A A+ A++

Hydrolat to taki produkt, który jeszcze nie tak dawno w przemyśle kosmetycznym się nie pojawiał. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i jest dostępny i w drogeriach i aptekach. Co dodatkowo oczywiście istotne to fakt, że te produkty faktycznie z dnia na dzień zyskują na popularności. To środek, który wykazuje delikatniejsze działanie niż oleje zapachowy i jest to czynnik, który zachęca do jego stosowania. Jednocześnie pH jest podobne do naturalnego pH skóry człowieka i to rzecz jasna także ma znaczenie. 

Czym są hydrolaty?

Hydrolat to produkt, który uzyskiwany jest przez destylacje parą wodną całych rośli  albo ich części. Ten proces polega na tym, że rozdziela się ciekłą mieszaninę wielu składników przez dokonanie odparowania, potem jej składniki są skraplane. W ten sposób izoluje się lub oczyszcza określone związki. Przy tego rodzaju destylacji można wypracować olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne drobiny olejku, który po dokonaniu ochłodzenia jest oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząsteczki staje się właśnie hydrolatem, w którym znajdują się niewielkie ilości olejku eterycznego. 

Określa się niekiedy hydrolaty także jako wody kwiatowe albo wody roślinne. Podobnie jak olejki eteryczne są to czyste esencje rośliny, tylko że ich forma jest łagodniejsza. Dlatego można je między innymi stosować bezpośrednio na skórę. Mogą być także wykorzystywane jako część aromaterapii. Więcej o hydrolatach przeczytasz na blogu https://kozlek.pl/hydrolaty-jak-powstaja-i-jak-ich-uzywac/.

Jakie właściwości mają hydrolaty?

Dzięki temu, że znajdują się w składzie substancje roślinne hydrolaty będą skutecznie pielęgnować skórę. Obecnie jest wiele ich rodzajów, przy czym każdy ma inne właściwości i do innego rodzaju cery będzie przeznaczony. Występują w formie płynu, którego zapach jest delikatniejszy niż olejku eterycznego o tym samym zapachu. Hydrolaty oprócz małej ilości olejku mają także substancje roślinne więc zdarza się, że zapach może nawet odbiegać nieco od zapachu olejku. Nie mają one tak silnego działania antybakteryjnego jak olejki.

Jak stosować hydrolaty?

Hydrolaty wykorzystuje się w naturalnej pielęgnacji, gdzie mają służyć oczyszczenie i tonizowaniu. Warto je stosować ponieważ poprawiają wygląd i stan skóry. Aplikować je można jak tonik na skórę, gdy cera jest wilgotna nakłada się hydrolat i potem można nakładać czy to olejek czy krem nawilżający. W połączeniu z algami i glinkami mogą one być także wykorzystywane jako maska na twarz i w ten sposób rośnie ich skuteczność. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAustralian Open: Aryna Sabalenka i Simona Halep w 1/8 finału
Następny artykułW trakcie prac termomodernizacyjnych trzeba pamiętać o ochronie siedlisk ptaków