A A+ A++

Wizualizacjia inwestycji spółki Green Mountain Investments na Hali Jaworowej. fot. mat. prasowe

Spółka Green Mountain Investments ma ambitne plany dotyczące zagospodarowania Hali Jaworowej w Brennej. Inwestycja budzi jednak spore kontrowersje. Mieszkańcy i turyści protestują. Rada Gminy Brenna z kolei zwołuje nadzwyczajną sesję w tej sprawie. Sam inwestor zapewnia, że hali nie zabetonuje.

Inwestycja spółki Green Mountain Investments zakłada powstanie nowoczesnej bazy hotelowej, ale przy poszanowaniu lokalnego kontekstu oraz miejscowych tradycji. Planowany hotel ma wykorzystywać najnowsze technologie, zapewniające energooszczędność i niewielkie obciążenia dla środowiska.

Nowa inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha, z których – zgodnie z planami właściciela – mniej niż 10 proc. ma zostać przeznaczone pod zabudowę, łącznie z układem komunikacyjnym.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Nie ma mowy o „betonowaniu” Hali Jaworowej czy realizacji przejazdu do Szczyrku. To kłamstwa i manipulacje – podkreślają przedstawiciele inwestora.

Właściciel Hali chce ją przeznaczyć na ogólnodostępny teren rekreacyjny służący aktywnościom rodzinnym, wspieraniu swobodnego wypoczynku i turystom, którzy nade wszystko cenią ciszę i otaczającą teren Polany przyrodę. Na szerokim stoku zostaną rozmieszczone ścieżki i szlaki turystyczne, trasy narciarskie, biegowe oraz rowerowe prowadzące w wielu kierunkach. Dzięki temu znajdzie się tu wystarczająco dużo miejsca na różnorodną aktywność rekreacyjną oraz kultywowanie tradycji. Wszystko powstanie w zgodzie z naturą i przy jak największym poszanowaniu krajobrazu.

– Gmina Brenna aż prosi się o taki właśnie obiekt. Hotel i baza noclegowa, jaką planujemy zrealizować, będą doskonałym dopełnieniem istniejącej bazy turystycznej i uzupełnieniem obecnej oferty. Skorzystają na tym wszyscy, również działający na terenie gminy operatorzy – mówi Dariusz Gardener, szef rady nadzorczej Green Mountain Investments. – Dziś Brenna, bez odpowiedniej liczby turystów, nie ma wystarczającego potencjału pozwalającego lokalnym przedsiębiorcom na zainwestowanie w rozbudowę istniejących obiektów. Kompleks na Hali taką możliwość im otworzy – dodaje.

Wszystko będzie eko

Hala Jaworowa będzie przykładem nowatorskiego myślenia o turystyce jako dochodowej branży gospodarki, promującej świadome i odpowiedzialne korzystanie z naturalnych zasobów danego terenu. Tym bardziej, jeśli symbolem beskidzkiej turystyki – zupełnie jak w sąsiednich gminach – staną się nowoczesne, piękne obiekty oraz ich otoczenie.

– Wszystko będzie eko! Rozwinięta infrastruktura nie zdewastuje terenu i nie pozbawi go walorów krajobrazowych. Chcemy pokazać, że można połączyć nowoczesność z tradycją, naturalny krajobraz – z wpisaną w niego piękną architekturą – mówi Andrzej Wójcik z Green Mountain Investments.

Szansa dla gminy i lokalnych firm

Inwestor podkreśla, że atrakcyjna baza hotelowa oznacza wzrost przychodów całej gminy, nowe miejsca pracy, kontrakty dla lokalnych rolników, rzemieślników i przedsiębiorców, producentów oraz usługodawców. To szansa dla wielu lokalnych firm. Dzięki inwestycji Brenna ma szansę nie tylko zrównoważyć budżet, ale zrealizować projekty ekologiczne i inne cele gminy. Na przykład wymianę starych pieców-kopciuchów w domach czy istniejących pensjonatach; opłacanie obiadów dla dzieci w szkołach i przedszkolach.

Przedstawiciele spółki Green Mountain Investments przekonują, że dzięki projektowi pojawi się szansa, żeby do Brennej zaczęły przyjeżdżać całe rodziny – nie tylko w ciągu krótkiego sezonu, na jeden dzień czy weekend, ale na dłuższy pobyt w trakcie całego roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbadają skuteczność londyńskiej polityki wobec marihuany
Następny artykułPrzebudowa ulicy Piłsudskiego coraz bliżej