A A+ A++

Ostatecznie rozstrzygnęło się, czy hotele i obiekty noclegowe, które będą mogły po przerwie otworzyć się ponownie w poniedziałek, będą mogły korzystać ze swoich restauracji. Rozporządzenie rządu w tej sprawie nie przewiduje takiej możliwości.

Jak pisaliśmy w czwartek w tekście „Hotele jednak bez restauracji?” trwały zabiegi branży turystycznej, szczególnie hotelarskiej, o zgodę na otwarcie obiektów noclegowych razem z ich restauracjami. W wytycznych dla hoteli, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, taka możliwość była. Ministerstwo sugerowało jedynie, żeby rozsadzać gości co dwa metry. Podobnie w dokumencie opublikowanym na stronie ministerstwa dopuszczono możliwość organizowania konferencji w hotelach. Pod warunkiem, że uczestnicy będą siedzieli od siebie utrzymując dwumetrowe odległości. Zalecenia ministerstwa nie były jednak wiążące dla zarządców tych obiektów. Jest nim dopiero rozporządzenie, które opublikowano dopiero dzisiaj w nocy.

CZYTAJ TEŻ: Noclegi – tak. Basen, dyskoteka, spa – nie

Brak możliwości otwarcia restauracji dla gości uderza w branżę. Jak wskazywali hotelarze, goście nie będą chcieli przyjechać do obiektu, w którym nie będą mogli zjeść śniadania ani innego posiłku. Tym bardziej jest to w tej chwili uciążliwe, że inne punkty gastronomiczne w kraju są też zamknięte. Gość może być skazany na żywienie się w sklepie spożywczym. Chyba, że hotel zorganizuje mu dostarczanie posiłku do pokoju.

Przepis zakazujący karmienia gości w restauracjach i organizowania konferencji uzyskał brzmienie:

Rozdział 4

Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców oraz obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych

§7.1. Do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie:

1) prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności:

a) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej pro … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIrlandia ma warty 6,5 mld euro pakiet pomocy dla firm
Następny artykułWitaj maj, trzeci maj