A A+ A++

Data dodania: 2020-09-24 (09:48) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Ostatnie dni na rynku srebra są wyjątkowo emocjonujące. Ceny tego kruszcu ugięły się bowiem pod naciskiem siły amerykańskiego dolara i powiązanej z nią przeceny na rynku złota. W rezultacie, już w poniedziałek notowania srebra zniżkowały o 10% i pokonały w dół wsparcie w okolicach 26 USD za uncję. W późniejszych dniach spadki się pogłębiły – wczoraj cena srebra zniżkowała o imponujące 6% i dzisiaj kontynuuje przecenę.

Obecnie notowania srebra oscylują w okolicach 22 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od dwóch miesięcy.

Nie ulega wątpliwości, że notowania srebra kierują się w dół głównie na fali zniżek na wykresie cen złota. Notowania obu kruszców wykazują bowiem wyjątkowo dużą korelację, przy czym ceny srebra cechuje większa zmienność niż notowania złota (co jest widoczne nie tylko przy spadkach, lecz także przy wzrostach cen). Na rynkach obu kruszców nieustannie głównym pretekstem do zniżek jest siła amerykańskiego dolara – ostatnie kilka dni były okresem korekty wzrostowej na wykresie indeksu USD.

Chociaż ceny srebra niewątpliwie pozostają rozchwiane, to końcówka tygodnia na tym rynku może przynieść uspokojenie nastrojów lub nawet odreagowanie strat z ostatnich kilku dni. Wskaźniki techniczne sugerują bowiem wyprzedanie rynku.

CUKIER

Rynek cukru bliżej równowagi.

Notowania cukru w ostatnich miesiącach rosną. Co prawda przełom sierpnia i września był na tym rynku słabszy, jednak spadki z tego okresu są nadrabiane z nawiązką w drugiej połowie września. Obecnie notowania cukru poruszają się powyżej poziomu 13 centów za funt, czyli na najwyższych poziomach od pierwszej połowy marca bieżącego roku.

Ceny cukru radzą sobie relatywnie dobrze w porównaniu do wielu innych surowców i towarów. Niemniej, i na tym rynku fundamenty nie uzasadniają kontynuacji zwyżek przez dłuższy czas. Głównym wyzwaniem na tym rynku jest tegoroczny spadek konsumpcji cukru i wzrost produkcji (głównie w Brazylii). To sprawiło, że – według wyliczeń Rabobank – deficyt w sezonie 2019/2020 ma się skurczyć do miliona ton z wcześniejszych 4,3 mln ton. Z kolei w sezonie 2020/2021 na globalny rynek cukru ma powrócić nadwyżka.

Obecnie te wyliczenia są już w dużej mierze uwzględnione w notowaniach cukru. Niemniej, w szerokiej perspektywie oznaczają one, że chociaż prawdopodobieństwo dużej zniżki cen cukru jest niewielkie, to potencjał do dalszych zwyżek też zaczyna się kurczyć.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedal dla Marka Rubnikowicza
Następny artykułPolicjanci szukają sprawców zniszczonej wiaty