A A+ A++

Jak wyglądał kiedyś ratusz i dworzec kolejowy? Jak zmieniały się główne ulice w mieście? Odpowiedzi m.in. na te pytania można znaleźć w muzeum regionalnym w Krotoszynie. „Krotoszyn na dawnych pocztówkach” to tytuł wystawy, którą można podziwiać na pierwszej tegorocznej wystawie.

173 pocztówki wyeksponowane na 23 planszach. Tak w liczbach wygląda najnowsza wystawa zatytułowana „Krotoszyn na dawnych pocztówkach” zorganizowana w tamtejszym muzeum regionalnym. Jest to pierwsza ekspozycja w 2022 roku.

Oglądający mogą podziwiać najstarsze pocztówki, jakie znajdują się w zasobach muzeum. Niemal wszystkie pochodzą z epoki wilhelmowskiej. Na planszach umieszczono widokówki pokazujące najważniejsze budynki w mieście takie jak krotoszyński ratusz czy dworzec kolejowy, a także najważniejsze ulice w Krotoszynie. – Układ plansz nie jest przypadkowy. Są one ustawione w formie takiego spaceru po mieście. Pokazują różne miejsca, w różny sposób. Przygotowując wystawę staraliśmy się jak najbardziej oddać klimat dawnego Krotoszyna – mówi Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Ekspozycja składa się zarówno z oryginalnych pocztówek umieszczonych w gablotach, jak i z ich powiększonych, umieszczonych na planszach reprodukcji. Samo przygotowanie wystawy wymagało sporo pracy. – Trzeba było oprawić wszystkie wydrukowane plakaty, przygotować antyramy i zawiesić je na ścianach. Same wydruki wykonują na nasze zlecenie firmy zewnętrzne – informuje Sebastian Świst, renowator w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie.

Wystawa nawiązuje do dwóch edycji albumu pt. „Pozdrowienia z Krotoszyna. Widoki miasta na pocztówkach z lat 1897-1919, wydanych w 2002 i 2009 roku, dzięki byłej dyrektor muzeum – Helenie Kasperskiej. Ekspozycję widokówek można oglądać do 8 marca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Giżycko: Solidarni z Ukrainą
Następny artykułPierwsi uchodźcy w powiecie i zbiórki pomocowe dla Ukrainy – to jeden z tematu briefingu