A A+ A++

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała zapewnia, że do końca marca przygotuje projekt wieloletniego rządowego programu, który określi finansowanie inwestycji.

Zamierza także zaproponować nowelizację specustawy. Ma ona uprościć procedury administracyjne i umożliwić szybsze wykupowanie gruntów pod budowę lotniska i węzła kolejowego. Pełnomocnik stwierdza, że chciałby, aby spółka CPK rozpoczęła przejmowanie gruntów pod lotnisko jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TEŻ: CPK: Heathrow pomoże Polsce zbudować megalotnisko

Do projektu samego kompleksu jeszcze daleko. Do połowy tego roku powinien być ogłoszony przetarg na doradcę strategicznego. Toczą się rozmowy z firmami, rozmowy będą prowadzone m.in. w Japonii z przedstawicielami lotniska Narita.

W sprawach kolei doradzać będzie m.in. francuska kolej SNCF, Komisja Europejska opłaci Polsce w ramach unijnego Programu Wspierania Reform Strukturalnych, konsultacje z nią. – To optymalny partner dla CPK – zapewnia Horała.

Koszt półtorarocznych konsultacji wyniesie 3 mln złotych. – Będą one dotyczyły kwestii organizacyjnych i technicznych, jak budowa i utrzymanie linii kolei dużych prędkości oraz zasilania – tłumaczy członek zarządu CPK ds. części kolejowej Piotr Malepszak. Dodaje, że chciałby w 2021 roku rozpisać pierwsze przetargi na projektowanie podstawowych odcinków linii kolejowych CPK.

Horała zapewnia, że harmonogram budowy CPK pozostaje bez zmian, pierwsza łopata powinna być wbita w 2023 roku, a podstawowa część lotniska ma być gotowa na koniec 2027 roku.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Inte … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatni taki list z ZUS. Przedsiębiorcy tylko w sieci
Następny artykułGmina walczy ze smogiem. I dofinansuje nowe piece