A A+ A++

Guibourgé-Czetwertyński: Polska jest zdeterminowana, aby transformacja energetyczna była akceptowalna społecznie

24.11.2020r. 16:24


Przyszłość gazu: szanse dla Europy Środkoweji Południowo-Wschodniej to temat debaty zorganizowanej w ramach konferencji online “Romanian International Gas Conference”. W wydarzeniu, które odbyło się 23 listopada 2020 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.


W trakcie konferencji wiceminister przypomniał, że we wrześniu ubiegłego roku zostało podpisane Memorandum of Understanding pomiędzy Ministerstwem Energii Rumunii a Ministerstwem Energii RP w sprawie współpracy w sektorze energetycznym. Współpraca na rzecz wzmocnienia dostaw gazu ziemnego stanowi w nim istotny element.

“W ramach transformacji energetycznej w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej gaz ziemny ma do odegrania ważną rolę jako paliwo przejściowe i powinien stanowić pomost między energetyką węglową a zeroemisyjnymi źródłami energii. Ponadto ważne jest uwzględnienie indywidualnych uwarunkowań transformacji energetycznej w poszczególnych państwach UE” – powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że obecnie pandemia COVID-19 mocno uderzyła w europejskie gospodarki, a transformacja energetyczna i klimatyczna stała się ważną siłą napędową ożywienia gospodarczego.

“Polska jest zdeterminowana, aby transformacja energetyczna była akceptowalna społecznie, zapewniając sprawiedliwe warunki transformacji w regionach najbardziej narażonych na obciążenia. Polska i Rumunia mają wspólne wyzwania związane z transformacją. Gaz ziemny ma do odegrania zasadniczą rolę w transformacji energetycznej, zastępując węgiel i poprawiając jakość powietrza. Dlatego zarówno Polska, jak i Rumunia muszą zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego” – dodał.

Wiceminister wskazał także, że kluczową koncepcją, która pozwoli na uniezależnienie regionu Trójmorza od dostaw gazu ze wschodu jest dokończenie korytarza Północ-Południe. W Polsce dotyczy to budowy gazociągu Baltic Pipe – łączącego Polskę z norweskim szelfem kontynentalnym oraz zwiększania zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu.

“Nasze działania w zakresie integracji rynkowej są wstępem do stworzenia centrum przesyłu i handlu gazem dla Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Dużą wagę przykładamy do wzmocnienia gazowej współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza, w której zrzeszone są wszystkie kraje V4. Realizacja projektów infrastrukturalnych, w tym połączeń międzysystemowych Polski z sąsiadami, jest dowodem owocnej współpracy” – podsumował.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXbox Series X|S jest na rynku mniej od PS5, ponieważ Microsoft czekał na pełne wdrożenie RDNA 2
Następny artykułPlac zabaw dla najmłodszych w Parczewie już gotowy