Gwasz akrylowy to materiał, z którego użyciem tworzy się obrazy, ale również jedna z najbardziej tradycyjnych technik malarskich. Gwasz był używany już w średniowiecznej Europie i ma zastosowanie również w nowoczesnych technikach tworzenia dzieł sztuki. Jest to bardzo specyficzna farba, która pozwala artyście uzyskać bardzo oryginalne i różnorodne efekty.
Czym jest gwasz?
Gwasz to różnorodne farby wodne, co w pewnym stopniu sprawia, że są pochodnymi akwareli. Gwasz charakteryzuje się dużym stopniem krycia podłoża, co jest spowodowane połączeniem farby wodnej z wypełniaczem w postaci kredy lub bieli cynkowej. W skład farby wchodzi również guma arabska, która pełni rolę spoiwa.
Gwasz może być również rozumiany jako jedna z technik malowania na mokro, która była znana i stosowana już w średniowiecznej Europie. W przeszłości gwasz w połączeniu z akwarelami służył do tworzenia miniatur książek. Ciekawostką jest, że na początku XX wieku gwasz był używany także do malowania kostiumów teatralnych.
Czym wyróżnia się gwasz akrylowy?
Gwasz akrylowy to farba o dużej gęstości i bardzo intensywnych kolorach. Gwasz jest rozpuszczalny w wodzie, a jego kompozycja jest podobna do akwareli. Gwasz akrylowy charakteryzuje się długim czasem wysychania, nawet do kilku godzin, w trakcie którego farba pozostaje wilgotna i podatna na usuwanie za pomocą wody.
Rysunki wykonane za pomocą gwaszu mogą się łatwo rozmywać pod wpływem wody. Dodatkowo farba ta nie jest zbyt trwała. Po wyschnięciu oraz po narażeniu na promienie słoneczne, kolory mogą szybko blaknąć, mimo że początkowo były bardzo nasycone. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie podłoża i zabezpieczenie go przed wilgocią oraz słońcem.
Gwasz posiada bardzo gęstą i nieprzejrzystą strukturę, która skutkuje powstawaniem grubej i nierównej warstwy. Aby farba po wyschnięciu się nie łuszczyła należy malować od partii najjaśniejszych do najciemniejszych.
Jaki jest koszt zakupu gwaszu?
Gwasz popularnie nazywany jest plakatówkami. Koszty zakupu takich farb nie są duże. Produkt sprzedawany jest w zestawach, zawierających kilka kolorów. Nieczęsto spotyka się żeby gwasz był sprzedawany indywidualnie ze względu na kolor. Do pakowania gwaszu akrylowego używane są najczęściej standardowe słoiczki lub pojemniczki z przykrywką.
Podłoże do malowania gwaszem również nie należy do najdroższych. Tak naprawdę wystarczy grubszy papier lub tektura. Również malowanie na tkaninie może przynieść zadowalające efekty.
Jeśli chodzi o pędzle wykorzystywane do gwaszu akrylowego Holbein, wystarczą pędzle podobne do akwarelowych. Warto również zaopatrzyć się w twardsze szczecinowe pędzle, które pozwolą pokryć większą powierzchnię za jednym razem. Ważne jest, żeby nie mieszać farb pędzlem, ponieważ gęsta struktura gwaszu może uszkodzić włosie. Do tego najlepiej sprawdzi się nóż malarski.
Dodatkowo można zaopatrzyć się w paletę, na której można mieszać lub trzymać “pod ręką” niewielką ilość farby, oraz miseczki, które zabezpieczą przed wylaniem się jej nadmiaru.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS