A A+ A++

Władze Hongkongu zdecydowały, że jeszcze w styczniu zniesiony zostanie zakaz importu chomików, który był elementem restrykcji związanych z ochroną przed pandemią Covid-19. Zakaz sprowadzania uroczych gryzoni wprowadzono rok temu po tym, jak jeden z przypadków koronawirusa u człowieka powiązano ze sklepem zoologicznym. W związku z ryzykiem transmisji koronawirusa ze zwierząt na człowieka dokonano wtedy uboju około 2000 zwierząt.

W tym roku zakaz zostanie jednak zniesiony. Rzecznik Miejskiego Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony zamierza zlikwidować ograniczenie importu chomików w połowie stycznia. Zwierzęta będą jednak testowane na obecność koronawirusa.

– Nasz personel zorganizuje pobieranie próbek od chomików i innych małych ssaków do testów na Covid-19. Będzie można je sprzedać tylko wtedy, gdy wyniki testu będą negatywne – przekazał, cytowany przez BBC, rzecznik Departamentu.

Obrońcy praw zwierząt domagają się, by wznowienie importu oznaczało również najlepszą możliwą opiekę dla zwierząt zarówno w czasie transportu, jak i kwarantanny. Po odkryciu możliwego przypadku transmisji odzwierzęcej w zeszłym roku, gdy wirusa stwierdzono i kilkunastu chomików importowanych z Holandii obrońcy praw zwierząt protestowali przeciwko usypianiu zwierząt.

Naukowcy o tamtej sytuacji mówią, że „była to smutna konieczność”. Koronawirus powodujący Covid może bowiem zarówno zarażać zwierzęta domowe takie jak psy, koty czy chomiki, ale także przenosić się z nich na ludzi. Aczkolwiek, co równocześnie zaznaczają naukowcy, nie ma dowodów na to, by taka transmisj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Okradli kościelne skarbony. Włamywacze złapani dzięki reakcji parafian
Następny artykułTom Hanks komentuje temat nepotyzmu w Hollywood i broni swoich dzieci