A A+ A++

Kamienie pamięci przed kamienicą przy ul. Lelewela to kolejny we Wrocławiu taki symbol pamięci o ofiarach nazizmu. Stolpersteiny znajdziemy na placu Solnym, przy ul. Świdnickiej i przy budynku ASP na ul. Traugutta. W sumie w siedmiu punktach upamiętniono 30 osób.

Ten przed Lelewela jest wyjątkowy, ponieważ jest poświęcony polskim obywatelom żydowskiego pochodzenia, którzy zamieszkali w Breslau, a nie Żydom niemieckim. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości, wtorek 3 września 2024 r.

Rafał Biernacki, nauczyciel historii w pobliskim XII LO, przyszedł na spotkanie przy ul. Lelewela z kilkunastoma uczniami, tegorocznymi maturzystami. – Akurat będziemy omawiali na lekcji okres III Rzeszy, niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu. Udział uczniów w tego typu wydarzeniach, spotkanie ze świadkami i uczestnikami wydarzeń historycznych to zawsze cenne doświadczenie.

Ocalał grób dziadka

Stolpersteine w języku niemieckim oznacza „kamienie, o które się potykamy”. Mosiężne kostki z imieniem, nazwiskiem oraz datą i miejscem urodzenia i  śmierci instalowane są przed domami, gdzie mieszkały wspominane na nich osoby.

Zobacz również

Projekt to inicjatywa niemieckiego artysty Güntera Demniga, którego intencją było zachowanie pamięci o ofiarach nazizmu, szczególnie Żydach, Romach, homoseksualistach i opozycjonistach politycznych.

Na uroczystość we Wrocławiu planowały przyjechać Ruth Eisenfeld i Doris Hochhauser, wnuczki Elli Hochhauser, oraz kilkunastu ich krewnych. Obie urodziły się w Breslau, miasto opuściły w marcu 1939 r. w ramach Kindertransport.

Do stolicy Dolnego Śląska wracają po 76 latach. W 1948 r. były we Wrocławiu wraz z ojcem. Na Nowym Cmentarzu Żydowskim odnaleźli grób dziadka – Szmaja Hochhauser zmarł w 1941 r. w wyniku udaru i został pochowany przy ul. Lotniczej.

Galeria zdjęć

Pamiętnik wrocławskiej rodziny

Ruth Eisenfeld spisała wspomnienia o rodzinie Hochhauser. Memuary zostały wydane w formie niewielkiej książeczki. To nie tylko pisana kronika losów polskich Żydów, którzy wybrali Breslau na miejsce do życia.


Zobacz również

Wydawnictwo wzbogacone jest zdjęciami z rodzinnego albumu, na których w tle widać Breslau lat 20. i 30.

Do Wrocławia przyjechała Ruth, której towarzyszyła duża grupa członków rodziny. Inni mogli uczestniczyć w spotkaniu za pośrednictwem Internetu.


Źródło: materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBajeczna umowa tuż przed emeryturą
Następny artykułРассекреченные архивы рассказали о столкновении авианосца США с атомной подлодкой “Петропавловск”