Na początku czerwca BIK zaprezentował dane dotyczące zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. W maju 2021 banki przesłały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 91,5 procent, w stosunku do maja 2020. Przeskok ogromny, jednoznacznie wskazujący na to, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania. Czy to kolejny boom na rynku?
- Zainteresowanie mieszkaniami mocno wzrasta już od listopada ubiegłego roku.
- Wśród nabywców są klienci inwestycyjni, ale też klienci indywidualni, którzy realizują swoje potrzeby mieszkaniowe.
- Większa sprzedaż ma swoje źródło także w tym, że poszczególne banki, proponujące kredyty mieszkaniowe, powoli zmniejszają wyśrubowane kryteria.
Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, w ostatnich tygodniach odnotowano znaczny wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, ale i równie duży wzrost liczby wnioskodawców, w porównaniu do maja 2020. W maju bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie ponad 47 tysięcy potencjalnych klientów, co stanowi wzrost o 66 procent w porównaniu do okresu analogicznego w ubiegłym roku, kiedy zainteresowanych kredytem było niecałe 29 tysięcy – czytamy w opracowaniu udostępnionym na stronie internetowej BIK. Odnotowano również wzrost średniej kwoty, o jaką wnioskują klienci. Szczegółowo bieżące kwestie rynku mieszkaniowego analizuje Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
– Przewidujemy dalszy wzrost zainteresowania nabyciem mieszkań. W Poznaniu notuje się względną równowagę, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych lokali oraz liczbę lokali wprowadzonych do oferty. Inaczej sprawa wygląda w powiecie, gdzie liczba sprzedanych lokali przewyższa liczbę wprowadzeń. Poza wzrastającym popytem mamy też do czynienia z dynamicznym wzrostem cen materiałów budowlanych. Ceny stali w ciągu pół roku wzrosły o ponad 70 proc., styropianu o prawie 100 proc, a instalacji elektrycznych o 90 proc. Jeśli do tego dodamy drożejące ceny gruntów inwestycyjnych spowodowane m.in. coraz trudniejszą ich dostępnością, to nie ma możliwości, aby ceny mieszkań przestały rosnąć – mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
CZYTAJ TEŻ: PANDEMIA OSZCZEDZA RYNEK MIESZKANIOWY
Branża budowlana i rynek mieszkaniowy stanowią bardzo istotny element polskiej gospodarki.
– Choć zainteresowanie mieszkaniami było niemal cały czas, także podczas szczytu pandemii, to teraz znów dostrzegamy mocną tendencję zwyżkową. Nie da się ukryć, że wyniki sprzedażowe są obecnie na wysokim poziomie. Agrobex posiadająca długofalową strategię rozwoju. Jesteśmy tuż przed wprowadzeniem premierowych projektów – wyjaśnia Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.
Deweloper oferuje mieszkania m.in. w Poznaniu, powiecie poznańskim oraz Zielonej Górze.
Dlaczego kupujemy nieruchomość teraz?
Autorzy raportu z Biura Informacji Kredytowej opublikowanego na początku czerwca wskazują, że zainteresowanie mieszkaniami mocno wzrasta już od listopada ubiegłego roku. Przyczyn jest co najmniej kilka, podobnie, jak grup klientów, którzy decydują się na zakup – czytamy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Dlaczego kupuję teraz mieszkanie? Bo trafiłem na osiedle idealne dla mnie czyli Osiedle Poematu i stwierdziłem że nie ma co dłużej czekać na spadek cen, nie zanosi się na to a wręcz przeciwnie, wszystko drożeje