Gmina Czarny Dunajec bierze udział w IX Ogólnopolskim Konkursie “Gmina Przyjazna Rowerzystom”.
Zgłoszenia gmin do konkursu dokonują turyści kolarze na postawie karty zgłoszenia, która dostępna jest na stronach www.pttk.pl oraz www.ktkol.pl. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej pod adresem [email protected] do 15 lipca 2020 roku.
Karta zgłoszenia dostępna jest pod adresem www.ktkol.pl/wp-content/uploads/2020/05/gmina_przyjazna_rowerzystom_2020.pdf
– Turystyka rowerowa w Polsce stała się bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Dzisiaj wybór roweru jako środka komunikacji jest wyrazem troski o środowisko naturalne, a także o własne zdrowie i racjonalny wypoczynek. Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej, dzięki czemu powstają nowe drogi i szlaki rowerowe – czytamy w regulaminie konkursu.
Podkreślić należy, że gmina Czarny Dunajec ma kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych z główną 13-kilometrową trasą główną wchodzącą w skład “Szlaku wokół Tatr”. Władze gminy Czarny Dunajec od lat zabiegają, żeby gmina stała się znana z turystyki rowerowej. Podróżując tymi trasami, można podziwiać panoramy Tatr, Babiej Góry, Gorców, a także obcować z przyrodą występującą na terenie torfowisk.
Konkurs zainicjowany przez PTTK w ramach Roku Turystyki Rowerowej w 2012 r. ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie rowerowych imprez, wydają rowerowe mapy i przewodniki.
Konkurs promuje gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcję „Bądź bezpieczny na rowerze”, zachęcają do jazdy w kaskach i kamizelkach odblaskowych, a także do znakowania rowerów.
Konkurs jest okazją do promocji gmin przyjaznych rowerzystom, ale również do dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów działających na rzecz rozwoju turystyki rowerowej w swoich okolicach.
Konkurs ma za zadanie wspierać i nagradzać działania związane z:
– inwestycjami w infrastrukturę turystyczną: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (takich jak dworce PKP, PKS, urzędy, parki), punkty napraw rowerów, miejsca obsługi rowerzystów, miejsca noclegowe, postojowe itp.;
– promocją w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach;
– popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek;
– wskazaniem konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów (np. używanie kamizelek odblaskowych, oświetlenie, znakowanie, jazda w kaskach).
Gmina, która uzyska trzykrotnie certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”, może ubiegać się o Grand Prix. Tak jest w przypadku gminy Czarny Dunajec, która była laureatem dwóch poprzednich edycji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS