A A+ A++

Bitcoina można nawet już trzymać na kontach emerytalnych – na taką opcję zdecydował się amerykański gigant inwestycyjny Fidelity. Płatności, jak zauważa Michał Ząbczyński, w krypto akceptuje również Microsoft, za aplikacje, gry czy usługę Xbox Live, Wikipedia akceptuje darowizny w krypto), a także Starbucks, Burger King, KFC, platforma streamingowa Twitch, Amazon czy takie amerykańskie korporacje jak największa w USA firma telekomunikacyjna AT&T czy sieć handlowa Home Depot. Generalnie na rynku krypto przodują Stany Zjednoczone. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną pod koniec zeszłego roku przez firmę ubezpieczeniową Hartford Steam Boiler, około 36 proc. małych i średnich firm w Stanach Zjednoczonych akceptuje płatności Bitcoin-em. Jest to skala nieporównywalna z Europą.

– Do krajów o najszybszym przyroście firm akceptujących płatności w krypto należy również Kanada, Australia, Izrael oraz wiele państw europejskich. Upowszechnienie kryptowaluty jako środka płatności w Polsce podąża więc za ogólnoświatowym trendem – zauważa Paweł Aleksander, dyrektor polsko-brytyjskiego start-upu Coinfirm.

Tendencja do zmienności budzi kontrowersje

Mimo to wejście kryptowalut do powszechnego obiegu, nawet w przodujących pod tym względem krajach nie nastąpi zbyt szybko. Powodów jest kilka. Jeden z głównych to wysoka zmienność wartości krypto

Od listopada zeszłego roku kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadła o 1,6 biliona dolarów, tracąc w sześć miesięcy ponad 50 proc. swojej wartości. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dwie główne kryptowaluty, Bitcoin i Ethereum spadły o odpowiednio ponad 25 proc. i 30 proc. Rynek wart pod koniec 2021 r. 2,9 biliona dolarów obecnie warty jest 1,3 biliona. Wysoka zmienność, niemożność przewidzenia wartości kryptowaluty w czasie, konieczność zabezpieczania kursów generująca dodatkowe koszty, to wszystko czynniki utrudniające powszechne akceptowanie kryptowalut przez globalne korporacje – tłumaczy Michał Ząbczyński.

Z punktu widzenia konsumenta globalnego, praktyczne użycie kryptowalut wciąż jest również ciekawostką. Techniczne kwestie związane z założeniem portfela kryptowalut (np. Metamask), założeniem rachunku na giełdzie krypto, do której generowana jest karta krypto (np. Binance) czy po prostu samym zakupem krypto, wciąż są poza zainteresowaniem i chęciami sporej części ludzi.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań poza głównymi szlakami. Gdzie przewodnik Marcin Fabiszak zabiera swoich przyjaciół i gości?
Następny artykułIle kosztują wypadki w Polsce? Za kwotę można kupić prawie 360 myśliwców F-16