A A+ A++

W grudniu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przygotowało wyjątkową ofertę. Warsztaty rękodzielnicze, wydarzenie muzyczne – koncert zespołu Widymo, Święto Tradycji Ziemi Krośnieńskiej czy też nowa wystawa czasowa pt. „Niech się plecie” to właśnie będzie na nas czekać.

Grudniowe pracownie rękodzielnicze

W grudniowe czwartki o godz. 17:00 rękodzielniczki zapraszają na Pracownię Ozdób Świątecznych. Z naturalnych materiałów uczestnicy będą mogli stworzyć oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje, takie jak pająk ludowy, który był formą zdobniczą starszą od wycinanki. Wieszano go u powały na środku izby lub w świętym kącie przed każdymi świętami. Stanowił symbol szczęścia i urodzaju w nowym roku. Inną propozycją jest oryginalny wianek – nie zwyczajny, wykonany z jedliny. W jego skład wejdą wełniane pompony, a także inne naturalne elementy jak orzechy czy szyszki.

Również we czwartki o godz. 17:00 odbywać się będzie pracownia snycerska. Prowadzący – Paweł Armata zapozna uczestników z podstawami pracy z drewnem oraz potrzebnymi do niej narzędziami takimi jak dłuta czy pobijak. Mimo, iż snycerstwo jest techniką starą jak świat, nie traci na popularności. W dobie świadomości ekologicznej, przedmioty wykonywane ręcznie z naturalnych materiałów, zyskują coraz większe zainteresowanie.

Czwartkowe pracownie to zajęcia dla osób dorosłych.

Zajęcia dla dzieci, odbywać się będą tradycyjnie w piątki o godz. 17:30. W grudniu na Pracowni Plastyki Obrzędowej również zagości świąteczna atmosfera. Dzieci, pod okiem prowadzącej, stworzą tradycyjne dekoracje świąteczne w duchu EKO – np. papierowe „jeżyki”, sznurkowe aniołki i wiele więcej.

Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku szkolnym (6-11 lat).

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Bilety można kupić w kasie Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a, Krosno) lub online.

 

Święto Tradycji Ziemi Krośnieńskiej

Już 3 grudnia w godzinach 11:00 – 17:00 drzwi Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będą stały otworem dla wszystkich chętnych aby wziąć udział w Święcie Tradycji Ziemi Krośnieńskiej: warsztatach etnograficznych, instrumentów ludowych lub warsztatach śpiewaczych z udziałem śpiewaków z Podkarpacia, którym towarzyszyć będą także zajęcia taneczne!

Warsztaty śpiewacze i taneczne odbywać się będą w godzinach 14:30 – 16:30.

W Sali rękodzielniczej będzie można pod okiem rękodzielników spróbować stworzyć pająka ludowego – tradycyjną dekorację wieszaną w Izbach w okresach świątecznych.

Warsztaty rękodzielnicze odbywać się będą w godzinach 12:00 – 13:30.

Specjalnie dla najmłodszych zorganizowany będzie wieczór z baśnią ludową!

Wieczorynka rozpocznie się o godzinie 17:00.

Na wydarzenia w ramach Święta Tradycji Ziemi Krośnieńskiej nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

O szczegóły można zapytać pod numerem telefonu: 13 47 43 512

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na ścieżkach kultury tradycyjnej. Wyprawa pierwsza: obrzędowość doroczna”.

Zadanie „Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na ścieżkach kultury tradycyjnej. Wyprawa pierwsza: obrzędowość doroczna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Koncert Zespołu Widymo

Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku, od tamtego czasu wprowadza swoich odbiorców w świat wielokultowych Karpat – odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo dawnymi pieśniami.

Widymo zapraszane jest zarówno na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej, jak i kameralne występy w różnych przestrzeniach – muzeów, galerii i klubów. Zespół występował podczas takich festiwali jak „Kultura Rytmu” w Bielsku-Białej, na „Watrze Łemkowskiej” w Żdyni, podczas „Nocy Bieszczadzkich” w Szczecinie, „Muzyki w Muzeum” w Warszawie, jak również na ukraińskiej „EtnoEwolucji” w Kosmaczu czy „Slovakiatour” w Bratysławie. Widymo śpiewało dla Radiowej Trójki w Mucznem oraz dla Radia Rzeszów.

Na zespół Widymo składa się 13 kobiecych głosów o bardzo różnorodnych barwach.

Widymo wystąpi w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej 10 grudnia 2022 roku o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Wystawa czasowa “Niech się plecie”

Wystawa powstała jako wynik trwającej pół roku nauki rzemiosła ludowego – „Słomkarskiej szkoły tradycji” w Iwli. Podczas cyklu warsztatów słomkarstwa prowadzonych przez Mistrza Tradycji – Stanisława Kolbucha, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczki projektu nabywały wiedzę dotyczącą przygotowania materiału i techniki wyplatania przedmiotów ozdobnych i użytkowych. Razem ze Stanisławem Kolbuchem poznawały niesamowity cykl od zasiania ziarenka żyta do powstania kapelusza, zwierzątka lub bombki.

Jak mówią uczestniczki:

– „Poznałyśmy, ile tajemnic ma w sobie tylko pozornie „zwyczajna” słoma. Na jak wiele pozwala krajka – jedna z najprostszych form, które można z niej stworzyć. Do wykonania słomianych ozdób nie potrzeba nic, oprócz własnych dłoni, słomy, nitki i igły, oraz czasu. Tego ostatniego najbardziej nam brak w toku współczesnego, szybkiego świata. Możliwość udziału w zajęciach szkoły słomkarstwa była więc nie tylko nauką rzemiosła, ale też okazją do zatrzymania się i medytacji nad tym jak wiele można zrobić z tak (pozornie) skromnego materiału, pod warunkiem, że cierpliwie pochylimy się nad nim i pozwolimy, żeby pod palcami zmieniał formy, przeistaczał się w zwierzątka, bombki, pająki i inne eksperymenty, które można znaleźć na wystawie.”

Oprócz wyrobów ze słomy wykonanych przez Mistrza Tradycji, Stanisława Kolbucha i jego uczennice, zaprezentowane zostaną dziedziny rękodzieła, którymi uczestniczki zajmują się prywatnie, tworząc swoisty kolaż łączący różne techniki i style sztuki i rzemiosła.

Uczestniczkami warsztatów i współautorkami wystawy są: Aleksandra Karmelita, Zofia Kania, Joanna Kawalec, Sabina Pelc-Szuryn, Magdalena Pacek oraz Małgorzata Pichura.

Współpraca: Kuba Żeligowski.

Wernisaż wystawy „Niech się plecie” odbędzie się 9 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w godzinach funkcjonowania instytucji do 3 stycznia 2023 roku.

Źródło: Etnocentrum Krosno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 i 55 zmienią godziny odjazdów
Następny artykułRehabilitacja dolnych dróg moczowych u dzieci na najwyższym poziomie. Do CZMiD trafił nowy sprzęt [WIDEO]