A A+ A++

Podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO miało miejsce historyczne wydarzenie. Wielokrotnie bombardowana i niszczona przez inwazję rosyjską Odessa, a dokładniej jej starówka, została wpisana na listę zagrożonych obiektów Dziedzictwa Światowego. Jest to niezwykły ukłon w stronę Ukrainy i ich heroicznej walki o wolność.

Morale równie ważne, jak broń

Barbarzyńska inwazja Rosji na Ukrainę trwa już niemal rok. W tym czasie Rosja wielokrotnie bombardowała tereny miast i wiosek ukraińskich, niszcząc przy tym absolutnie wszystko. Wojna nie jest wymierzona jedynie w obiekty wojskowe. Zrównywane z ziemią są szkoły, szpitale, bloki mieszkalne, mosty i ulice. Choć Ukraińcom potrzebny jest sprzęt i militarne wsparcie a uchodźcom i uchodźczyniom pomoc materialna i schronienie, ogromnie dużo daje także wsparcie emocjonalne. Wydawać by się mogło, że symboliczne gesty (choć ten jest czymś więcej niż jedynie symboliką) niczego nie zmieniają, prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za to wyróżnienie na swoim Twitterze:

Dziś Odessa otrzymała ochronę UNESCO. Historyczne centrum portowego miasta Odessy nie tylko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, ale także zostało uznane za zagrożone Dziedzictwo Kulturowe. Jestem wdzięczny partnerom, którzy pomagają chronić naszą perłę przed atakami rosyjskich najeźdźców!

Wspólny manifest wolności

Decyzję komitetu komentuje także dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay:

Podczas gdy wojna trwa, ten wpis symbolizuje naszą wspólną determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze pokonywało globalne kryzysy, zostanie uchronione przed dalszymi zniszczeniami.

Przyznanie Odessie statusu zagrożonego Dziedzictwa Światowego daje miastu dostęp do wzmocnionej technicznej i finansowej pomocy międzynarodowej w celu jego ochrony lub w przypadku potrzeby odrestaurowania. To nie tylko kolejny wyraz solidarności z Ukrainą, lecz także realna pomoc. Organizacja UNESCO dodała, że pomogła już w naprawie zniszczeń w Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Odessie. 

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano już sześć innych ukraińskich obiektów, w tym katedrę św. Zofii w stolicy kraju Kijowie i historyczne centrum zachodniego Lwowa.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułССО «Азов» стали окремою штурмовою бригадою Сухопутних військ
Następny artykułШестерым “правоохранителям” в Запорожской области, перешедшим на сторону РФ, объявлено о подозрении