A A+ A++

Jak ustalił PAP, w grupie zaniepokojonych nową polską legislacją są były redaktor naczelny katolickiego dziennika “Avvenire” Marco Tarquinio i znana działaczka humanitarna Cecilia Strada. Przedstawicielom centrolewicowej Partii Demokratycznej chcą uzyskać od Josepa Borrella informację o działaniach, jakie podjęła KE w ochronie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. 

Przekonują oni w liście, że ustawa przyjęta przez Sejm w lipcu “umożliwiają Straży Granicznej użycie broni palnej przeciwko migrantom próbującym przekroczyć granicę w tzw. strefie śmierci, (czyli) w strefie buforowej na granicy między Polską i Białorusią, gdzie zabroniono wstępu grupom humanitarnym, obserwatorom (zajmującym się – red.) prawami człowieka i mediom”. 

Pięcioro deputowanych do PE twierdzi ponadto, że nad Wisłą sytuacja migrantów pogorszyła się przez “wewnętrzną propagandę polityczną“, która “depenalizuje i usprawiedliwia użycie przemocy i nieproporcjonalne zachowania”. 

Zobacz również:

Jednocześnie dla polityków z Półwyspu Apenińskiego – jak czytamy w depeszy PAP – kwestie bezpieczeństwa krajowego nie mogą służyć jako podkładka do “podejmowania kroków niezgodnych z minimalnymi standardami międzynarodowego prawa humanitarnego i prawa europejskiego”. Josep Borrell ma sześć tygodni na ustosunkowanie się do kwestii podnoszonych przez europosłów. 

Granica polsko-białoruska. Szef MON apeluje do prezydenta

Pod koniec lipca polski Sejm poparł większość poprawek Senatu i przyjął ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy broniących wschodniej granicy. 

Zobacz również:

– Myślę, że jeszcze raz warto podziękować wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom za ich poświęcenie. Ta ustawa daje im większą szansę na użycie broni w określonych przepisami zasadach – mówił bezpośrednio po głosowaniu minister obrony narodowej. 

– Ona będzie dobrze funkcjonować. Jesteśmy zdeterminowani rozwijać wszystkie projekty dotyczące bezpieczeństwa, w tym “Tarczę Wschód” – zapewnił. 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań sił zbrojnych, policji i straży granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa powstała po tym, jak podczas służby na granicy z Białorusią śmiertelnie ugodzony został nożem jeden z żołnierzy przez osobę próbującą dostać się do Polski. Wkrótce pojawiła się również informacja o zatrzymaniu żołnierzy za oddawanie na granicy strzałów ostrzegawczych.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Paprocka w “Graffiti”: Media publiczne są rządzone niezgodnie z prawem/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznajcie wrocławskie osiedla – co słychać na Szczepinie?
Następny artykułPaczków zaprasza na dożynki