A A+ A++

Najpierw o najwyższym w historii zapotrzebowaniu na energię elektryczną poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Niedługo potem padł rekord zużycia gazu. Wszystko przez falę mrozów, która przechodzi przez Polskę.

Według wstępnych danych minionej doby gazowej (18/19 stycznia 2021 r.) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostarczyło ok. 81 mln m sześc. (911 GWh) gazu ziemnego, co stanowi historyczny rekord dobowych dostaw błękitnego paliwa. Jak tłumaczy gazowy gigant, zwiększony popyt na ten surowiec wynika ze znacznego spadku temperatur w Polsce, który spowodował wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie wśród odbiorców indywidualnych. Ponadto na wysokim poziomie pozostaje także zużycie gazu przez odbiorców przemysłowych.

Poprzedni rekord PGNiG zanotował zimą 2018 r. Najwyższe dobowe zużycie gazu ziemnego przez odbiorców grupy wyniosło wówczas ok. 78,8 mln m sześc. (882 GWh).

Adobe Stock

Spółka zapewnia, że jako największy gracz na polskim rynku gazu jest dobrze przygotowana do obecnej sytuacji. – Dzięki zapasom gazu utworzonym przez spółkę w podziemnych magazynach w Polsce i za granicą, jak również dzięki rozwijanej wciąż dywersyfikacji dostaw oraz rezerwacji mocy w gazociągach krajowych i transgranicznych, możemy elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby klientów – przekonuje Paweł Majewski, prezes PGNiG. Zapowiada jednocześnie dalsze działania dywersyfikacyjne oraz inwestycje w rozwój infrastruktury magazynowej w Polsce.

Obecnie potrzeby PGNiG pokrywane są dostawami gazu ziemnego pochodzącego z wydobycia krajowego, z importu realizowanego z kierunków: wschodniego (Rosja), zachodniego (Niemcy) i południowego (Czechy), dostawami LNG (m.in. Katar i USA), a także z zapasów z podziemnych magazynów gazu w Polsce i na Ukrainie.

Adobe Stock

W poniedziałek 18 stycznia padł też rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Najwyższe historycznie zapotrzebowanie na moc w krajowej sieci odnotowano o godz. 10.45 i wyniosło ono 27,38 GW. Polskie Sieci Elektroenergetyczne tłumaczą, że na tak wysokie zużycie energii wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza, przekraczająca w niektórych obszarach kraju minus 20 st. C. Bardzo wysoki popyt utrzymywał się przez znaczną część dnia, przekraczając poziom 27 GW w niemal całym okresie tzw. szczytu porannego. Poprzedni rekord padł 10 grudnia 2020 r. i wynosił 26,8 GW.

W zdecydowanej większości zapotrzebowanie na prąd zostało zbilansowane dzięki produkcji energii ze źródeł kraj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgier wskazał faworytów
Następny artykułWyszła z domu miesiąc temu. Policja szuka zaginionej