Handel hurtowy w stosunku do kwietnia zanotował wzrost o 2,7%. W ujęciu rocznym handel hurtowy wciąż notuje wysoką, ponad 40 proc. dynamikę sprzedaży ogółem na czele z półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomem, których sprzedaż r/r zwiększyła się o 76,9%. Dane GUS pokazują również wyższe niż w kwietniu poziomy wzrostu (w ujęciu rocznym) nowych zamówieni w przemyśle (zarówno krajowych jak i eksportowych) – komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w maju 2022 roku. Sprzedaż wzrosła o 2,7% w stosunku do kwietnia br. i jednocześnie była o 42,9% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku. Warto zwrócić uwagę, że kolejny miesiąc wysoka dynamika handlu w ujęciu rocznym osiągnięta została pomimo wysokiej bazy z ubiegłego roku (w maju 2021 r. zanotowano wzrost r/r o 33,4%).
Na ogólny wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym (o 2,7%) wpłynęły lepsze wyniki w grupach: agd, rtv i artykuły użytku domowego (wzrost o 9,3%); wyroby tytoniowe (wzrost o 8,6%); żywność (wzrost o 3,8%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (wzrost o 3,2%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (wzrost o 2,6%); niewyspecjalizowane (wzrost o 1,9%). W stosunku do kwietnia spadła sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie (o 3,8%); sprzedaż półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu (o 0,6%) oraz kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 0,1%).
Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrost sprzedaży hurtowej we wszystkich grupach. Utrzymuje się wysoka roczna dynamika sprzedaży półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu, która w maju wyniosła 76,9%. W stosunku do ubiegłego roku sprzedaż w pozostałych grupach zwiększyła się następująco: żywność (o 41,7%); niewyspecjalizowane (o 41,1%); agd, rtv, artykuły użytku domowego (o 22,9%); wyroby tytoniowe (o 20,0%); kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 18,1%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (o 17,5%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (o 17,2%); sprzedaż realizowana na zlecenie (o 8,9%).
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w maju (w ujęciu rocznym) o 25,9% (w kwietniu były o 18,2% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 23,2% wyższy niż przed rokiem (w kwietniu zamówienia eksportowe wzrosły o 10,4% r/r).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS