A A+ A++

Grypa w Polsce jest zagrożeniem, które niestety wciąż jest niedoceniane. A w związku z powikłaniami po zarażeniu wirusem, w naszym kraju w tym roku zmarło już kilkanaście osób. Specjaliści ostrzegają, że wirus zbiera kolejne żniwa. Podpowiadamy co zrobić, gdy już zachorujemy.

Podziel się

Jak sobie poradzić z grypą? Obalamy mity (iStock.com)

d3ogydq

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że “w okresie od 1 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 200 194 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę”. W tym czasie zmarły też 4 osoby w wyniku powikłań po grypie. Niestety nie były to pierwsze ofiary w tym roku.

Co zrobić, kiedy już zachorujemy na grypę? Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) najskuteczniejszymi lekami zwalczającymi wirus grypy są tzw. inhibitorami neuraminidazy. Leki te dostępne są jedynie na receptę i stosowane są zarówno w leczeniu jak i w profilaktyce.

W przypadku sezonowej grypy, przed podaniem tych leków, obecność wirusa musi zostać potwierdzona wcześniejszymi testami laboratoryjnymi. Jednak aby leki był skuteczne, należy je podać maksymalnie po 48 godzinach od diagnozy.

d3ogydq

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Leki dostępne bez recepty przeciwko grypie

Specjaliści przypominają, że leki “przeciwgrypowe” dostępne bez recepty mają na celu jedynie łagodzenie objawów. Nie zapobiegają one ewentualnym komplikacjom, które mogą nastąpić w wyniki zarażenia wirusem grypy.

d3ogydq

Co więcej popularna witamina C ani nie pomaga ani nie szkodzi. Zgodnie z informacjami podanymi przez PZH, żadne dotychczasowe badania nie potwierdzają, by witamina C w jakikolwiek sposób wpływała na przebieg infekcji.

Antybiotyki w leczeniu grypy

PZH przypomina również, że antybiotyki nie powinny być stosowane w leczeniu grypy. Te są z przeznaczone do zwalczania bakterii, nie zaś wirusów. Co więcej podanie antybiotyków może spowodować osłabienie organizmu i wyniszczenie własnej flory bakteryjnej, co dodatkowo wpłynie negatywnie na walkę z wirusem grypy.

Lekarze przypominają że rocznie grypa uśmierca ok. 650 tys. osób na całym świecie. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachowaniu jest szczepienie, które zalecane jest każdemu. Szczególnie na grypę powinny uważać osoby starsze, o obniżonej odporności oraz dzieci i rodzice małych dzieci.

d3ogydq

– Przede wszystkim powinniśmy się bać tych wirusów, na które nie ma szczepień. Ale powinniśmy też uważać na te, na które możemy się zaszczepić. W wielu przypadkach to od nas zależy, czy będziemy zdrowi, czy nie – tłumaczył Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Komentując zagrożenie ze strony koronawirusa, przypomniał również o niebezpieczeństwie związanym z grypą, które jest przez Polaków ignorowane. Podkreślił, że trwa sezon grypy, a wiele osób nadal się nie szczepi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziałają już dwie dekady. Myślenicki Klub Seniora świętuje jubileusz
Następny artykułOlaf w Odeonie