Najważniejsze wydarzenia mijającego roku, najchętniej czytane teksty i te, które wzbudziły najwięcej emocji.
Na początku roku rozpętała się „memowa afera” – dzielnicowy z Ksawerowa na swoim prywatnym profilu FB zamieścił zdjęcie z niewybrednym żartem na temat homoseksualistów. Na fotografii znajdował się dziennikarz Michał Cessanis i wiceprezydent Paweł Rabiej, którzy zareagowali na mema. Komendant Cezary Petrus przeprosił urażonych i skarcił swojego podwładnego. Wszczęto też procedurę wyjaśniającą, a wkrótce do naszej redakcji trafił list zatytułowany „Tęczowy totalitaryzm”.
Ruszyła zbiórka krwi dla 3-letniego Adasia Maślanki, przedszkolaka z PM 11, u którego zdiagnozowano sporego guza na płucu. Lawina pomocy, jaka spłynęła do chłopca, ma niewiarygodną skalę. Udało się uzbierać ponad 800.000 złotych, w mieście organizowano charytatywne pikniki, festyny, licytacje i wiele rozmaitych wydarzeń. 3-latek dzielnie walczy z chorobą, wszystko jest na dobrej drodze (niebawem dobre wiadomości napłynęły też z USA – po blisko 4 miesiącach aktywnego leczenia, mały Antoni Świech mógł wrócić do Polski).
Pabianiczanie oddali cześć zamordowanemu podczas finału WOŚP prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Mieszkańcy zgromadzili się na placu przy kościele św. Mateusza i zapalili znicze (wcześniej odbyła się msza w intencji tragicznie zmarłego). Kilka dni później setki osób przyszły do parku Słowackiego i przy piosence The sound of silence (Disturbed) wznieśli w górę zimne ognie, telefony i świeczki.
Radni powiatowi przegłosowali uchwałę, dzięki której bezpłodne pary otrzymają wsparcie finansowe do zabiegów in vitro. Pomysłodawcą jest obecny wiceprezydent Pabianic (wtedy radny) Marek Gryglewski. Na dofinansowania (program przyjęto na lata 2019-2023) starostwo przeznaczy 750 tys. zł. Program ruszył pod koniec maja, zaś wkrótce radni pochylą się nad petycją mieszkańców, którzy sprzeciwiają się dofinansowywaniu zabiegów przez samorząd.
O tym, że Krzysztof Ciebiada (PiS) zostanie posłem z automatu, informowaliśmy TUTAJ. Jak udało się nam przewidzieć, miejsce „odziedziczył” po Witoldzie Waszczykowskim, który dostał się Parlamentu Europejskiego. Kariera Ciebiady w Sejmie RP nie trwała jednak długo, bo zaledwie około czterech miesięcy. Nie uzyskał reelekcji, sromotnie przegrywając w Pabianicach. Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytania dotyczące wykształcenia polityka PiS.
Jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że znana farmaceutka Bożena K. została zatrzymana w związku z “aferą receptową” oraz ujawniliśmy, kto z pabianickiego świecznika poręczył, by uniknęła aresztu. Wkrótce syn Bożeny K. wyszedł na wolność, a w areszcie wciąż przebywa psychiatra Dariusz J. “Serial” z właścicielami popularnej sieci aptek toczy się od dawna – TUTAJ przeczytacie wszystkie teksty na ten temat. (SZOPKA KARNO-WAŁOWA)
W połowie marca Gazeta Wyborcza podała, że byłym proboszczem z Woli Zaradzyńskiej Grzegorzem A. zajął się sąd. O niespodziewanym zniknięciu duchownego portal pabianice.tv pisał 2,5 roku wcześniej, w sierpniu 2016 (ZOBACZ TUTAJ – „Tajemniczy grzech księdza Grzegorza”). Okazało się, że zarzucono mu przestępstwa na tle seksualnym, molestowanie małoletnich. Bolesną prawdę o księdzu Grzegorzu wyznał umierający na białaczkę Michał.
Opublikowaliśmy pionierski tekst na temat postaci księdza Leopolda Petrzyka. Był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach. Podjął on dzieło budowy domów dla robotników fabrycznych, którzy żyli w skrajnie trudnych warunkach (funkcjonujące po dziś dzień budynki przy ul. Spółdzielczej). Był społecznikiem i street-workerem z krwi i kości (CZYTAJ WIĘCEJ).
Prima aprilis 2019:
• Satelita spadł na C.H. ECHO [VIDEO]
• Żłobek nie wystartował. Rodzice przyprowadzili dzieci do ratusza
• Pabianiczanie mają patent na darmową jazdę autobusem
• Ciąg dalszy wielkiej inwestycji – tramwaj skręci na Bugaj
Ruszył strajk nauczycieli, relacjonowaliśmy go dla Was na bieżąco. Akcja toczyła się przez kolejne miesiące, opisywaliśmy reakcje uczniów, rodziców i samych pedagogów (zobacz PROTEST-SONGI; czytaj między innymi TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ); byliśmy także przed ratuszem podczas akcji „TAK dla edukacji”.
Nasz portal pabianice.tv ujawnił, że ks. Jan Szuba jest zarejestrowany jako tajny współpracownik SB w latach 1985-1990 (CZYTAJ TUTAJ). W Instytucie Pamięci Narodowej nie ma teczki personalnej ani teczki pracy duchownego. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w zapisach SB. W jednym z dokumentów dotyczącym ks. Jana Szuby, czytamy: “Materiały (teczka personalna i teczka pracy) 15 września 1989r., zniszczono we własnym zakresie”.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wydania prawa jazdy prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi. Okazało się, że nie wymyślił historii o cierpiącej teściowej jako okoliczności uzasadniającej szybsze oddanie prawa jazdy. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Włodzimierz Stanek w październiku 2018, na chwilę przed wyborami samorządowymi.
Potwierdziła się nieoficjalna informacja na temat ekskomuniki popularnego księdza Michała Misiaka. Były wikary z parafii św. Mateusza popadł w herezję, przyjmując chrzest wodny. Wierni pościli o chlebie i wodzie, by ich pasterz wrócił na łono KK. W tym czasie ks. Misiak szukał żony i oznajmił, że nie ma łaski życia w celibacie (do kapłańskiej posługi wrócił na początku września jako wikary w Konstantynowie Łódzkim, jednak nie zagrzał tam długo miejsca – niedawno pisaliśmy o jego nagłym zwolnieniu lekarskim i akcji wiernych w obronie księdza).
Napisaliśmy o toksycznych odpadach pochodzących z Aflofarmu, składowanych na wysypiskach w Brużyczce Małej (gm. Aleksandrów Łódzki) i w Łodzi. Do rodziny Furmanów wystosowaliśmy apel o jak najszybszą reakcję i uprzątnięcie niebezpiecznych śmieci. Gigant farmaceutyczny z Pabianic wstępnie zadeklarował pokrycie kosztów utylizacji, jednak sprawa wciąż ani drgnęła. Teksty na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Po raz pierwszy w historii pabianicka piesza pielgrzymka na Jasną Górę drogi powrotnej nie pokonała na własnych nogach – do domu pątnicy wrócili autokarami. Zmiany, wprowadzone bez konsultacji, zostały skrytykowane przez większość wiernych. Dziekan dekanatu pabianickiego ks. Ryszard Stanek pozostał jednak głuchy na głosy pielgrzymów i wyrzucił tradycję pielgrzymkową do kosza.
Po wielu miesiącach starań i niepewności podpisano umowę na historyczny remont Zamkowej i torowiska. To największy projekt w historii Pabianic, jego wartość wynosi 173 mln złotych. Za około dwa lata główna ulica miasta zmieni się do poznania. Niedawno ruszyły pierwsze prace (zrywanie torowiska). Wszystkie teksty związane z „projektem tramwajowym” znajdziecie TUTAJ.
Uczennica SP 14 uległa wypadkowi na trampolinach w parku Wolności. Podczas zabawy upadła bokiem na rant – obrzeże trampoliny. W szpitalu okazało się, że ma uszkodzoną nerkę i inne obrażenia wewnętrzne. Przeszła dwie operacje. Ujawniliśmy, że trampoliny nie są wykonane zgodnie z projektem, choć zgodnie z polską normą. Niedawno informowaliśmy o tym, że nerki nie da się uratować – w styczniu dziewczynka przejdzie operację jej usunięcia.
Koniec roku zdominowała informacja o potężnej dziurze budżetowej (na skalę kilkunastu milionów złotych). To skutek m.in. większych nakładów na oświatę (podwyżki dla nauczycieli spadły na barki samorządów), a jednocześnie niższej o ponad 100 tys. zł subwencji oświatowej. Zaczęło się szukanie pieniędzy. Na pierwszy ogień poszła podwyżka podatków od nieruchomości – od 1 stycznia pabianiczanie zapłacą najwyższe przewidziane prawem stawki. Możemy się także spodziewać ograniczenia kursów MZK, skromnych Dni Pabianic i cięć wszędzie, gdzie się da.
HITY 2017
HITY 2018
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS