Nowoczesne metody leczenia niepłodności wielu parom dają duże szanse na skuteczne pozbycie się problemu i doczekanie upragnionego potomstwa. Do metod tych zalicza się również histeroskopię. Jest to zabieg, który pozwala na ingerencję w obszarze macicy bez konieczności używania skalpela chirurgicznego.
Co to jest histeroskopia?
Histeroskopia jest endoskopowym badaniem pomocnym w diagnozowaniu i leczeniu problemów z niepłodnością u kobiet. Wykorzystuje się ją także w diagnostyce chorób macicy i okołomacicznych. Jest uznawana za metodę nieinwazyjną, ponieważ jej wykonanie nie wiąże się z koniecznością przecinania powłok brzusznych, tak jak to ma miejsce w przypadku operacji.
Histeroskopia umożliwia dokładną ocenę stanu jamy macicy i jajowodów, zlokalizowanie ewentualnych mięśniaków lub polipów, a także guzów nowotworowych i wad wrodzonych. To badanie jest zdecydowanie dokładniejsze niż USG. Pozwala także na pobieranie wycinków do badania.
Histeroskopia dzieli się na diagnostyczną i zabiegową (operacyjną). Ta pierwsza polega jedynie na dokładnym oglądzie dróg rodnych kobiety, druga umożliwia włączenie leczenia zabiegowego. Z punktu widzenia pacjentki to bardzo komfortowe rozwiązanie – jeśli w trakcie badania zostaną wykryte nieprawidłowości, można je od razu usunąć bez konieczności ponownego zabiegu. Histeroskopię wykonuje między innymi Klinika Bocian.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do histeroskopii?
Histeroskopia jest jedną z metod diagnozowania i leczenia niepłodności. Kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem, mogą mieć przeprowadzone takie badanie.
Histeroskopię zabiegową wykonuje się w przypadku zdiagnozowania:
– zrostów w obrębie jamy macicy i ujść jajowodów – zabieg ma na celu ich udrożnienie,
– występowania polipów endometrium,
– wad wrodzonych macicy (dzięki histeroskopii operacyjnej można np. usunąć przegrodę macicy),
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
– mięśniaków podśluzówkowych – tu także w grę wchodzi ich usunięcie.
Wskazaniem do wykonania histeroskopii są także krwawienia z macicy, inne niż miesiączkowe. Tu najczęściej zabieg polega na usunięciu mięśniaków bądź polipów, a czasem całego endometrium.
Histeroskopia jest też elementem diagnostyki nowotworów błony śluzowej macicy.
Jak się przygotować do histeroskopii?
Przygotowania do histeroskopii, podobnie jak do każdej innej operacji, obejmują cykl szczepień przeciw żółtaczce typu B. Przed zabiegiem warto oznaczyć poziom przeciwciał. Lekarz może zalecić także inne badania. Tak jak w przypadku innych zabiegów, tak i tu pacjentka powinna na minimum sześć godzin przed operacją powstrzymać się od przyjmowania pokarmów, jak i napojów.
Histeroskopię wykonuje się zazwyczaj między ósmym a dwunastym dniem cyklu, przed owulacją a po ustaniu krwawienia miesięcznego.
Przeciwwskazania do wykonania histeroskopii najczęściej mają charakter przejściowy. Należą do nich:
– krwawienie z macicy,
– stan zapalny macicy i przydatków,
– rak szyjki macicy,
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
– ciąża,
– uszkodzenie ściany macicy,
– powikłania po poprzedniej histeroskopii.
Przebieg histeroskopii – co warto wiedzieć?
Histeroskopię wykonuje się w pozycji ginekologicznej, w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wprowadzeniu przez szyjkę macicy endoskopu zakończonego mikrokamerką, za pomocą której można dokładnie obejrzeć na monitorze stan wnętrza macicy i ujścia jajowodów. Jeśli zachodzi konieczność wykonania zabiegu (histeroskopia operacyjna) można wprowadzić mikronarzędzia.
Histeroskopia jest z punktu widzenia lekarza dosyć bezpiecznym zabiegiem. Do najczęstszych powikłań należy krwawienie z dróg rodnych po usunięciu mięśniaków lub polipów, które zazwyczaj ustępuje samoistnie.
Źródło: https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/histeroskopia
Artykuł sponsorowany
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS