A A+ A++

Problem zaopatrzenia gospodarstw domowych w wodę zdatną do spożycia dla ludzi, dotyczy niemal wszystkich gmin w powiecie jasielskim. Gmina Jasło nie jest w tej materii wyjątkiem. Stąd też władze samorządowe gminy postanowiły przygotować, a następnie wdrożyć program, który poprawić ma sytuację części mieszkańców w zakresie dostępu do wody pitnej. Tym samym, będą oni mogli wnioskować o dofinansowanie do budowy studni głębinowych. Na ten cel Gmina Jasło zamierza przeznaczyć ponad 3 mln zł.

Wojciech Piękoś/fot. Marcin Dziedzic

W tym roku, suche lato ponownie obnażyło kłopoty, z jakimi wielu mieszkańców gmin w powiecie jasielskim, musi stale się borykać. Chodzi rzecz jasna o dostęp do zdatnej do spożycia wody pitnej. W gospodarstwach domowych na terenach wiejskich, z których większość wciąż korzysta z własnych studni kopanych, w okresach suchych, często występują niedobory wody. Nic więc dziwnego, że w przestrzeni publicznej, regularnie pojawiają się głosy mieszkańców, będące apelem do władz samorządowych, aby te poświęciły więcej uwagi oraz środków, przede wszystkim na budowę lub rozbudowę sieci wodociągowej. Wielomilionowe inwestycje często jednak przekraczają możliwości finansowe gmin, zmuszając je po poszukiwania źródeł finansowania na zewnątrz. W niektórych gminach, takich jak na przykład gmina Jasło, budowa sieci wodociągowej nastręczą dodatkowych problemów, związanych z obszarem, jaki zajmuje jednostka samorządu terytorialnego. Miejscowości położone na jej terenie oddalone są od siebie nawet o 20 kilometrów. Nie zmienia to faktu, że wielu jej mieszkańców wciąż chciałoby mieć stały, niczym niezakłócony dostęp do wody pitnej.

Z myślą o gospodarstwach domowych, w przypadku, których występuje realny problem zaopatrzenia w wodę, władze samorządowe gminy Jasło postanowiły opracować program, w ramach którego jej mieszkańcy, będą mogli uzyskać dofinansowanie do budowy wierconych studni głębinowych na poziomie 80% wartości całej inwestycji, lecz nie więcej niż 14 tys. zł. Intencją pomysłodawców, było przygotowanie rozwiązania na tu i teraz. Nie wszystkim jednak koncepcja ta przypadła do gustu. Rozwiązania zaproponowane przez urząd, krytycznie ocenił radny Mariusz Augustynek, który podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy Jasło, złożył wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad głosowania na projektem uchwały w sprawie „określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowej z budżetu gminy w zakresie dofinansowania budowy studni wierconych głębinowych na potrzeby budynków mieszkalnych na terenie Gminy Jasło”.

Projekt tej uchwały, budzi w mojej ocenie wiele wątpliwości. Uważam, że na temat zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną jest bardzo pilny, ale również bardzo strategiczny. W mojej ocenie, przedłożona propozycja nie spełnia kompleksowego rozwiązywania problemów braku wody. Działanie, które się proponuje jest bardzo doraźne i może powodować wiele napięć społecznych. Propozycja wybudowania około dwustu studni głębinowych z osiemdziesięcioprocentowym dofinansowaniem, z maksymalną kwotą dofinansowania 14 tysięcy złotych nie jest poparta żadnym rozeznaniem potrzeb. Uważam, że powinniśmy przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne, co do zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Zapytajmy, czy mieszkańcy chcą budowy wodociągu? Czy chcą wody ze studni zbiorowego zaopatrzenia wraz z stacją uzdatniania na zasadzie spółek wodnych? Czy też studni kopanych, głębinowych? – argumentował radny Augustynek.

Ostatecznie radni większością głosów odrzucili wniosek Mariusza Augustynka. Zanim jednak do tego doszło, do słów radnego odniósł się radny Krzysztof Brągiel, przewodniczący Komisji Budżetu i Oświaty Rady Gminy Jasło. – Nie możemy ulec fałszywemu wrażeniu, że gmina, czy też rada staje przed wyborem, albo budujemy wodociąg na terenie gminy, albo dofinansowujemy mieszkańcom wiercenie studni głębinowych. Takiego wyboru nie ma. Przy takich pieniądzach, jakimi dysponujemy, a więc 3 milionach złotych, wybór mamy tylko jeden. Albo dofinansujemy wiercenie studni, pomagając tym, którzy tu i teraz potrzebują pomocy, bo w tej chwili potrzebują dostępu do wody, albo zrezygnujemy z tej pomocy, usuwając uchwałę z porządku obrad. Ci ludzie wtedy tej pomocy nie dostaną. Kwestia wodociągu to melodia przyszłości. Pieniądze, które mamy teraz do dyspozycji, to kropla w morzu potrzeb. Gdybyśmy mieli 30, a nawet 100 milionów złotych, to wciąż byłoby mało – tłumaczył. Zapewnił przy tym, że jeżeli kiedyś gmina pozyska środki na budowę wodociągu, z pewnością przystąpi do jego budowy.   

W opinii części radnych, wątpliwości budzić mogą również zasady kwalifikowania mieszkańców do programu. Zastanawiali się oni, czy zasada, kto pierwszy ten lepszy, będzie sprawiedliwa. Radny Augustynek zwrócił uwagę na fakt, że regulamin nic nie mówi o tym, w jaki sposób dokonywana będzie weryfikacja tego, czy dany wnioskodawca, faktycznie ma problemy z dostępem do wody. Postulował również, aby przy podejmowaniu decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wziąć pod uwagę liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Założeń programu oraz zasad zawartych w regulaminie bronił wójt Wojciech Piękoś. – Chciałbym przypomnieć szanownym państwu radnym, że dwa lata temu wydaliśmy sporą kwotę pieniędzy na to, żeby całościowo opracować w gminie sposób zaopatrzenia w wodę. Takie opracowanie mamy. Otrzymaliście je państwo do wglądu. Wtedy koszt realizacji tego założenia oscylował w granicach od 60 do 70 milionów złotych dla całej gminy. Potem zrobiliśmy kolejny krok. Obecny tutaj Tadeusz Gorgosz, zabiegał o to, aby w Trzcinicy przeprowadzić bardzo szczegółowe rozpoznanie, jak wygląda, tak naprawdę, potrzeba zaopatrzenia w wodę. Po takim badaniu, na które państwo też się zgodzili, decydując o wydatkowaniu na ten cele pieniędzy, okazało się, że 15 procent mieszkańców Trzcinicy chce mieć wodę z wodociągu. Poszliśmy dalej. Podjęliśmy próbę wprowadzenia projektu. Okazało się, że w samych Topolinach zaczęły się problemy. Nikt, nikogo nie puści z wodą. Ja nie potrzebuję, idźcie sobie drogami gminnymi – tłumaczył.  

W dyskusję włączył się również Maciej Jagielski, który zastanawiał się, kto konkretnie będzie oceniał, czy dana nieruchomość, faktycznie ma „problem z niezbędną ilością wody do celów spożywczych”. – Zdaję sobie z tego sprawę, że regulamin budzi zainteresowanie i rodzi szereg pytań. Każda sytuacja, w której chcielibyśmy coś unormować, tak do spodu, będzie kolejnym kłopotem. Nie ma tutaj dobrego rozwiązania. Jak to zrobić? Mamy przeliczyć to na ilość osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym, która zużywa 150 litrów wody na dobę? Uważam, że ogólny zapis jest najłatwiejszy do zastosowania. Dla nas będzie to próba. Proszę dać nam szansę. Może być tak, że wnioski złoży na przykład pięćset osób. Od państwa będzie wtedy zależało, czy nie dołożyć pieniędzy. Możemy to zrobić w każdej chwili – wyjaśniał wójt Wojciech Piękoś. Ostatecznie, zgodnie z sugestią radnego Jagielskiego, w skład komisji weryfikującej wnioski o dofinansowania, mają wejść osoby reprezentujące lokalną społeczność.

Wnioski o uzyskanie dotacji będzie można składać do 31 października 2022 r. Będzie można to uczynić, po upływie 14 dni od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają tytuł prawny do nieruchomości objętej inwestycją. Dotacji nie podlega zmiana, modernizacja oraz renowacja istniejącej już studni wierconej. Ze środków budżetu gminy finansowane będę jedynie koszty kwalifikowane poniesione przez wnioskodawcę na: wiercenie studni; zakup materiałów koniecznych do montażu studni, wchodzących w skład systemu studni; zakup zestawu pompy głębinowej (pompa, zbiornik – hydrofor, osprzęt hydroforowy, włącznik ciśnieniowy, manometr, zawór, złączki); zakup instalacji elektrycznej oraz sterowanie; zakup domowej stacji uzdatniania wody (zgodny z wynikiem badania wody).

Wnioski rozpatrywane będą według kolejności wpływu do Urzędu Gminy Jasło, aż do wyczerpania posiadanych na ten cel środków finansowych w danym roku budżetowym. 

MD

Napisany dnia: 18.07.2022, 10:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają upały. Jest ostrzeżenie dla powiatu
Następny artykułPOWIAT. Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy, miał 2,6 promila