A A+ A++

W mroźne niedzielne popołudnie poprowadziłem historyczny spacer po Radomsku dla osób, które wsparły moją eSkarbonkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

5.02.2023 r., fot. Paweł Dudek

Dla przypomnienia – w związku z 31. finałem WOŚP-u założyłem tzw. eSkarbonkę, do której można było wpłacić dowolną kwotę, a dzięki temu uczestniczyć w historycznym spacerze ze mną. Akcję wsparło w sumie 13 osób, które wpłaciły aż 240 zł. Szerzej na ten temat pisałem tutaj. Tak jak zapowiadałem, spacer zorganizowałem 5 lutego 2023 roku. Przed wejściem na dziedziniec klasztoru czekały na mnie dwie osoby. Inne dwie niestety nie mogły przybyć, ale zorganizuję dla nich kolejny spacer 🙂

Postanowiłem, że opowiem o najdawniejszych, średniowiecznych dziejach naszego miasta. Jak się później okazało – dodałem do tego wątek nowożytny i dziewiętnastowieczny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy do klasztoru OO. Franciszkanów. Tuż po wejściu do budynku z dziedzińca warto zwrócić uwagę na marmurową tablicę, którą wmurowano tam w 1737 roku. Ciekawy jest też gotycki portal z cegły – zapewne najstarszy widoczny element architektoniczny w klasztorze i w mieście. Stanowi on dawne wejście na osi kościoła. Powracając na dziedziniec opowiedziałem o dwóch zjazdach szlachty, mających miejsce w 1382 i 1384 roku. Obrady odbywały się w klasztorze, a ich najważniejszym ustaleniem było to, że na tronie polskim zasiądzie Jadwiga – córka zmarłego Ludwika Węgierskiego, wtedy zaledwie ok. 10-letnia dziewczynka.

5 lutego 2023 r., fot. A. Szponder

Po opuszczeniu terenów klasztornych udaliśmy się w stronę historycznego centrum Radomska. Pokazałem moim gościom przybliżone miejsce, w którym niegdyś stał ratusz miejski. Opowiedziałem jak wyglądał oraz z jakiego powodu siedzibę władz przeniesiono w XIX wieku do nowego budynku. Ciekawa jest tutaj historia miejskiego zegara, z którym było trochę problemów. W dość krótkim czasie znajdował się on aż w trzech miejscach – na starym ratuszu, na nowym ratuszu oraz w jeszcze jednym (niech ta historia pozostanie niespodzianką dla kolejnych moich oprowadzanych gości).

5 lutego 2023 r., fot. A. Szponder

Będąc na dawnym Rynku opowiedziałem też o układzie urbanistycznym Radomska, o problemach, które się z tym wiązały, o lokalnej architekturze. Następnie przeszliśmy na podwórko (a właściwie dwa podwórka) kamienicy przy ul. Reymonta 15. Do dziś można tam zauważyć ciekawe detale architektoniczne. Historyczny spacer zakończyliśmy na nowym parkingu przy ul. Reymonta. Wspomniałem tam o kościele św. Ducha i domu szpitalnym, a także o dawnym cmentarzu znajdującym się na tym miejscu.

Pewnie w przyszłości będę organizował kolejne takie spacery z okazji kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, więc zachęcam do wspierania akcji i dziękuję tym, którzy się dorzucili oraz dzisiaj przybyli mnie posłuchać! 🙂

47 razy oglądano od początku 5 razy oglądano dzisiaj


Zobacz podobne artykuły:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLech Poznań – Miedź Legnica 1:0. Trzy punkty są, ale skuteczności nadal brak
Następny artykułMathieu van der Poel: “to jedno z najlepszych zwycięstw mojej kariery”