Dzisiaj, 17 stycznia (14:23)
Naukowcy z Imperial College w Londynie natrafili na gigantyczną kieszeń z magmą na Morzu Egejskim. Znajduje się ona pod aktywnym podmorskim wulkanem Kolumbo. Badacze podkreślają, że obiekt leżący zaledwie 8 km od malowniczej wyspy Santorini, może stanowić poważne zagrożenie dla jej mieszkańców.
Odkrycie ruchomej kieszeni z magmą pod wulkanem Kolumbo opisano w amerykańskim periodyku naukowym Geochemistry, Geophysics, Geosystems. Głównym autorem badania jest polski uczony Kajetan Chrapkowicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i doktorant brytyjskiego Imperial College. Naukowcy zauważają w pracy, że kieszeń z magmą pod wulkanem rośnie w zastraszającym tempie.
Ostatni raz do erupcji wulkanu Kolumbo na Morzu Egejskim doszło w 1650 roku. Magma przedarła się wówczas na powierzchnię, powodując śmierć 70 osób. Badacze szacują, że komora z magmą pod wulkanem ma obecnie wielkość 1,4 kilometrów sześciennych. Niepokojąco zbliża się więc do rozmiaru, który doprowadził do poprzedniego wybuchu.
Kieszeń z magmą została odkryta przy pomocy technologii inwersji spektralnej pełnego kształtu fali, pozwalającej na rejestrowanie ruchów na powierzchni ziemi i analizowanie prędkości fal sejsmicznych w pobliżu wulkanu. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że mniejsza prędkość fal oznacza, iż pod powierzchnią znajduj … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS