A A+ A++

Żaden serwis internetowy, sklep online czy nawet prosta strona internetowa nie będą widoczne w sieci bez hostingu. Warto, żeby była to usługa wysokiej jakości – szybka i bez trudności w prawidłowym wyświetlaniu zawartości witryny. Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, jak wybrać dobry hosting.

Czym jest hosting?

Strony internetowe tworzą wirtualną rzeczywistość w globalnej sieci www. Każda strona jest formą cyfrowego zapisu, sprowadza się do danych, które muszą znajdować się w jakimś fizycznym lub wirtualnym miejscu. Stąd można je „wydobyć”, posługując się adresem wpisywanym w pasek przeglądarki lub odpowiednim hasłem w wyszukiwarce.

Strony internetowe lokuje się na serwerach, które mogą być prywatnymi maszynami umieszczonymi w budynkach firm czy instytucji, ale coraz częściej znajdują się w olbrzymich Centrach Danych. Tutaj są wynajmowane lub kupowane przez operatorów usług internetowych, którzy oferują swoim klientom odpowiednio przygotowane przez specjalistów usługi hostingu, czyli właśnie przechowywania stron www na obsługiwanych przez operatorów serwerach.

Jakie opcje hostingu proponują operatorzy usług internetowych?

Choć rolę serwera może pełnić zwykły domowy komputer lub laptop, to jednak jest to rozwiązanie, które powoduje duże ograniczenia. Po pierwsze wymaga nieprzerwanego połączenia z Internetem, a także utrzymywania stale włączonego urządzenia – tylko wówczas dostęp do strony będzie możliwy w każdym momencie. Dlatego lepiej skorzystać z oferty operatorów usług internetowych, choćby takiej jak tani hosting współdzielony – najbardziej popularny i wystarczający dla większości użytkowników. Oczywiście nie jest to jedyna dostępna usługa hostingowa. Na rynku oferowane są różne formy hostingu:

  • darmowy – bezpłatny, ale o wielu ograniczeniach (niewielki transfer, mała pojemność dyskowa), w tym zwykle związany z koniecznością umieszczenia reklamy dostawcy na własnej stronie;
  • współdzielony – niedrogi, a przy tym niewymagający umiejętności zarządzania serwerami, odpowiedni dla większości właścicieli stron internetowych i niewielkich e-sklepów;
  • VPS (ang. Virtual Private Server) – bardziej zaawansowany, droższy i wymagający umiejętności zarządzania serwerem. Wirtualny serwer prywatny powstaje z podziału zasobów dostawcy usług w taki sposób, żeby klient mógł administrować wirtualnym serwerem tak samo jak fizyczną maszyną;
  • serwer dedykowany – fizyczna maszyna udostępniana klientowi na wyłączność – opcja najdroższa, przydatna głównie tam, gdzie przetwarzane są duże ilości danych, w tym danych wrażliwych, czyli w instytucjach finansowych, urzędach, szpitalach itp.;
  • Cloud Server – coraz bardziej popularne, elastyczne rozwiązanie umożliwiające bieżące dopasowanie do potrzeb klienta oraz w zasadzie bezawaryjne.

Każda z form hostingu stanowi odpowiedź na różne potrzeby użytkowników i przeznaczona jest dla innej grupy klientów.

Jak wybrać dobry hosting współdzielony? Co powinien zapewnić dostawca usług?

Wybierając najbardziej popularną i powszechną z usług hostingowych, czyli hosting współdzielony, zawsze warto zwrócić uwagę na parametry, które mają największe znaczenie dla potrzeb użytkownika. Zapoznając się z usługami oferowanymi przez dostawcę, należy ocenić ich przydatność pod kątem specyfiki danych, które zamierzamy umieścić na serwerach dostawcy, oraz oszacować ruch na naszej stronie. Warto sprawdzić przede wszystkim:

  • pojemność serwera, którą gwarantuje usługodawca;
  • dostępność i pojemność baz danych;
  • liczbę możliwych do zarejestrowania domen;
  • dostępność opcji uruchomienia poczty we własnej domenie;
  • możliwość tworzenia odpowiednio długich list mailingowych;
  • warunki backupu;
  • zapewnienie przez dostawcę ochrony antywirusowej i antyspamowej;
  • możliwość konfiguracji autorespondera.

Do istotnych parametrów hostingu zalicza się także współczynnik SLA, który określa ciągłość dostępu do usług. Żaden dostawca hostingu nie zagwarantuje wartości SLA wynoszącej 100%, jednak już wynik 99% w skali miesiąca kalendarzowego jest możliwy do osiągnięcia i takie oferty rynkowe są jak najbardziej są realne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMistrz Ukrainy lepszy. Piąta porażka Eurobud JKS Jarosław
Następny artykułLegendy tenisa doceniają reakcję Igi Świątek. “To musi się skończyć”