A A+ A++

W niecały tydzień od rozpoczęcia agresji na Ukrainę w skali całego kraju zniknęło około 10 proc. ogłoszeń o chęci wynajmu mieszkań. Popyt jest bardzo duży. Trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą poszerzyć ofertę mieszkaniową – powiedział Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Autor: housemarket.pl 03 marca 2022 08:41

W opinii ekspertów fala uchodźców już dziś ma wpływ na rynek najmu w Polsce. Popyt na mieszkania na wynajem jest bardzo wysoki.

– Choć bardzo wielu rodaków przyjmuje naszych sąsiadów pod własny dach bezpłatnie, to istnieje poważne ryzyko, że lokali może zabraknąć. Warto więc rozważyć w jaki sposób można ofertę rozszerzyć. Może rozwiązaniem byłoby przeznaczenie na cele mieszkalne powierzchni dziś niewykorzystywanych (np. pustych biur, galerii handlowych), albo np. szybka budowa budynków prefabrykowanych, które powstać mogą w zaledwie kilka dni – mówi Bartosz Turek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polacy w pierwszej kolejności przyjmują uchodźców w obiektach oferujących doraźną pomoc – dach nad głową, miejsce o spania, wyżywienie itd. Potem muszą oni ruszyć dalej, aby mogli w miarę możliwości się urządzić – znaleźć pracę, wysłać dzieci do szkół, żłobków czy przedszkoli.

– Jeśli chodzi o pomoc doraźną, to nasze możliwości są bardzo duże – możemy przyjąć nawet kilka milionów Ukraińców. Gorzej jest z lokalami, które będą im służyć dłużej – przez co najmniej kilka miesięcy. Tu pomóc może baza obiektów noclegowych (około 560 tysięcy miejsc), mieszkania dotychczas zajmowane przez Ukraińców (300-400 tys.), rynek najmu (200-250 tysięcy miejsc), akademiki (około 10-20 tysięcy miejsc), ale też mieszkania udostępniane przez rodaków (łącznie nawet 1 milion miejsc) – mówi Bartosz Turek.

Dodaje, że „wyporność” jest na tyle duża, że mamy trochę czasu, aby popracować nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe uchodźców. Nie powinni oni zbyt dużo czasu spędzać w ośrodkach pomocy doraźnej, aby nie powodowało to dodatkowego stresu, zniechęcenia i frustracji.

Wszystko wskazuje też na to, że ceny mieszkań na wynajem będą rosły.

– Czynsze najmu w Polsce rosły już od roku. Teraz – gdy oferta mieszkań na wynajem może zostać szybko wyczerpana – to i wzrost czynszów może przyspieszyć – wyjaśnia Bartosz Turek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowrót do przeszłości. Te nowoczesne urządzenia w stylu retro mogą zmienić oblicze domu
Następny artykułNa terenie Płońska przebywa obecnie 70 uchodźców