i ekspansję – umożliwią rozwój polskiej gospodarki na nowych pułapach.

„Chcemy przybliżyć przedsiębiorcom przygotowany przez rząd pakiet rozwiązań osłonowych, które wspierają polskie MŚP w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zależy nam na tym, by polskie mikro-, małe i średnie firmy stały się bardziej odporne na kryzysy” – podkreśla Mikołaj Różycki, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Cykl otworzyła konferencja „Rozwijaj swoją firmę cyfrowo”, podczas której przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się m.in. jak cyfryzacja wpływa na odporność firm w czasie kryzysu, dlaczego warto inwestować w cyfryzację przedsiębiorstw, jaka jest rola państwa we wspieraniu firm w tym procesie i czym są „Bony na Cyfryzację”, realizowane przez PARP w ramach Funduszy Europejskich.

„Transformacja cyfrowa to ważny trend, który dotyka teraz wszystkie firmy w Polsce i na świecie, stwarza szereg wyzwań, ale też i szans rozwojowych. Właśnie o tym rozmawialiśmy – o kompetencjach, o rozwoju technologicznym, o zmianach organizacyjnych w polskich firmach” – wyjaśnia Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej nowe działanie w ofercie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które pozwoli sfinansować proces cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw – „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na Cyfryzację”.

Konkurs „Bony na Cyfryzację”, do którego nabór w formie online ruszył dzisiaj i potrwa do 20 października 2021 r. może zapewnić firmom dofinansowanie w wysokości od 50 do 250 tys. zł. na środki trwałe, usługi czy know-how służące wdrożeniu innowacji zarówno technologicznych, związanych z opracowaniem nowych produktów czy usług, jak i procesowych, odnoszących się do funkcjonowania biznesu: procesów zarządzania, produkcji czy organizacji

16 września uczestnicy wideokonferencji „Polski Ład – korzyści dla przedsiębiorców” poznali szczegóły rozwiązań podatkowych proponowanych przez rząd. Eksperci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów mówili m.in. o nowych ulgach na innowacje, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, drugim progu podatkowym dla przedsiębiorców, rozszerzeniu możliwości skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u i obniżeniu stawek podatku dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

„Chcemy, aby proces innowacyjnej produkcji był finansowany od A do Z. Pakiet wsparcia innowacji to nie tylko ulga badawczo-rozwojowa, liberalne podejście do kwalifikowania wydatków na B+R, czy zwrot kosztów poniesionych na zatrudnienie innowacyjnego pracownika, ale też ulga na prototyp, związana z przygotowaniem nowego produktu. Kiedy produkt odnosi sukces, wchodzi ulga na robotyzację czy automatyzację produkcji, a w fazie komercjalizacji dodatkowo ulga na ochronę patentową” – wyjaśnia Aleksander Łużykowski, ekspert z Ministerstwa Finansów.

Również 16 września odbył się kolejny webinar poświęcony aspektom prawnym przy próbach wchodzenia na rynki zagraniczne. Eksperci poruszyli m.in. wątki: ekspansji eksportowej na rynki pozaunijne w oparciu o portal Access2Markets, dostępu do informacji dotyczących rynków unijnych i poza UE, czy ubezpieczeń w eksporcie.

Kolejna konferencja pt. „Rola GUM we wspieraniu polskiej gospodarki” odbędzie się 21 września o 12.00. Eksperci z Głównego Urzędu Miar wyjaśnią m.in. jaką rolę odgrywa metrologia w codziennym życiu i dlaczego Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM to projekt o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju gospodarki.

Szczegółowy program webinariów oraz link do transmisji online znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu

Konferencje, które już się odbyły można obejrzeć na kanale YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułmBank z eDO App dla klientów bankowości prywatnej
Następny artykułBabilon MMA 25. Damian Zorczykowski wraca do Babilon MMA! Gutowski kontra Kacprzak