A A+ A++

W Instytucie Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej stworzono grę komputerową, która ma pomóc w przeprowadzaniu badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) u dzieci. 

Stresujące oraz często trudne do poprawnego przeprowadzenia u dzieci badanie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego nie musi już takie być. Wszystko to dzięki naukowcom z Politechniki Łódzkiej, który stworzyli specjalną grę komputerową, mającą za zadanie pomóc młodym pacjentom w wykonywaniu określonych podczas badania czynności.

Na czym polega gra?

W trakcie badania fMRI, celem stymulacji wybranych obszarów mózgu, pacjent
w określonym czasie i rytmie musi wykonywać określone czynności, które kolejno poddawane są analizie. Stworzona gra działa w oparciu o sterowanie poprzez gumowy wężyk z powietrzem oraz dwie diody rejestrujące, które zadania zostały wykonane przez pacjenta,
w tym, w jakim czasie oraz jak bardzo intensywnie.

Gra zakłada różne aktywności, takie jak np. nakręcanie samochodzika, jazda autem po torze czy zapamiętywanie przepisu danego dania. Istotne znaczenie ma także czas trwania gry. Stąd celem właściwej diagnostyki dziecka, czas poszczególnych zadań w grze musiał być bardzo precyzyjnie wyliczony. Dodatkowo, oprócz zapisu realizacji czynności, mechanizm powinien pozwalać stwierdzić ich intensywność. 

Wynalazek łódzkich naukowców niewątpliwie ułatwia przeprowadzenie badania diagnostom. Pozwala sprawniej oraz skuteczniej zdobyć niezbędne dane, przekładając się na właściwą diagnozę małych pacjentów. Projekt łódzkich badaczy został nagrodzony w konkursie “Dziecięcy szpital przyszłości”, w kategorii “Partner transformacji/dostawca rozwiązań”.

Z gier wspierających pacjentów w czasie badania rezonansem magnetycznym mogą już korzystać podopieczni Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.

Gra komputerowa pomaga także pacjentom z ADHD

Okazuje się, że to nie pierwszy raz, kiedy gra komputerowa staje się pomocna w medycynie. W ubiegłym roku, w USA zarejestrowano pierwszą terapeutyczną grę komputerową. Dostępna na receptę gra powstała, by pomagać w terapii dzieci z ADHD. Zaprojektowane przy współpracy z neurologami narzędzie ma za zadanie stymulowanie tych obszarów mózgu, które odgrywają istotną rolę w koncentracji uwagi. Gra dedykowana jest pacjentom w wieku 8-12 lat i może być stosowana samodzielnie lub jako wsparcie terapii. Zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami, twórcy chcą zarejestrować grę także w Europie. 

Źródło: makeway.pl

Anna Grela-Borsa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗагибель групи Дятлова: таємничі “вогняні кулі” можуть бути розгадкою трагедії
Następny artykułЗСУ за добу відбили понад 90 атак противника, ймовірність ракетних ударів РФ залишається досить високою – Генштаб