A A+ A++

Msza Święta, poświęcenie zrekonstruowanego obozu partyzanckiego, rekonstrukcja bitwy i spotkanie przy grobie partyzantów AK – to główne punkty obchodów 80. rocznicy Bitwy Pod Gręzówką. Uroczystość odbyła się w niedzielę 28 lipca w Klimkach, w gminie Luków.

Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej co roku czci pamięć partyzantów z Jaty, którzy zginęli 20 lipca 1944 roku w bitwie pod Gręzówką. W tym roku przypada 80. rocznica tamtych wydarzeń. Dlatego też postanowiono przygotować specjalny program obchodów. Odbyły się one w zrekonstruowanym obozie partyzanckim w Klimkach. Rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez księdza biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Homilię wygłosił ksiądz Andrzej Kiciński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obaj, podczas Eucharystii podkreślali, jak ważna jest pamięć o żołnierzach z Jaty, którzy swoje życie postanowili poświecić walce o wolną Ojczyznę. Mówili również o konieczności przekazywania tej historii kolejnym, młodym pokoleniom.

Po wspólnej modlitwie ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski poświęcił teren zrekonstruowanego obozu partyzanckiego. Wręczono również podziękowania wszystkim tym, którzy przez ostatnie kilka lat pracowali przy rekonstrukcji obozu. Podziękowania wręczali prezes Koła Łuków ŚZŻAK Maciej Fajzetel oraz członek koła, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

Kolejnym punktem obchodów, który cieszył się największym zainteresowaniem, była rekonstrukcja bitwy przygotowana przez grypę rekonstrukcyjną Szare Szeregi.

Przebieg bitwy: Na trzy dni przed wyparciem niemieckich wojsk z Łukowa, doszło do tragicznej w skutkach bitwy pod Gręzówką. 20 lipca 1944 roku na szosie Łuków – Siedlce w lesie Kryńszczak, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji „Burza”, wydzielony Oddział I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty, głównie z Kedywu kpt. Wacława Rejmaka „Ostoi”, w sile 64 żołnierzy dowodzonych przez por. Feliksa Barę ps. „Zbigniew”, stoczył zaciętą bitwę z hitlerowskim najeźdźcą. W nierównej walce poległo 25 żołnierzy Armii Krajowej. Rannych Niemcy dobijali. Do Łukowa zabrali ranną sanitariuszkę „Wisię” i dwóch rannych żołnierzy z Jaty. Cała trójka zginęła.

W bitwie poległo wielu młodych żołnierzy z Łukowa i okolic oraz kilku z Warszawy, w tym byłych harcerzy i gimnazjalistów łukowskich oraz studentów warszawskich. Najmłodsi mieli 21 lat, a najstarsi 24. Mogiły ich znajdują się na cmentarzach w Łukowie, Trzebieszowie, Radoryżu Kościelnym i Staninie.

Polegli na polu chwały:

ppor. Tadeusz Dębowski „Wiktor”, lat 24,
kpr. z cenz. Jadwiga Szulc- Holnicka „Wisia”, lat 22,
kpr. z cenz. Antoni Chudek „Bogdan”, lat 22,
kpr. Antoni Duryś „Mały”, lat 22,
kpr. z cenz. Kazimierz Dziamara „Skrót”, lat 23,
kpr. Marian Górka „Cwaniak”, lat 23,
st. strz. Mieczysław Izdebski, lat 21,
kpr. Franciszek Jaskólski „Pociej”, lat 23,
kpr. Lucjan Kania”Wiarus”, lat 23,
kpr. Tadeusz Kania „Hubert”, lat 24,
st. strz. Jerzy Karwowski „Lis”, lat 21,
kpr. pchor. Jerzy Kizeweter „Grabulka”, lat 22,
kpr. pchor. Wojciech Kuć „Lord”, lat 22,
plut. pchor. Andrzej Kuszell „Żbik II”, lat 23,
kpr. pchor. Stanisław Madej „Seter”, lat 22,
st. strz. Władysław Matyjasek „Las”, lat 22,
plut. Piotr Mitura „Jeż”, lat 24,
kpr. pchor. Marian Niedbalski „Kmicic”, lat 22,
st. strz. Jan Rybak „Twardy”, lat 22,
plut. pchor. Mieczysław Siezieniewski „Grom”, lat 22,
kpr. pchor. Eugeniusz Skupe „Hrabia”, lat 22,
kpr. pchor. Jan Sułkowski „Przybysz”, lat 22,
kpr. Ryszard Tomasik „Żbik I”, lat 23,
kpr. pchor. Henryk Tubelewicz „Socha”, lat 22,
kpr. NN „Tolek”, lat 22.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Jednym z ostatnich elementów obchodów 80. rocznicy Bitwy pod Gręzówką był przejazd najpierw na cmentarz w Łukowie, a następnie w miejsce przy drodze Łuków – Siedlce, gdzie stoi obelisk upamiętniający tamte wydarzenia. Tam złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano cześć poległym z Ojczyznę.

Obchodom 80. Rocznicy Bitwy pod Gręzówką patronowało Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska

+48.509310762

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzeszów nowoczesne mieszkania w stolicy Podkarpacia
Następny artykułNa Wierzejach będzie syrena alarmowa