fot. Massimo Paolone/LaPresse
Alberto Dainese triumfował w Caorle, na mecie siedemnastego etap Giro d’Italia.
Włoch z Team DSM na finiszu z peletonu pokonał rodaka Jonathana Milana (Bahrain Victorious) oraz Australijczyka Michaela Matthewsa (Jayco-AlUla).
W klasyfikacji generalnej wyścigu nie zaszły większe zmiany, prowadzi Brytyjczyk Geraint Thomas (Ineos Grenadiers).
Trasa etapu i warunki pogodowe
Przedostatni, całkowicie płaski etap Giro d’Italia (195 km), prowadził z wysokości 530 metrów w kierunku Wenecji i mety w turystycznej przystani nad Adriatykiem, Caorle.
Nie licząc krótkiego deszczyku pogoda dopisała. Było ciepło i dość słonecznie.
Przebieg etapu
Ucieczka na etapach o podobnym profilu zawiązuje się krótko po starcie i nie inaczej stało się tym razem. W straceńczą, przynajmniej na papierze, misję wyruszyli Senne Leysen (Alpecin-Deceuninck), Thomas Champion (Cofidis), Diego Pablo Sevilla (EOLO-Kometa) i Charlie Quarterman (Team Corratec-Selle Italia).
Peleton nie wypuścił czwórki nawet z 3 minut, prowadzony przez ekipy DSM, Movistar, Bahrain Victorious i Astana Qazaqstan. Różnica na lotnej premii w Rosà (83 km) wynosiła 1:32, na drugiej – w Lido di Jesolo (31 km przed metą) – 50 sekund.
Nie było wiatru, uniknięto kraks, kolarze spokojnie, niewysokim tempem zmierzali do celu. Na czele wyścigu najdłużej z przeznaczeniem walczył Leysen. Belg ostatnie 16 kilometrów rozpoczął z zapasem 58 sekund, a został doścignięty dopiero 5 kilometrów przed finiszem.
W samym finale na długiej prostej rozprowadzony został Michael Matthews. Australijczyk dość szybko rozpoczął sprint i efekcie kreska okazała się dla niego położona minimalnie za daleko. Skończył się na trzecim miejscu, kilka centymetrów za Dainese i Milanem.
Wyniki 17. etapu Giro d’Italia 2023 (2.UWT), Pergine Valsugana – Caorle (197 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Alberto Dainese | Team DSM | 4:26:08 |
2. | Jonathan Milan | Bahrain Victorious | |
3. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | |
4. | Niccolo Bonifazio | Intermarche-Circus-Wanty | |
5. | Simone Consonni | Cofidis | |
6. | Fernando Gaviria | Movistar Team | |
7. | Andrea Pasqualon | Bahrain Victorious | |
8. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | |
9. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | |
10. | Pascal Ackermann | UAE Team Emirates | |
11. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | |
12. | Arne Marit | Intermarche-Circus-Wanty | |
13. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | |
14. | Nico Denz | Bora-hansgrohe | |
15. | Otto Vergaerde | Trek-Segafredo | |
16. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | |
17. | Davide Gabburo | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
18. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
19. | Mark Cavendish | Astana Qazaqstan Team | |
20. | Alan Riou | Team Arkea Samsic | |
21. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | |
22. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
23. | Alexander Konychev | Team Corratec-Selle Italia | |
24. | Alessandro de Marchi | Team Jayco AlUla | |
25. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | |
26. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | |
27. | Alexander Krieger | Alpecin-Deceuninck | |
28. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | |
29. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | |
30. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
31. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | |
32. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
33. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | |
34. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
35. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | |
36. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | |
37. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | |
38. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | |
39. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
40. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
41. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
42. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | |
43. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
44. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | |
45. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | |
46. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
47. | Alexandre Delettre | Cofidis | |
48. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | |
49. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | |
50. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
51. | Mirco Maestri | EOLO-Kometa | |
52. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | |
53. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
54. | Thymen Arensman | Ineos Grenadiers | |
55. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
56. | Jose Joaquin Rojas | Movistar Team | |
57. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
58. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | |
59. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | |
60. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
61. | Lorenzo Rota | Intermarche-Circus-Wanty | |
62. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
63. | Filippo Fiorelli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
64. | Karel Vacek | Team Corratec-Selle Italia | |
65. | Michel Hessmann | Jumbo-Visma | |
66. | Niklas Markl | Team DSM | |
67. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
68. | François Bidard | Cofidis | |
69. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
70. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | |
71. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
72. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
73. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
74. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | |
75. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | |
76. | Francjasco Gavazzi | EOLO-Kometa | |
77. | Jefferson Alexander Cepeda | EF Education-EasyPost | |
78. | Hugo Toumire | Cofidis | |
79. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
80. | Henok Mulubrhan | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
81. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | |
82. | Mattia Bais | EOLO-Kometa | |
83. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | |
84. | Thomas Champion | Cofidis | |
85. | Filippo Magli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
86. | Alessandro Tonelli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
87. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
88. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
89. | Marco Frigo | Israel-Premier Tech | |
90. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | |
91. | Maxime Bouet | Team Arkea Samsic | |
92. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | |
93. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
94. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | |
95. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Deceuninck | |
96. | Nicolas Dalla Valle | Team Corratec-Selle Italia | 0:28 |
97. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | 0:31 |
98. | Martin Marcellusi | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | |
99. | Alessandro Iacchi | Team Corratec-Selle Italia | 0:41 |
100. | Veljko Stojnic | Team Corratec-Selle Italia | |
101. | Max Kanter | Movistar Team | 0:44 |
102. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | 0:46 |
103. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 0:52 |
104. | Lukas Postlberger | Team Jayco AlUla | 0:54 |
105. | Daan Hoole | Trek-Segafredo | |
106. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
107. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | |
108. | Ben Healy | EF Education-EasyPost | 1:01 |
109. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | |
110. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | |
111. | Davide Bais | EOLO-Kometa | |
112. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
113. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | 1:17 |
114. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
115. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | |
116. | Laurenz Rex | Intermarche-Circus-Wanty | 1:20 |
117. | Thomas Gloag | Jumbo-Visma | 1:40 |
118. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 1:41 |
119. | Diego Pablo Sevilla | EOLO-Kometa | 1:49 |
120. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 1:51 |
121. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 2:26 |
122. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | 3:21 |
123. | Albert Torres | Movistar Team | |
124. | Charlie Quarterman | Team Corratec-Selle Italia | 4:18 |
125. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | 4:34 |
126. | Carlos Verona | Movistar Team | 5:46 |
127. | Will Barta | Movistar Team | |
128. | Luca Covili | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè |
Klasyfikacja generalna po 17. etapie
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 71:58:43 |
2. | João Almeida | UAE Team Emirates | 0:18 |
3. | Primoz Roglic | Jumbo-Visma | 0:29 |
4. | Damiano Caruso | Bahrain Victorious | 2:50 |
5. | Eddie Dunbar | Team Jayco AlUla | 3:03 |
6. | Lennard Kamna | Bora-hansgrohe | 3:20 |
7. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 3:22 |
8. | Andreas Leknessund | Team DSM | 3:30 |
9. | Thymen Arensman | Ineos Grenadiers | 4:09 |
10. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | 4:32 |
11. | Hugh Carthy | EF Education-EasyPost | 4:50 |
12. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | 5:43 |
13. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 6:48 |
14. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | 7:21 |
15. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | 7:46 |
16. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 10:02 |
17. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | 10:54 |
18. | Jack Haig | Bahrain Victorious | 10:58 |
19. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 12:28 |
20. | Warren Barguil | Team Arkea Samsic | 19:13 |
21. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 23:10 |
22. | Lorenzo Fortunato | EOLO-Kometa | 24:08 |
23. | Luis León Sanchez | Astana Qazaqstan Team | 26:18 |
24. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | 28:36 |
25. | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | 31:00 |
26. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | 31:29 |
27. | Jonathan Lastra | Cofidis | 31:56 |
28. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 33:44 |
29. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 36:52 |
30. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 39:04 |
31. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 43:16 |
32. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 44:23 |
33. | Davide Formolo | UAE Team Emirates | 46:24 |
34. | Jefferson Alexander Cepeda | EF Education-EasyPost | 50:36 |
35. | Alessandro de Marchi | Team Jayco AlUla | 52:10 |
36. | Michel Hessmann | Jumbo-Visma | 53:25 |
37. | Alessandro Tonelli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 56:30 |
38. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 58:05 |
39. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 1:03:54 |
40. | Bauke Mollema | Trek-Segafredo | 1:05:34 |
41. | Marco Frigo | Israel-Premier Tech | 1:05:37 |
42. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | 1:05:49 |
43. | Luca Covili | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 1:07:16 |
44. | Will Barta | Movistar Team | 1:10:56 |
45. | Lorenzo Rota | Intermarche-Circus-Wanty | 1:11:25 |
46. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | 1:13:59 |
47. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 1:16:33 |
48. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 1:17:27 |
49. | Ben Healy | EF Education-EasyPost | 1:18:03 |
50. | Edoardo Zambanini | Bahrain Victorious | 1:18:59 |
51. | Nico Denz | Bora-hansgrohe | 1:19:33 |
52. | François Bidard | Cofidis | 1:24:56 |
53. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | 1:28:29 |
54. | Anton Palzer | Bora-hansgrohe | 1:28:55 |
55. | Mattia Bais | EOLO-Kometa | 1:31:06 |
56. | Stefano Oldani | Alpecin-Deceuninck | 1:31:29 |
57. | Andrea Pasqualon | Bahrain Victorious | 1:36:30 |
58. | Carlos Verona | Movistar Team | 1:38:36 |
59. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 1:42:18 |
60. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | 1:42:24 |
61. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | 1:44:07 |
62. | Pieter Serry | Soudal-Quick Step | 1:51:03 |
63. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | 1:59:52 |
64. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | 2:01:10 |
65. | Thomas Champion | Cofidis | 2:02:07 |
66. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 2:05:21 |
67. | Francjasco Gavazzi | EOLO-Kometa | 2:07:29 |
68. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 2:07:53 |
69. | Matthew Riccitello | Israel-Premier Tech | 2:08:50 |
70. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 2:08:53 |
71. | Joe Dombrowski | Astana Qazaqstan Team | 2:09:59 |
72. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 2:10:20 |
73. | Ryan Gibbons | UAE Team Emirates | 2:11:53 |
74. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | 2:12:25 |
75. | Davide Gabburo | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 2:12:54 |
76. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 2:13:59 |
77. | Mirco Maestri | EOLO-Kometa | 2:19:02 |
78. | Davide Bais | EOLO-Kometa | 2:22:23 |
79. | Thomas Gloag | Jumbo-Visma | 2:23:07 |
80. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | 2:24:59 |
81. | Hugo Toumire | Cofidis | 2:29:32 |
82. | Maxime Bouet | Team Arkea Samsic | 2:32:32 |
83. | Pascal Ackermann | UAE Team Emirates | 2:36:43 |
84. | Jose Joaquin Rojas | Movistar Team | 2:39:21 |
85. | Laurenz Rex | Intermarche-Circus-Wanty | 2:42:43 |
86. | Michel Ries | Team Arkea Samsic | 2:43:11 |
87. | Henok Mulubrhan | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 2:43:14 |
88. | Alexandre Delettre | Cofidis | 2:44:47 |
89. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Deceuninck | 2:47:45 |
90. | Edoardo Affini | Jumbo-Visma | 2:48:08 |
91. | Lukas Postlberger | Team Jayco AlUla | 2:49:55 |
92. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | 2:51:09 |
93. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 2:53:02 |
94. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | 2:55:14 |
95. | Karel Vacek | Team Corratec-Selle Italia | 2:56:19 |
96. | Thibault Guernalec | Team Arkea Samsic | 2:58:50 |
97. | Martin Marcellusi | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 2:59:57 |
98. | Diego Pablo Sevilla | EOLO-Kometa | 2:59:59 |
99. | Jonathan Milan | Bahrain Victorious | 3:02:39 |
100. | Niklas Markl | Team DSM | 3:04:23 |
101. | Stephen Williams | Israel-Premier Tech | 3:05:56 |
102. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | 3:07:30 |
103. | Niccolo Bonifazio | Intermarche-Circus-Wanty | 3:08:09 |
104. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | 3:08:30 |
105. | Alexander Konychev | Team Corratec-Selle Italia | 3:14:57 |
106. | Otto Vergaerde | Trek-Segafredo | 3:17:44 |
107. | Veljko Stojnic | Team Corratec-Selle Italia | 3:18:37 |
108. | Filippo Magli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 3:20:35 |
109. | Max Kanter | Movistar Team | 3:24:02 |
110. | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team | 3:24:48 |
111. | Simone Consonni | Cofidis | 3:25:04 |
112. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | 3:29:11 |
113. | Jonas Iversby Hvideberg | Team DSM | 3:30:32 |
114. | Fernando Gaviria | Movistar Team | 3:33:54 |
115. | Arne Marit | Intermarche-Circus-Wanty | 3:38:13 |
116. | Charlie Quarterman | Team Corratec-Selle Italia | 3:39:42 |
117. | Filippo Fiorelli | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 3:39:43 |
118. | Mark Cavendish | Astana Qazaqstan Team | 3:40:30 |
119. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 3:40:31 |
120. | Daan Hoole | Trek-Segafredo | 3:45:19 |
121. | Alan Riou | Team Arkea Samsic | 3:45:23 |
122. | Alexander Krieger | Alpecin-Deceuninck | 3:47:25 |
123. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 3:48:41 |
124. | Albert Torres | Movistar Team | 3:50:17 |
125. | Alessandro Iacchi | Team Corratec-Selle Italia | 3:51:55 |
126. | Alberto Dainese | Team DSM | 3:52:58 |
127. | Yukiya Arashiro | Bahrain Victorious | 3:54:05 |
128. | Nicolas Dalla Valle | Team Corratec-Selle Italia | 3:56:04 |
Pozostałe klasyfikacje
Klasyfikacja punktowa | punkty | ||
---|---|---|---|
1. | Jonathan Milan | Bahrain Victorious | 215 |
2. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 121 |
3. | Pascal Ackermann | UAE Team Emirates | 95 |
4. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 93 |
5. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 79 |
6. | Nico Denz | Bora-hansgrohe | 77 |
7. | Magnus Cort | EF Education-EasyPost | 56 |
8. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 53 |
9. | Mark Cavendish | Astana Qazaqstan Team | 51 |
10. | Vincenzo Albanese | EOLO-Kometa | 51 |
Klasyfikacja górska | punkty | ||
1. | Ben Healy | EF Education-EasyPost | 164 |
2. | Davide Bais | EOLO-Kometa | 144 |
3. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | 117 |
4. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | 114 |
5. | João Almeida | UAE Team Emirates | 55 |
6. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | 48 |
7. | Karel Vacek | Team Corratec-Selle Italia | 36 |
8. | Davide Gabburo | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 33 |
9. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 31 |
10. | Aurelien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 26 |
Klasyfikacja młodzieżowa | czas | ||
1. | João Almeida | UAE Team Emirates | 71:59:01 |
2. | Andreas Leknessund | Team DSM | 3:12 |
3. | Thymen Arensman | Ineos Grenadiers | 3:51 |
4. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | 5:25 |
5. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | 7:03 |
6. | Ilan van Wilder | Soudal-Quick Step | 7:28 |
7. | Laurens Huys | Intermarche-Circus-Wanty | 28:18 |
8. | Filippo Zana | Team Jayco AlUla | 31:11 |
9. | Valentin Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 42:58 |
10. | Jefferson Alexander Cepeda | EF Education-EasyPost | 50:18 |
Klasyfikacja drużynowa | czas | ||
1. | Bahrain Victorious | 215:27:26 | |
2. | Ineos Grenadiers | 32:31 | |
3. | Jumbo-Visma | 40:26 | |
4. | UAE Team Emirates | 49:03 | |
5. | Bora-hansgrohe | 54:33 | |
6. | EF Education-EasyPost | 55:30 | |
7. | AG2R Citroën Team | 1:06:39 | |
8. | Astana Qazaqstan Team | 1:11:58 | |
9. | Team Jayco AlUla | 1:28:22 | |
10. | Israel-Premier Tech | 1:39:44 | |
11. | Groupama-FDJ | 1:44:19 | |
12. | Movistar Team | 1:45:23 | |
13. | EOLO-Kometa | 2:05:33 | |
14. | Trek-Segafredo | 3:12:36 | |
15. | Intermarche-Circus-Wanty | 3:14:02 | |
16. | Green Project-Bardiani CSF-Faizanè | 3:33:02 | |
17. | Cofidis | 3:43:41 | |
18. | Team DSM | 4:19:32 | |
19. | Team Arkea Samsic | 4:57:39 | |
20. | Alpecin-Deceuninck | 6:18:18 | |
21. | Team Corratec-Selle Italia | 9:00:41 |
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS