Kaplica pw. św. Jakuba Apostoła w Gostyninie w diecezji płockiej to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Obiekt znajduje się na cmentarzu parafialnym. Apostoła i męczennika czci się w mieście i okolicy prawdopodobnie już od XI wieku.
Kult św. Jakuba Apostoła w Gostyninie związany jest z poświęconą mu kaplicą św. Jakuba na miejscowym cmentarzu. Jest to jeden z najważniejszych zabytków miasta, znajduje się na cmentarzu powstałym na terenie podgrodzia dawnego grodu kasztelańskiego. Prawdopodobnie pod obecnym kościołem znajdują się pozostałości najstarszej świątyni w Gostyninie, która istniała już w średniowieczu.
Kiedy w 1382 roku miasto lokowano na nowym miejscu, w rynku zbudowano nowy kościół, a poprzednia świątynia pozostała w starym grodzie. Drewniany kościół św. Jakuba, uległ zniszczeniu w połowie XVIII w., a już w 1754 roku zbudowano tu nową świątynię, która jednak też później uległa zniszczeniu.
Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1883-1886. Gostynianie zawdzięczają ją rodzinie Higersbergerów, którzy od 1866 r. byli właścicielami wsi Rataje, sąsiadującej z Gostyninem. Przekazali oni nieodpłatnie miastu tereny pod cmentarz parafialny katolicki oraz cmentarz ewangelicki.
Powstała budowla zbudowana w stylu neogotyckim, murowana z cegły i otynkowana. Wybudowano ją na planie prostokąta. Od strony wschodniej mieści się półkolista absyda. Od strony zachodniej znajduje się wyraźnie wyodrębniona z górnej kondygnacji wieżyczka. Na narożnikach korpusu i wieżyczki umieszczone są pinakle. Kaplica nakryta jest dwuspadowym dachem. Wieżyczka posiada ostrosłupowy hełm. Wewnątrz kaplicy są umieszczone tablice pamiątkowe.
Kaplica pw. św. Jakuba Apostoła w Gostyninie to jedna z największych kaplic cmentarnych w diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS