Akcje spółek, krajowych i zagranicznych, indeksy, surowce, czy obligacje. Te aktywa znalazły się w jesiennym portfelu inwestycyjnym. Znalazło się też miejsce na akcje… Żabki, kupowane w zbliżającej się ofercie publicznej.
Październikowe typy w ramach Portfela Gwiazd na Bankier.pl obfitują w różnorodność strategii inwestycyjnych, dostosowanych do aktualnych warunków rynkowych. Znane postaci ze świata finansów podtrzymują swoje prognozy, ale nie brakuje również nowych, odważnych wyborów.
Wśród najczęściej wskazywanych aktywów znajdują się ETF-y, spółki giełdowe oraz kryptowaluty, które mają zyskać na wartości w obliczu zmian na globalnych rynkach. Eksperci prognozują także potencjał złota oraz obligacji, podkreślając znaczenie stabilności w okresach niepewności.
Sprawdź, na jakie aktywa stawiają czołowi specjaliści i jakie uzasadnienia stoją za ich wyborami. To interesująca lektura zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej doświadczonych!
Przypomnijmy: w marcu na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce, itd.) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu. Zapraszamy do pełnego zestawienia prognoz na Bankier.pl!
Partnerem Portfela Gwiazd jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas
Oto październikowe typy naszych ekspertów:
1. Przemysław Barankiewicz, wiceprezes CFA Sociate Poland, dyrektor zarządzający Finax w Polsce
Prognoza: ETF na indeks mWIG40
„W październiku stawiam na ETF na indeks mWIG40. Tak chcieli internauci w mojej sondzie na Twitterze, ale tym razem mocno się pod tym podpisuję. Indeks średniaków to motor napędowy polskiej giełdy, a jednocześnie lokomotywa startującego Złotego Portfela z Finax.”
2. Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH
Prognoza (podtrzymana): CCC
„Po wybiciu w górę z formacji bazy, cena kontynuuje trend wzrostowy, potwierdzony przez pozytywne wskazania na MACD dzienny i MACD tygodniowy, zatem pozwólmy zyskom rosnąć.”
3. Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
Prognoza (podtrzymana): QUERCUS Ochrony Kapitału (w IPO akcje Żabki)
„Nadal trzymamy QUERCUS Ochrony Kapitału, następnie w trakcie oferty zapisujemy się na Żabkę.”
4. Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao
Prognoza (podtrzymana): kryptowaluty: BTC – 30% portfela, ETH – 30%, SOL – 20% i XRP – 20%.
„W moim portfelu tym razem bez zmian, spełnia się scenariusz z początku miesiąca dot. rynku krypto vs stopy procentowe w USA. Możemy się spodziewać kolejnych obniżek do końca 2024, a to ma pozytywny wpływ na rynek, jest więcej dostępnego kapitału, poszukiwane są alternatywne, a co za tym idzie bardziej dochodowe inwestycje (nie zapominamy o zmienności i ryzyku) i wreszcie wzrost inflacji, gdzie krypto aktywa mogą się stać atrakcyjną alternatywą zabezpieczającą inwestorów przed utratą wartości.”
5. Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
Prognoza: portfel spółek, tj. XTB, Creepy Jar, PKO BP, Pepco
„Moje uzasadnienie: XTB – zmienny i wzrostowy 3Q sprzyjał wynikom spółki, Creepy Jar – znacząca przecena w relacji do fundamentów, PKO BP – dysparytet stóp procentowych, symptomy trwalszej siły PLN vs. USD i EUR, potencjał poprawy sentymentu do rynków wschodzących, Pepco – roadshow Żabki wspiera sentyment do peers-ów.”
6. Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion
Prognoza (podtrzymana): Hang Seng Tech Index (HSTECH) + Russell 1000
„Tylko jedna, mała zmiana. Zamiast Russell 2000 wprowadzam Russell 1000”
7. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Prognoza: ETF SP500 (z GPW) – 50%, 11 bit studios – 50%
„50% S&P500 inwestowane poprzez ETF-a, notowanego u nas na GPW, czyli ETFSP500. Jak zwykle ponad wszystko cenię sobie stabilizację i mniejsze ryzyko w portfelu. Jest mi ono potrzebne, zwłaszcza biorąc pod uwagę moją drugą propozycję 😉 Drugie 50% z kolei to spekulacja z fajerwerkami. 11 bit studios! Spadki na 11B były tak duże, że aż prosi się o jakieś sensowne odbicie. Ta gra (Frostpunk 2), chyba nie była aż tak zła, żeby usprawiedliwić aż takie spadki. Gram pod odbicie na polskim gamingu.”
8. Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas
Prognoza: 75% – ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y, 25% – iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD
„Jest wyraźny potencjał w europejskim jak i amerykańskim rynku obligacji. Wrześniowe dane o PMI zmniejszają szanse na wzrosty europejskich indeksów akcji. Nadchodzący okres zmienności, z uwagi na wybory w USA, najlepiej dla klienta detalicznego wykorzystać poza rynkiem akcji.”
9. Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
Prognoza (podtrzymana): złoto 100 proc.
„Cena uncji w USD ustanowiła kolejne rekordy wszech czasów we wrześniu po obniżce stóp procentowych przez amerykański Fed – pokonana została z impetem granica 2600 dol. Złoto pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym, zatem warto trzymać się zasady rynkowej: “Trend is Your Friend”.
10. Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki “Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk”
Prognoza (podtrzymana): Dekpol
„W październiku ponownie stawiam na notowany na głównym warszawskim parkiecie Dekpol, który wcześniej typowałem w sierpniu. Spółka pokazała solidne wyniki za I półrocze i jest wciąż bardzo tanio wyceniana przy wskaźniku C/Z = 4,9 (sic!) i C/WK = 0,9 (sic!) przy stopie dywidendy 4,3%. Z technicznego punktu widzenia kurs spółki najprawdopodobniej zakończył letnią korektę spadkową i powinien kontynuować długoterminowy trend wzrostowy.”
11. Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
Prognoza: Titan Company, Adani Enterprises Ltd, Royal Caribbean Cruises, Divi’s Laboratories Ltd, OOREDOO (ORDS.QA)
“Zdecydowanie idę w kierunku portfela globalnego. Dodaję do niego akcje OOREDOO, notowanej na Qatar Stock Exchange i Abu Dhabi Securities Exchange. Firma z sektora telekomunikacyjnego, z chyba wszelkimi usługami jakie można sobie w tej dziedzinie wyobrazić. Ma mocną pozycję w krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji (między innymi Algieria, Tunezja, Kuwejt, Katar, Oman, Indonezja). Buduje ogromne centra przetwarzania danych, w partnerstwie z Nvidia. „Financial Times” pisze o niej jako o jednej z najbardziej ekspansywnych firm regionu Bliskiego Wschodu, wpisującej się w jego nowe strategie gospodarcze.”
12. Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland
Prognoza (podtrzymana): indeks mWIG40
„Nie będę oryginalny i w kolejnym miesiącu postawię także na mWIG40. Jest to segment rynku ciągle wyceniony dość nisko, szczególnie jeśli uwzględni się jego spory potencjał wzrostu. Ponadto, ewentualne zawirowania na rynkach zagranicznych powinny mieć ograniczony wpływ ze względu na mniejszy udział inwestorów zagranicznych.”
13. Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
Prognoza (podtrzymana): 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)
14. Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
Prognoza: Beta ETF TBSP Portfelowy FIZ
„Po trzech z rzędu spadkowych miesiącach postanowiliśmy zamknąć krótką pozycję na indeksie WIG20 (realizowaną poprzez Beta ETF WIG20short). Rynki finansowe znalazły się w newralgicznym miejscu i ze względu na bardzo wysoką niepewność postanowiliśmy przejść na pozycje defensywne zwiększając zaangażowanie w Beta ETF TBSP Portfelowy FIZ z 60% do 100% udziału portfela.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS